Téma úspor mieri od vykurovania budov ku chladeniu
Nedávno prijaté tepelnotechnické normy zavŕšili trend úsporného stavania. Väčšina výrobcov sa zamerala na vývoj tepelnoizolačných vlastností stavebného materiálu v niekoľkých posledných rokoch a murovacie materiály tak zväčša dosiahli svoje maximum. Teraz je v otázke úspor pozornosť zameraná na náklady na chladenie objektu. Práve v tom vie ponúknuť riešenie masívna strecha.
Galéria
Vďaka vysokej kvalite stavebných materiálov nie je problém dnes stavby vykúriť. No aktuálne sa stáva dôležitou otázka hľadania spôsobov ochrany stavieb proti prehriatiu. Napríklad sa inštalujú preklady s tieniacou technikou. Kvalitní výrobcovia, čo je i prípad systému Ytong, s tým počítajú a ponúkajú rôzne možnosti, napríklad žalúziový kastlík. Ďalšou, veľmi efektívnou možnosťou, je ťažká masívna strecha. Napomáha riešiť podstatnú otázku úsporného a kvalitného bývania, a tou je akumulácia tepla. Aby výkyvy teplôt neboli v priebehu dňa (či ročného obdobia) veľké, odporúča sa mať v dome ťažkú hmotu, ktorá vyrovnáva výkyvy teplôt. Preto bola výrobcom systému Ytong vyvinutá strecha Ytong Komfort, ktorá zabraňuje únikom tepla a zároveň chráni podkrovie proti prehrievaniu.
Aký majú názor na to ľudia z praxe? Masívna strecha pohľadom majiteľa, technika a projektanta
Príkladom je tento rodinný dom, ktorý je celý postavený zo systému Ytong formou jednovrstvového murovania bez zatepľovania. Uplatnila sa tu „vlajková loď“ výrobcu, tvárnica Ytong Lambda YQ , ktorá vyniká tepelnoizolačnými vlastnosťami. Majitelia sa ale rozhodli ísť v celkovej kvalite stavby ešte o krok ďalej a rozhodli sa pre použitie masívnej strechy: „Ytong Komfort som zvolil už v projekte, a to z dvoch dôvodov. Chceli sme, aby celý dom bol postavený z jedného systému a eliminovali sme tak možné chyby a riziká pri napojení viacerých materiálov. Druhým dôvodom bolo, aby sme vďaka masívnosti tohto prvku zamedzili zimnému ochladzovaniu a letnému prehrievaniu interiéru, s ktorým mám aktuálne nedobré skúsenosti,“ hovorí majiteľ.
Technický poradca spoločnosti Xella Ing. Julius Sič, ktorý poskytoval konzultácie zo strany dodávateľa strechy, dopĺňa: „Základom bol typový projekt, kde bolo možné vďaka pôdorysu navrhnúť masívnu strechu. Výstavbu zvládli rovnakí murári, ktorí murovali samotný dom a strop nad prvým nadzemným podlažím, realizácia je preto veľmi nenáročná.“ Ďalšou nezanedbateľnou úsporou v porovnaní s „klasickým“ krovom predstavuje fakt, že strecha Ytong Komfort je difúzne otvorená a nevyžaduje preto parozábranu. Táto citlivá súčasť konštrukcií striech je jednak časovo relatívne náročná, navyše vyžaduje veľkú precíznosť prevedenia.
www.ytong.sk
ZDROJ: PR článok spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.
Komentáre