Inštalácia zásuvky
Zdroj: HELUZ

Máte obavy z inštalácií do jednovrstvovej konštrukcie?

Vaše obavy z degradácie tepelnoizolačných vlastností, napríklad pri zabudovaní zásuviek do obvodových stien, môžete nechať pokojne spať.

V obvodových stenách sa zásuvky vyskytujú úplne bežne a pokiaľ sú dobre prevedené, nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Nutné je, aby sa zásuvky inštalovali do dostatočného množstva sadry, ktorá dokonale utesní vyvŕtanú dieru a zabráni prúdeniu vzduchu z interiéru do exteriéru.

V zimných mesiacoch je vlhký teplý vzduch príčinou vzniku kondenzátu vo vnútri muriva. Ale tehlové murivo si s bežným množstvom kondenzátu ľahko poradí a voda sa rozptýli do väčšej plochy vďaka kapilárnym procesom a na murive nie je viditeľný ani vlhký fliačik. O kvalite prevedenia muriva najlepšie vypovedá Blower door test. Pokiaľ objekt vyhovie, vyhovuje aj kvalita prevedenia zásuviek.

Čo sa týka zhoršenia tepelnoizolačných vlastností, dôjde v mieste krabičky k zvýšeniu súčiniteľa prestupu tepla o 8 % v prípade muriva z tehál Family 50 2in1 ao 11 % pri murive Family 38 2in1. U neplnených tehál je ten pomer rovnaký. Pokiaľ zohľadníme, že je v jednom metre štvorcovom muriva jedna krabička, potom dôjde k nárastu súčiniteľa prestupu tepla o 0,04 % pri tehlách Family 50 2in1 ao 0,05 % pri tehlách Family 38 2in1. To sa dá považovať za zanedbateľné.

Pozrite si aj video z webináru, kde sa o vzduchotesnosti stavieb dozviete viac.

TIP

Blower door test, je metóda merania prievzdušnosti obálky budovy pomocou tlakového spádu. Blower door test slúži na overenie kvality prevedenia obvodového plášťa budovy z pohľadu jeho vzduchotesnosti, ktorá je dôležitá pre minimalizáciu tepelných strát budovy.

Spoločnosť HELUZ novo ponúka vykonanie tohto merania individuálnym stavebníkom stavajúcim z tehlového systému HELUZ kdekoľvek v republike.

Viac informácií na www.heluz.sk/sk/blower-door-test-3.

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.