Vegetačná strecha
Galéria (20) Zdroj: Miro Pochyba

Strecha aj do extrémnych podmienok! Spoznajte všetky výhody vegetačnej strechy a postup jej zhotovenia

Vysoké teploty, ktorým musíme čoraz častejšie čeliť, spôsobujú počas letných mesiacov výrazné prehrievanie striech. Teplota na povrchu môže dosahovať až 80 °C. Jej radikálne zníženie sa dá dosiahnuť vegetačnou strechou.

Vegetačná strecha dokáže ochladiť okolité prostredie až o 3 °C

To sa môže zdať ako nezanedbateľné, ale pri teplotách vyšších ako 35 °C to až také nezanedbateľné nie je. Okrem toho nemajú vegetačné strechy tendenciu prehrievať sa. O týchto a mnohých ďalších výhodách sme sa porozprávali s Jozefom Lackovičom, projektovým manažérom pre vegetačné strechy Saint-Gobain Construction Products, s. r. o., divízie Isover.

Vegetačná strecha
Zdroj: Isover

Vegetačné strechy nie sú v našich podmienkach veľmi rozšírené. O akú strechu vlastne ide?

Zelená strecha, živá strecha, záhradná strecha alebo vegetačná strecha, to všetko sú pojmy pre ten istý fenomén – strechu s vrstvou vegetácie vysadenou na hydroizolačnom systéme. Vegetačnú vrstvu môžu tvoriť stromy, kríky aj drobné rastliny.

Zelené strechy nie sú žiadnym novým vynálezom, pretože tráva, trávniky a rastliny sa používali na ochranu majetku pred živlami a na zateplenie strechy už za čias Vikingov. Aj napriek tomu, že sa v našich končinách nevyskytujú tak často, stávajú sa čoraz populárnejšími. Zelené strechy ponúkajú množstvo výhod pre životné prostredie, majiteľov, domy, ale aj pre celé komunity a mestá.

Aké sú ich hlavné výhody?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo väčšina ľudí chce využívať systém zelených striech, a to ako pre domácnosť, tak aj pre komunitu. Vytvárajú estetický vzhľad, zabraňujú znečisteniu, absorbujú vodu, regulujú teplotu, predlžujú životnosť, tlmia hluk, vytvárajú biotop pre hmyz a rôzne druhy vtákov a zlepšujú predajnosť nehnuteľnosti.

Extenzívna zelená strecha
Najbežnejším typom, ktorý si vyžaduje najmenej údržby, sú extenzívne zelené strechy, pre ktoré sú typické nenáročné druhy rastlín, ako sú rôzne rozchodníky a sukulenty. | Zdroj: Isover

Jednou z hlavných výhod v porovnaní s klasickými strešnými plášťami je teda jej nižšie prehrievanie. O aký veľký tepelný rozdiel ide?

Rastliny na horizontálnych a vertikálnych povrchoch počas horúcich teplôt ochladzujú a slúžia ako ochrana pred slnkom. Tým znižujú efekt tepelného ostrova, ktorý zvyšuje teplotu v meste. Rozdiel v povrchovej teplote klasickej a zelenej strechy môže byť v zime 25 °C, v lete až 50 °C. Okolité prostredie dokážu ochladiť až o 3 °C.

Koľko možno vďaka tomu ušetriť na hrúbke tepelnej izolácie alebo to nemá priamy vplyv?

Aj v prípade použitia hydroakumulačnej vrstvy z hydrofilnej minerálnej vlny, ktorá má síce v suchom stave veľmi dobré izolačné vlastnosti, sa pri nasiaknutí vodou jej tepelnoizolačné vlastnosti mierne zhoršujú. Preto sa jej vlastnosti nezapočítavajú do celkového tepelného odporu skladby strešného súvrstvia.

Ktoré typy vegetačných striech odporúčate použiť na rodinný dom?

Existujú tri hlavné typy zelených striech – intenzívna, extenzívna a polointenzívna. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, či ľudia majú alebo nemajú možnosť využívať strechu aj aktívne.

Extenzívne zelené strechy – extenzívne strechy sú väčšinou nepochôdzne a plnia prevažne ekologickú a estetickú funkciu. Sú bežnejšie na obytných nehnuteľnostiach, najmä v mestských oblastiach, kde je obmedzený priestor.

Polointenzívne zelené strechy – polointenzívna strecha sa nachádza niekde medzi extenzívnou a intenzívnou zelenou strechou. Z hľadiska výstavby a údržby je náročnejšia ako extenzívna, rastliny sa vysádzajú priamo do strešného substrátu alebo vegetačných panelov.

Intenzívne zelené strechy – v prípade intenzívneho systému si v podstate vytvárate strešnú záhradu. Dá sa použiť na pestovanie kvetov a zeleniny. V závislosti od dostupného priestoru môže mať podobné využitie ako tradičná záhrada alebo park.

Na aké typy striech možno vegetačné súvrstvie realizovať?

Môžu sa realizovať tak na plochých, ako aj šikmých strechách. Sklon plochej strechy je maximálne 5°. Ploché strechy sú jednoduché na inštaláciu a investične menej nákladnejšie. Na plochej streche viete vytvoriť záhradu v oblakoch, ako aj takmer bezúdržbové ozelenenie. Tento typ strechy umožňuje pestovať širokú škálu rastlín, kríkov a stromov.

Za šikmú strechu sa považuje strecha so sklonom viac ako 5°. Šikmé strechy sú technicky náročnejšie, preto je inštalácia nákladnejšia. Strechy so sklonom väčším ako 15° potrebujú zábrany proti zosuvu substrátu. Na šikmé vegetačné strechy sa používajú extenzívne rastliny, ktoré nevyžadujú závlahu a údržbu žiadajú len minimálnu.

Šikmá zelená strecha
Vegetačné strechy možno realizovať aj na šikmých strechách. Ich realizácia je však o čosi náročnejšia. Pri strechách so sklonom viac ako 15° je potrebné realizovať zábrany proti zosunutiu substrátu. | Zdroj: Isover

Do ktorých regiónoch na Slovensku je vegetačná strecha vhodná?

Dá sa povedať, že vegetačná strecha je vhodná do všetkých regiónov na území Slovenska. Je však potrebné zvoliť správny technologický postup, riešenie stabilizácie a, samozrejme, aj vhodný typ vegetácie pre regióny, kde sú náročnejšie poveternostné vplyvy počasia, ako vietor, sneh, dážď a pod.

Čo by malo tvoriť základný podklad pod vegetačné súvrstvie?

Okrem únosnosti konštrukcie strechy sa nesmie zabúdať na únosnosť tepelných izolácií. Skladby s tepelnou izoláciou, ktorú tvorí penový polystyrén, sú výrazne pevnejšie ako skladby s minerálnou vlnou. Vždy je potrebné počítať s tzv. trvalou zaťažiteľnosťou – napätie v tlaku pri 2 % deformácii pre dlhodobé zaťaženie tlakom.

Koberce s rozchodníkmi, ktoré sa rozvinú priamo na streche
V súčasnosti sú dostupné systémy vegetačných striech, ktoré majú navrhnutú presnú skladbu a stačí ich už len na mieste správne poskladať. Súčasťou sú aj koberce s rozchodníkmi, ktoré sa rozvinú priamo na streche. | Zdroj: Isover

Z akých ďalších vrstiev pozostáva vegetačná strecha?

Aby zelená strecha dobre fungovala, musí byť starostlivo navrhnutá a správne nainštalovaná. Tu prichádza na rad technológia, v rámci ktorej sa strecha inštaluje vo vrstvách – každá s iným účelom. Začína sa na existujúcej línii strechy a pokračuje sa smerom nahor. Stavba zelenej strechy pozostáva z koreňovzdornej vrstvy, ochrannej vrstvy, drenážnej vrstvy, filtračnej vrstvy, hydroakumulačnej vrstvy, vegetačnej vrstvy a štrkového obsypu.

Je tento typ strechy vhodný aj pri rekonštrukciách a ak áno, čo všetko treba zohľadniť a posúdiť?

Základným parametrom, ktorý bráni ozeleneniu zvlášť pri rekonštrukciách, je únosnosť nosnej konštrukcie. Hybridné skladby s hydrofilnou vlnou majú nespornú výhodu, že sú výrazne ľahšie ako štandardné skladby, ktoré sa používajú na realizáciu vegetačných striech. Pri návrhu musíme uvažovať vždy so zaťažením od plne nasiaknutých vrstiev a nezabúdať na zaťaženie od rastlín. Pri pobytových strechách sa musí počítať aj s úžitkovým zaťažením. Okrem únosnosti konštrukcie strechy sa nesmie zabúdať, podobne ako pri novostavbách, na únosnosť tepelných izolácií. Ako som už povedal, skladby s izoláciou tvorenou penovým polystyrénom sú výrazne pevnejšie ako skladby s minerálnou vlnou. Vždy je potrebné počítať s tzv. trvalou zaťažiteľnosťou – napätie v tlaku pri 2 % deformácii pre dlhodobé zaťaženie tlakom.

Aký je cenový rozdiel v porovnaní s klasickou skladanou strešnou krytinou a so súvrstvím plochej strechy?

Pokiaľ ide o cenu, je pravda, že inštalácia zelených striech môže byť drahšia ako inštalácia štandardných typov striech. Ak si na stavbu zelenej strechy vyberiete firmu, budete musieť započítať aj tieto dodatočné náklady. Aj keď sa tieto počiatočné náklady môžu zdať vysoké, na druhej strane to môžete brať ako investíciu, ktorá sa vám v budúcnosti vráti.

Odporúčate zhotovenie vegetačnej strechy prenechať skôr teda profesionálnej firme alebo je vhodná aj na svojpomocnú realizáciu?

Bežné zelené strechy nie je zložité vybudovať a tie najjednoduchšie verzie zvládnete aj sami. Ak však nemáte dostatok času alebo zručnosti, poraďte sa s odborníkmi. V každom prípade bude potrebné zvážiť pripravenosť strechy a potom zvoliť vhodné riešenie.

Čo netreba pri realizácii podceniť?

Zelená strecha si vyžaduje dodatočnú konštrukčnú podporu. Najväčšie riziko sa spája s nesprávnou inštaláciou a prípadnými škodami na majetku vrátane zatekania strechy, prerastania koreňov a v niektorých extrémnych prípadoch aj zrútenia strechy.

Fotovoltické panely
Vďaka schopnosti regulovať teplotu sú vegetačné strechy vhodným podkladom aj pre fotovoltické panely. Nízke teploty sú dôležité pre ich účinnosť. | Zdroj: Isover

S akými najčastejšími chybami sa v praxi stretávate?

Pri vegetačných strechách je nanajvýš dôležité dôsledné vyhotovenie všetkých detailov strechy, napojenie na steny i napojenie na príruby vpustov. Pri realizácii nemožno podceniť dostatočné vyspádovanie strechy – zrážková voda by mala odtekať do vpustov pod minimálnym sklonom 1°. Strechy bez spádu, aké boli bežné v minulosti, mali za následok nerovnomerné namáhanie hydroizolácie stojatou vodou na viacerých miestach. To výrazne znižovalo životnosť týchto krytín.

Počas realizácie treba dbať tiež na to, aby sa činnosťou ďalších profesií neporušila povlaková krytina. Práve z tohto dôvodu sa väčšina vegetačných striech zhotovuje s obrátenou skladbou, t. j. krytina sa pred ďalšími prácami zakryje tepelnou izoláciou.

Ako náročná je starostlivosť o vegetačnú strechu?

V závislosti od rastlín, ktoré si vyberiete, môže byť potrebná určitá údržba. Hnojenie, polievanie či odburinenie patria k nevyhnutnej starostlivosti o zelenú strechu, ak si má zachovať atraktívny vzhľad.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Zuzana Kierulfová – ArTUR, Andrea Dingová
Foto: ArTUR, Miro Pochyba, Isover
Zdroj: Časopis Urob si sám

*Text a obrázky sú čerpané z dokumentu Štandardy pre zelené strechy: Vegetacne-suvrstvie-zelenych-striech_Standardy_-2022_SK-1-vydanie_FINAL.pdf.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.