Chceli by ste zelenú strechu za jeden deň? Pozrite sa, ako to urobili 3 slovenské domácnosti
Zelené strechy v lete príjemne ochladzujú interiér i okolie, v zime dobre izolujú, zadržiavajú zrážky a CO2, majiteľom domov teda výrazne zlepšujú bývanie. Klasické zelené strechy s použitím zemného substrátu (zeminy) sú však pomerne ťažké a je s nimi veľa práce, ide to však aj „ľahšie“ – so substrátom z minerálnej vlny. Tento ľahký substrát výborne zadrží zrážkovú vodu a zručný majster si s ním môže poradiť aj sám. Ako sa pod takouto strechou býva? Pozrite sa.
Galéria
Dom plný prírody
Majitelia novostavby pri Košiciach si želali zaujímavý koncept domu, ktorý by vyžadoval čo najmenej údržby. Vo svojom návrhu im to splnilo košické Architektonické štúdio Atrium. Celá stavba sa nesie v duchu moderných čistých línií. Zvonku má kompaktný tvar, v interiéri je zas krásny kontakt s prírodou a zeleňou. Priehľady do záhrady zabezpečujú veľké okná a sklené dvere od podlahy až po strop vedúce na terasu. Zlatým klincom je malé presklené átrium s piatimi brezami umiestnené v srdci domu.
Keďže je dom krásne presvetlený, v lete by sa mohol príliš prehrievať a tak architekti navrhli vegetačnú strechu, ktorá zabezpečí príjemnú klímu v interiéri. Aby s ňou majitelia nemali veľa starostí, vybrali extenzívny systém Urbanscape s minerálnym substrátom, ktorý si vyžaduje minimálnu údržbu a vegetačnému kobercu z rozchodníkov sa darí v každom ročnom období.
Majitelia si svoje bývanie pochvaľujú. „S panelákom sa to nedá ani porovnať. V lete je v ňom príjemne aj vďaka vonkajším screenovým roletám a stropnému chladeniu,“ hovorí majiteľka. Ako ďalej dodáva, v zime zabezpečí tepelnú pohodu podlahové kúrenie napojené na tepelné čerpadlo zem-voda.
Zistite si viac o systéme na zelené strechy Urbanscape.
Zelená oáza v centre Prešova
Rodinný dvojdom osadený do staršej ulice v radovej zástavbe má modernú dizajnovú fasádu, za ňou sa skrýva bývanie pre dve rodiny, otca a syna. Majiteľ Richard má blízky vzťah k prírode a výnimočným veciam, preto sa s odvahou pustil do inovatívnych technológií a vybral si aj nie úplne bežnú zelenú strechu. „Na cestách po škandinávskych krajinách i Holandsku sme zelených striech videli veľa. To ma určite inšpirovalo. Projektant pôvodne navrhol pre naše ploché strechy štrk. Oproti tomu mi prišla zelená strecha ako stokrát krajšia alternatíva,“ vysvetľuje. Ako ďalej dodáva, verí, že to bude mať príjemný klimatický aj pohľadový efekt.
Vegetačný systém Urbanscape si majiteľ vybral kvôli minerálnemu substrátu Green Roll. So zelenými strechami so zemným substrátom je podľa neho veľa starostí, doprava zeminy na strechu je náročná a treba ju rozhrabávať. „V dome si rád urobím niečo aj sám, aby som mal dobrý pocit, že som priložil ruku k dielu. A toto mi prišlo ako veľmi pohodlná a rýchla skladačka, ktorú si zručnejší majster dokáže urobiť aj sám,“ vysvetľuje. Mal pravdu, s tromi pomocníkmi inštalovali zelenú strechu za dva dni. „Ono sa to ani pomalšie urobiť nedá, kvôli kobercu z rozchodníkov, aby nezvädol,“ dodáva s úsmevom.
Dvojdom je formovaný v tvare písmena U, predná časť je dvojpodlažná a do záhrady sa tiahnu dve prízemné ramená. Práve na nich je umiestnená zelená strecha. „Páči sa mi, že na ňu vidíme z poschodia. Je to pekný výhľad, mrzelo by ma, keby sme ju mali navrchu a videli by na ňu len susedia,“ dodáva majiteľ. Celý dom spĺňa požiadavky na energetickú triedu A0, je dôkladne tepelne izolovaný a vykurovaný tepelným čerpadlom.
Tiché dni v Šenkviciach
Rodina v Šenkviciach si postavila moderný dom ešte v roku 2003. Pôvodne mal plochú strechu zo zinkového plechu, majiteľku však po rokoch bývania napadlo, že by ju mohli dodatočne prerobiť na zelenú. „Konštrukcia nebola pôvodne na zelenú strechu dimenzovaná, ale systém Urbanscape je ľahký, nezaťažuje statiku domu, takže na časť strechy, približne na tretinu, ju statik povolil,“ vysvetľuje majiteľka Oľga. Zelenú strechu dokončili v novembri 2015 a tak pod ňou zažili už zopár zím. Ako hovorí majiteľka, keď prší, na plechovej streche je to počuť. Zelená strecha výrazne znížila hlučnosť pri zrážkach aj pri veternom počasí a v zime im bolo pod zelenou strechou teplejšie.
Substrát z minerálnej vlny dokáže odľahčiť stavbu oproti bežnej streche so zeminou, je ho teda možné aplikovať dodatočne takmer na všetky stavby. Je najľahším ponúkaným systémom zelených striech na trhu, inštaláciu na starších domoch vždy odporúčame konzultovať vopred so statikom. Každá strecha novostavby, ktorá je pripravená na priťaženie hydroizolácie štrkom cca 150 kg/m2, je však vhodná pre Urbanscape aj bez ďalšieho posúdenia.
Pozrite si video
Zdroj: PR článok Knauf Insulation, s.r.o.
Komentáre