/ Dom / Strecha /

Kľúčom ku kvalitnému spánku je tma a čerstvý vzduch

image 36992 25 v1

Aby ste sa každé ráno zobúdzali plní energie do nového dňa, mali by ste spať v úplnej tme a vo vyvetraných priestoroch. Kvalitný spánok má totiž zásadný vplyv na psychickú, aj fyzickú stránku človeka.

Ak sa zobúdzate unavení, nemali by ste to nechať tak a začať pátrať po dôvode. Nekvalitný spánok vplýva na zdravie a pracovný výkon človeka, na jeho sústredenie a pracovnú dochádzku. Podľa štúdie Healthy Homes Barometer 2016, až 77 % opýtaných Európanov nemá doma vytvorené správne podmienky pre dobrý spánok. O tento výskum sa postarala Humboldtova univerzita v Berlíne a jeho súčasťou bolo 14 000 respondentov zo štrnástich európskych krajín.

Na kvalitu spánku vplýva niekoľko kľúčových faktorov

Spoločným menovateľom nekvalitného spánku je nezdravé prostredie v budovách, tzv. Syndróm nezdravého domu. V rámci celého sveta sa s ním stretáva viac ako 60 % ľudí. Tento problém spočíva v nevhodne riešených renováciách, kedy dochádza k hermetickému uzavretiu budov. Budovy následne nie sú vetrané a tak nie je zabezpečený dostatočný prívod vzduchu do interiéru.

Dobrý spánok znamená príjemný deň

Nekvalita spánku vplýva na výkon človeka počas jeho každodenných aktivít a tiež sa odráža na ľudskom zdraví. Počas spánku v tele prebieha množstvo životne dôležitých biologických procesov – regenerácia buniek a tkanív, rast svalov, tvorba imunitných bielych krviniek aj viacerých hormónov. Počas nekvalitného spánku sú tieto procesy narušené a z hľadiska dlhodobej perspektívy môžu byť príčinou vzniku rôznych zdravotných problémov.

Úplná tma je predpokladom pre kvalitný spánok. zdroj: Velux

Dohliadnite na úplnú tmu

Aby ste si dobre pospali, mali by ste dohliadnuť na tvorbu optimálneho vnútorného prostredia. Kľúčovými pre jeho udržiavanie sú vhodné svetelné podmienky, tepelný komfort a kvalitné vetranie. Nočné svetelné podnety z exteriéru, aj interiéru sú v súčasnosti veľkým problémom. Odborníci však odporúčajú postarať sa v spálňach o čo najväčšiu tmu. V prípade strešných okien vám môže byť nápomocnou napríklad vonkajšia diaľkovo ovládaná roleta VELUX INTEGRA® alebo úplne zatemňujúca vnútorná roleta.

Dostatok čerstvého vzduchu vedie ku kvalitnému spánku

Podľa štúdie Healthy Homes Barometer až 72 % Európanov pred spaním nevetrá svoju spálňu – aj nedostatok čerstvého vzduchu vedie k zhoršeniu spánku. Môže za to oxid uhličitý (CO2), ktorý vydychujeme. Nadmerné množstvo CO2 môže spôsobovať rannú únavu a bolesti hlavy.

Najefektívnejším riešením, ako predísť nedostatku čerstvého vzduchu v interiéri, je vetranie prostredníctvom ventilačnej klapky, ktorá je súčasťou strešných okien VELUX.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteVentilačná klapka sa kedykoľvek postará o prívod vzduchu do miestnosti. zdroj: Velux

Riešenie situácie s vetraním v prípade podstrešných priestorov ponúkajú strešné okná VELUX. Ich ventilačná klapka zabezpečuje vetranie interiéru aj pri zatvorenom okne. Okrem toho, strešné okná možno otvárať nárazovo; pri zostavách alebo pri náprotivne umiestnených strešných oknách priestor efektívne vyvetráte prostredníctvom tzv. komínového efektu. Môžete ho využiť aj počas zimy; na vyvetranie priestoru postačí približne 10 minút bez toho, aby došlo k ochladeniu interiéru.

Maximálny komfort zaručí automaticky riadený systém vetrania VELUX INTEGRA®. Vďaka nemu si môžete načasovať proces otvorenia okien a tiež reguláciu tieniacich doplnkov podľa vlastnej potreby.

Systém VELUX INTEGRA® reguluje pohyb strešných okien, aj tieniacich doplnkov. zdroj: Velux

www.velux.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.