image 36992 25 v1
Galéria (5)

Kľúčom ku kvalitnému spánku je tma a čerstvý vzduch

Aby ste sa každé ráno zobúdzali plní energie do nového dňa, mali by ste spať v úplnej tme a vo vyvetraných priestoroch. Kvalitný spánok má totiž zásadný vplyv na psychickú, aj fyzickú stránku človeka.

Galéria

Na kvalitu spánku vplýva niekoľko kľúčových faktorov - 122502-01-XXL
Na kvalitu spánku vplýva niekoľko kľúčových faktorov - 123430-01-XXL
Na kvalitu spánku vplýva niekoľko kľúčových faktorov - 127856-01-XXL
Na kvalitu spánku vplýva niekoľko kľúčových faktorov - 127890-01-XXL

Ak sa zobúdzate unavení, nemali by ste to nechať tak a začať pátrať po dôvode. Nekvalitný spánok vplýva na zdravie a pracovný výkon človeka, na jeho sústredenie a pracovnú dochádzku. Podľa štúdie Healthy Homes Barometer 2016, až 77 % opýtaných Európanov nemá doma vytvorené správne podmienky pre dobrý spánok. O tento výskum sa postarala Humboldtova univerzita v Berlíne a jeho súčasťou bolo 14 000 respondentov zo štrnástich európskych krajín.

Na kvalitu spánku vplýva niekoľko kľúčových faktorov

Spoločným menovateľom nekvalitného spánku je nezdravé prostredie v budovách, tzv. Syndróm nezdravého domu. V rámci celého sveta sa s ním stretáva viac ako 60 % ľudí. Tento problém spočíva v nevhodne riešených renováciách, kedy dochádza k hermetickému uzavretiu budov. Budovy následne nie sú vetrané a tak nie je zabezpečený dostatočný prívod vzduchu do interiéru.

Dobrý spánok znamená príjemný deň

Nekvalita spánku vplýva na výkon človeka počas jeho každodenných aktivít a tiež sa odráža na ľudskom zdraví. Počas spánku v tele prebieha množstvo životne dôležitých biologických procesov – regenerácia buniek a tkanív, rast svalov, tvorba imunitných bielych krviniek aj viacerých hormónov. Počas nekvalitného spánku sú tieto procesy narušené a z hľadiska dlhodobej perspektívy môžu byť príčinou vzniku rôznych zdravotných problémov.

Úplná tma je predpokladom pre kvalitný spánok. zdroj: Velux

Dohliadnite na úplnú tmu

Aby ste si dobre pospali, mali by ste dohliadnuť na tvorbu optimálneho vnútorného prostredia. Kľúčovými pre jeho udržiavanie sú vhodné svetelné podmienky, tepelný komfort a kvalitné vetranie. Nočné svetelné podnety z exteriéru, aj interiéru sú v súčasnosti veľkým problémom. Odborníci však odporúčajú postarať sa v spálňach o čo najväčšiu tmu. V prípade strešných okien vám môže byť nápomocnou napríklad vonkajšia diaľkovo ovládaná roleta VELUX INTEGRA® alebo úplne zatemňujúca vnútorná roleta.

Dostatok čerstvého vzduchu vedie ku kvalitnému spánku

Podľa štúdie Healthy Homes Barometer až 72 % Európanov pred spaním nevetrá svoju spálňu – aj nedostatok čerstvého vzduchu vedie k zhoršeniu spánku. Môže za to oxid uhličitý (CO2), ktorý vydychujeme. Nadmerné množstvo CO2 môže spôsobovať rannú únavu a bolesti hlavy.

Najefektívnejším riešením, ako predísť nedostatku čerstvého vzduchu v interiéri, je vetranie prostredníctvom ventilačnej klapky, ktorá je súčasťou strešných okien VELUX.

Ventilačná klapka sa kedykoľvek postará o prívod vzduchu do miestnosti. zdroj: Velux

Riešenie situácie s vetraním v prípade podstrešných priestorov ponúkajú strešné okná VELUX. Ich ventilačná klapka zabezpečuje vetranie interiéru aj pri zatvorenom okne. Okrem toho, strešné okná možno otvárať nárazovo; pri zostavách alebo pri náprotivne umiestnených strešných oknách priestor efektívne vyvetráte prostredníctvom tzv. komínového efektu. Môžete ho využiť aj počas zimy; na vyvetranie priestoru postačí približne 10 minút bez toho, aby došlo k ochladeniu interiéru.

Maximálny komfort zaručí automaticky riadený systém vetrania VELUX INTEGRA®. Vďaka nemu si môžete načasovať proces otvorenia okien a tiež reguláciu tieniacich doplnkov podľa vlastnej potreby.

Systém VELUX INTEGRA® reguluje pohyb strešných okien, aj tieniacich doplnkov. zdroj: Velux

www.velux.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje