image 28722 25 v1
Galéria (7)

Renovácia pomocou náteru je vždy tá najlacnejšia

Je to rozdiel, ktorý vidno už z diaľky. Drevená lavička a plot žiaria pod novou vrstvou lazúry, bránka a plechová strecha stratili pod farebným filmom hrdzavú patinu a betónový múrik lemujúci holubník má opäť svieži farebný odtieň.

Galéria

Natierame
Natierame
Natierame
Natierame
Natierame
Natierame

NÁTERY DREVA

VYTVORTE OCHRANNÝ ŠTÍT

Biocídne napúšťadlo je investícia, ktorá zostáva v dreve takmer naveky. Stáva sa súčasťou jeho vlákien a kým ho nadobro nevymyje stekajúca voda, zostáva v pohotovosti. Hoci ho nevidno a zdá sa byť zbytočné, v skutočnosti plní dôležitejšiu úlohu ako ktorýkoľvek z náterov.

Vytvára ochranný štít proti plesniam, hubám a drevokaznému hmyzu, ktoré sa púšťajú do dreva vždy, keď na seba naviaže vzdušnú vlhkosť alebo doň zateká. Napúšťadlo je ako precízne vyberaný jed s úzkym, špecializovaným zameraním. Otrávi drevo, aby boli jeho povrchové vrstvy nezlučiteľné so životom. Syntetické napúšťadlá sú niekedy jemne žltkavé, tie na vodnej báze sú úplne priehľadné. Nemenia vzhľad dreva a zachovávajú jeho kresbu i štruktúru. Aby urobili aj malú službu navyše, väčšina z nich obsahuje prísady, vďaka ktorým na čas odpudia vodu.

TENKOVRSTVOVÁ LAZÚRA NA VŠETKO

Ak má drevo ukázať krásu svojich letokruhov, hrčí a odbočiek konárov, najlepšie to urobí pod tenkovrstvovou lazúrou. Tá za sebou zanechá povrch, ktorý je na dotyk teplý, akoby bolo drevo bez akéhokoľvek náteru. Ich prednosťou je, že takýto náter sa stáva súčasťou dreva, pretože doň vsiakne.

Tenkovrstvová lazúra patrí na ploty, fasády záhradných domčekov, altánky, podbitia krovov, vtáčie búdky a všade tam, kde žiadame jednoduchú a lacnú údržbu. Ak po rokoch lazúra zostarne, vybledne a drevo začne sivieť, nový náter je hotový rýchlo bez akéhokoľvek brúsenia či prípravy. Stačí len poometať prach.

Bez ohľadu na to, či je tenkovrstvová lazúra vyrobená na syntetickej alebo vodnej báze, je tým najvšestrannejším riešením. Drevo pod ňou dýcha a zostáva zachovaná krása jeho prírodného povrchu.

OLEJE SVEDČIA MIESTAM ODDYCHU

Špeciálnym druhom tenkovrstvových lazúr sú oleje. Fungujú úplne rovnako a laik by ich možno od lazúry ani nedokázal odlíšiť. Ich prednosťou však je, že dokážu preniknúť výrazne hlbšie. To je žiadané nielen na drevenej terase, ktorá sa odiera pod podrážkami topánok, ale aj na tropických drevách záhradného nábytku či obkladov, ktoré iba s nevôľou do seba sajú nátery. Aj tu sa počíta s tým, že kedykoľvek treba náter obnoviť, stačí pozametať prach a siahnuť po štetci, valčeku alebo handričke.

Oleje sú navyše namiešané tak, aby čo najviac dokázali potlačiť praskanie dreva. Udržujú stabilnú sviežosť jeho povrchových vrstiev, čím zoslabia pnutia, ktoré sú príčinou každej praskliny.

HRUBOVRSTVOVÁ LAZÚRA JE AKO LAK

Niekedy prekáža, ak sa drevený povrch špiní. Nečistoty prenikajú do jeho pórov, takže ho nemožno umyť. To je prípad dverí, zárubní i okien. Aby bol povrch hladký, a súčasne zostala viditeľná kresba dreva, je dobré siahnuť po hrubovrstvovej lazúre. Tá pripomína po zaschnutí lesklý či matný lak, do ktorého výrobca primiešal pigmenty na zvýraznenie kresby dreva. Takýto náter je na dotyk chladný a pripomína viac lakované parkety či nábytok ako prírodné drevo. Určite ste už na starom nábytku videli, ako to vyzerá, keď doň zatečie voda alebo sa vrstvička laku v priebehu rokov popraská. Tak sa správa i táto lazúra. Plochy ošetrené týmto spôsobom teda patria vždy pod strechu a nie do nepohody dvora v štyroch ročných obdobiach. Ak sa povrch naruší a voda zatečie do dreva, nemá sa ako z neho odpariť. Výsledkom je hniloba. A práve takéto plotovky vídať na našom vidieku často. Len preto, že domáci majstri siahli po hrubovrstvovej lazúre namiesto tenkovrstvovej.

KRYCÍ NÁTER MUSÍ BYŤ PRUŽNÝ

Nie je to náhoda, že základné farby na drevo sú iné ako na kov a niekedy to platí aj pre tie krycie. Drevo neprestajne pracuje, a preto musí byť krycí film vždy pružný, aby nepraskal.

Je ako hrubovrstvová lazúra, do ktorej v továrni pridali plnivo, aby nebola priesvitná. Ukryje všetky chyby a opravy dreva bez priznania jeho charakteru.

Len krycie farby majú schopnosť spraviť z tmavého dreva svetlé alebo mu dodať brilantnú žiarivosť odtieňov z takmer nekonečnej palety. Pre krycie farby platia rovnaké pravidlá ako pre hrubovrstvovú lazúru.

NÁTERY KOVOV

HRDZU TREBA NAJPRV VYTESNIŤ

Ak ide o kovy, hrdza je najväčším nepriateľom trvácnosti nových náterov. Ani tá najmodernejšia farba nedokáže zneškodniť hrdzu s takou účinnosťou, aby sa na kove udržala po celé roky bez tvorby pľuzgierikov a postupného odlučovania. Nie je však nevyhnutné strácať čas nekonečným kefovaním, brúsením a škrabaním, ak chcete lesklý, svieži, zdravý kov. Keď sa vám podarí odstrániť hrubú hrdzu oceľovou kefou, na scénu prichádza odhrdzovač, ktorý si so zvyšnou vrstvičkou poradí chemickou cestou.

Hnedočervený povlak sa pôsobením kyselín prefarbí na modrosivé odtiene a znásobí sa jeho pevnosť a súdržnosť s podkladom. Vďaka tomu farebný náter priľne na takýto povrch celou svojou silou bez obáv z toho, že sa farba bude neskôr odlupovať. Odhrdzovače sú dnes takmer výhradne bezoplachové, takže po ich zaschnutí je možné bránku, strechu, starú miešačku alebo okenice na hospodárskej budove natrieť priamo farbou.

ZÁKLADNÝ NÁTER DÁVA ZMYSEL

V hobby sortimente sa nájde nejedna farba pre domácich majstrov, ktorá nesie označenie 2 v 1, či dokonca 3 v 1. Sú to renovačné farby na drobné projekty, kde nie je času nazvyš. Ak potrebujete cez víkend na chalupe rýchlo natrieť fúrik, možno siahnete po takomto riešení.

Pravdou však je, že základná farba s antikoróznymi prísadami je tým najtrvácnejším podkladom pod každý náter – bez ohľadu na to, či je na vodnej alebo syntetickej báze. Má vysoký obsah spojív a prísad, ktoré zvyšujú jej húževnatosť. Je ako tesnenie, ktoré dokonale priľne k starému náteru alebo kovu a popritom unesie silné zmršťovanie a rozťahovanie krycieho náteru. Ak vám záleží na trvácnosti náteru, vyberiete sa touto cestou.Pozor však na zradu, ktorou sú všetky tukmi a olejmi znečistené miesta. To sa stáva nielen na strojoch, ale aj na závesoch brán a bráničiek. Všetko treba vyumývať acetónom, ktorý s mastnotou skoncuje.

PODĽA TECHNICKÉHO LISTU

Úlohou krycej farby je vytvoriť film, ktorý pekne vyzerá a dokáže odolať vrtochom počasia – bez praskania, odlupovania a blednutia. To, čo garantujú výrobcovia, sa však naplní iba vtedy, ak budete farbu natierať podľa pokynov v technickom liste. V našich dvoroch to znamená vyhýbať sa priamemu slnku, ktoré dokáže kovy rozpáliť, chladným dňom, keď teplota klesá pod hranicu 10 °C, a silnej hmle počas vlhkých dní, keď akrylátové farby nevedia zo seba vydať obsiahnutú vodu. Vyhnúť sa takýmto situáciám môže byť niekedy veľmi zložité. Nik si maľovanie strechy nechce nechávať na jeseň, keď počas letných dní je obloha bez mráčikov.

Prednosťou akrylátových vodouriediteľných farieb je, že nezapáchajú a svojou pružnosťou dokážu odolať veľkej tepelnej rozťažnosti plechov vystavených slnku. Nikdy nepraskajú, sú však málo húževnaté, takže všade tam, kde sa očakáva záťaž, svedčí viac syntetický náter – na stole kotúčovej píly či na záhradnom traktoríku poslúži s väčšou istotou.

NÁTERY BETÓNU

MOKRÝ BETÓN MUSÍ DÝCHAŤ

Vo dvore i v záhrade sa nájde betón na každom rohu. Chodníčky, múriky, oporné stĺpy, pätky i podstienky – všetky majú čosi spoločné. Keďže sú osadené priamo do zeminy bez izolácie, neprestajne cez ne prúdi množstvo vlahy a pár. Akákoľvek snaha o uzavretie ich pórov náterom sa končí odlučovaním farby po veľmi krátkom čase.

Ak treba osviežiť ich vzhľad, je dobré siahnuť po tradičných stavebných materiáloch. Cement rozrobený vo vode na „mlieko“ obnoví sivastý povrch betónu. Ak do takéhoto mlieka pridáte trochu disperzie – napríklad Duvilax VV – náter bude trvácnejší a svoje vlastnosti si zachová dlhší čas.

Biely šat možno vyčariť vápenným hydrátom. Rozmiešate ho vo vode a je to, akoby ste bielili starý kamenný dom. Prednosťou hydrátu je, že ho dokážete tónovacími farbami určenými na vápno zafarbiť do jemných pastelových farieb. Hoci sa takýto nový šat časom ošúcha, jeho obnova stojí vždy iba pár centov. Nie je to tak dávno, čo sa na našom vidieku takto krášlili chalupy každú jar. Belasý odtieň vyrobíte pridaním modrej skalice.

NA SUCHÝ BETÓN MÔŽETE AJ FARBOU

Ak betón nie je vystavený poveternosti a nepreniká doň zemná vlhkosť, na jeho obnovu si môžete vybrať aj syntetickú alebo vodouriediteľnú farbu. Najprv ho napustíte zriedenou farbou, potom nanesiete dve či tri vrstvy náteru. Výsledkom je plocha, ktorá sa v mnohom ponáša na podlahy vo fabrikách a továrňach.

Takýto povrch vyzerá pekne na balkóne, ale aj v garáži či na podlahe hospodárskej budovy. Výber odtieňov je však výrazne obmedzený, takže by vás nemalo prekvapiť, ak popri bielej a sivej plechovke nenájdete v predajni na polici žiadnu inú.

Text: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.com, Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Desperado says:

    Urob Si Sám… Dakujem za radu, urobim si…

  2. Annamarie Vargová says:

    Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať: na záhrade máme kovovú nádrž na vodu,zvnútra značne skorodovanú.Čím mám ošetriť,aby sa dala voda z nej používať aj naďalej na polievanie zeleniny? Ďakujem.

    1. Zz says:

      Epoxidovy nater, resp. polyuretan v bielom odtieni. Hrdzdu odstranit a pouzit penetracia, napr. Ferro P

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.