Ako svojpomocne zatepliť šikmú strechu?
Ceny stavebných materiálov, práce i energií stúpajú, preto mnohí stavebníci uvažujú o zateplení svojich domov svojpomocne. Výrazné úspory energie možno dosiahnuť vhodným zateplením šikmej strechy minerálnou izoláciou, ktorá je v streche najdôležitejším prvkom na minimalizáciu tepelných strát. Správnu funkčnosť celej strešnej konštrukcie však zabezpečí len dôsledná aplikácia minerálnej izolácie. Najväčšou výhodou izolácie z minerálnych vlákien je jej priedušnosť. Tá umožňuje, aby prípadná nahromadená vlhkosť v strešnej vrstve unikala cez difúznu fóliu do odvetrávanej vzduchovej medzery. Nosné prvky šikmej strechy – krokvy – sú tak najlepšie chránené.
Galéria
Strecha má veľký vplyv na tepelnú pohodu domu v každom ročnom období. V zime chráni dom pred zbytočným únikom tepla, v lete naopak zamedzuje prestupu tepla z exteriéru. Predpokladom jej správnej tepelnej funkčnosti je dostatočne dimenzované zateplenie z minerálnej vlny. Dôsledne aplikovaná a vrstvená izolácia zaistí správnu funkčnosť celej konštrukcie. Šikmé strechy je možné zatepliť dvoma spôsobmi.
Zateplenie zdola – najobľúbenejší spôsob aplikácie
„Pri izolácii šikmých striech svojpomocne určite odporúčam práve zateplenie zdola. Ide o štandardnú overenú metódu, ktorá má niekoľko výhod. Môže sa vykonávať za každého počasia a nie je potrebné manipulovať s ťažkými konštrukčnými časťami. Postup je pomerne jednoduchý aj bez podrobného školenia a pozitívom je aj relatívne nízka cena,“ hovorí architektka Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora tepelných izolácií. Pri zatepľovaní šikmej strechy zdola však treba počítať s tým, že priestory pod šikmou strechou nebude možné počas prác využívať.
Zateplenie zhora – menej častý postup používaný najmä z estetických dôvodov
Zateplenie šikmých striech zhora nie je také bežné ako zateplenie zdola. „Zateplenie zhora, teda nadkrokvové zateplenie konštrukcie, sa používa najmä z estetických dôvodov, pretože umožňuje priznať krokvy v interiéri, alebo keď majú domy malú svetlú výšku podkrovia a nie je možné si dovoliť ísť s podhľadom príliš nízko. Ak je v existujúcej konštrukcii funkčná parotesná vrstva, nie je potrebná pri rekonštrukcii demontáž pôvodných nižších vrstiev strechy,“ hovorí Tereza Vojancová. Ďalšou výhodou zateplenia zhora je možnosť variability vzhľadu interiéru alebo vysoká tolerancia ku tvarovej presnosti nosnej konštrukcie. Na druhej strane nevýhodou je o niečo vyššia cena a náročnejšie práce vykonávané na streche domu.
Medzi materiály vhodné na aplikáciu do šikmej strechy patria napríklad PLATINUM 32, AMBER 33, GOLD 35, OPTIMUM 37, CRISTAL 40 alebo SILVER 39. Na nadkrokvovú izoláciu sú nadkrokvové dosky vyrezané z extrudovaného polystyrénu URSA XPS. Všetky minerálne izolácie URSA sú vyrobené z prírodných materiálov, ktoré sú v nich obsiahnuté z viac ako 90 %. Sedemdesiat percent tvoria sklenené črepy z recyklovaného skla a viac ako dvadsať percent piesok. Minerálna izolácia URSA ušetrí počas svojej životnosti niekoľko stonásobne viac energie, ako sa spotrebuje na jej výrobu. Znižuje tiež požiarne riziko budov a odoláva hluku.
Súčiniteľ tepelnej vodivosti, tepelný odpor a ďalšie ukazovatele pomôžu pri výbere najvhodnejšej minerálnej izolácie šikmej strechy
Na trhu je široká ponuka minerálnych izolácií. Ukazovatele uvedené pri jednotlivých materiáloch vám pomôžu vybrať tú najvhodnejšiu:
- Súčiniteľ tepelnej vodivosti λD – tzv. „lambda“, výrobcom deklarovaná hodnota λD (W/m.K). Čím nižšia je lambda, tým lepšie materiál izoluje.
- Tepelný odpor RD – je tiež deklarovaná hodnota pre materiál z minerálnych vlákien v označení RD, a to pre každú hrúbku zvlášť. Čím väčšia je hrúbka izolácie, tým vyšší tepelný odpor RD (m2.K/W) možno dosiahnuť. S tým súvisia aj menšie straty vyprodukovaného tepla z interiéru.
- Tepelný odpor konštrukcie R – tepelnoizolačná vlastnosť celej stavebnej konštrukcie s jednotlivými vrstvami materiálov. Ak je známa hodnota súčiniteľa tepelnej vodivosti vrstvy materiálu a hrúbka, možno určiť tepelný odpor jednotlivých vrstiev. Tepelný odpor R (m2.K/W) pre celú konštrukciu sa potom určí súčtom týchto tepelných odporov a sčítaním tepelného odporu pri prestupe tepla na vnútornej a vonkajšej strane konštrukcie. Čím viac a čím hrubšie sú v konštrukcii vrstvy s veľmi nízkou lambdou, tým vyššia je hodnota tepelného odporu.
- Súčiniteľ prechodu tepla konštrukcie U – izolačná schopnosť celého súvrstvia konštrukcie je vyjadrená súčiniteľom prechodu tepla U (W/m2.K). Je to výpočtová hodnota. Čím nižšia je hodnota súčiniteľa, tým lepšie dokáže konštrukcia zabrániť úniku tepla. Je to hodnota, ktorá je legislatívou normatívne stanovená. Vypočítanú hodnotu možno porovnať s touto legislatívne stanovenou hodnotou a možno ju tiež zmeniť na energeticky efektívnejšiu hodnotu pomocou množstva tepelnej izolácie v konštrukcii.
Zdroj: PR článok URSA SK s.r.o.
Komentáre