Ochrana pred vstupom živočíchov
Galéria (7) Zdroj: Wienerberger

Ako ochrániť strechu pred vniknutím živočíchov

Strecha chráni naše obydlia pred nepriaznivým počasím. Často sa však stáva útočiskom aj pre mnohé živočíchy. Ak sa pod vašou strechou usídli zviera, je to varovný signál poškodeného strešného plášťa. Medzi rizikové časti, cez ktoré sa zviera môže dostať pod strechu rodinného domu, patrí najmä poškodená strešná krytina, žľaby či komín. Miestom vstupu menších zvierat do domu sú aj strešné vetracie otvory, ktoré zabezpečujú správnu cirkuláciu vzduchu v podkroví.

Galéria

Ochrana pred vstupom živočíchov
Vetrací hrebeň
Ochrana pred vstupom živočíchov
Ochrana pred vstupom živočíchov
Ochranný pás proti vtákom
Vetrací hrebeň

Zvieratá dokážu na streche spôsobiť vážne škody

Zvieratá vnikajú do domu najčastejšie na jar v období párenia alebo na jeseň, keď hľadajú teplý úkryt pred prichádzajúcou zimou. K najčastejším návštevníkom podkrovia patria kuny, vtáky, hlodavce či hmyz. Sú postrachom pre tepelnoizolačný materiál, strešné fólie a káble, ktoré rozhryzú či inak poškodia, akonáhle sa im dostanú do cesty. Existuje mnoho spôsobov, ako bojovať proti zvieracím votrelcom. Proti kunám či hlodavcom možno inštalovať elektrické plašičky, klietky či pasce.

Ochrana pred vstupom živočíchov
Ochrana pred vstupom živočíchov pod strechu je veľmi dôležitá. Zvieratá dokážu vážne ohroziť funkčnosť strechy – poškodiť tepelnú izoláciu, podstrešnú fóliu a pod. | Zdroj: Wienerberger

S vtákmi je to o niečo zložitejšie, keďže mnohé druhy sú na našom území chránené a je zakázané odstraňovať alebo úmyselne poškodzovať hniezda chráneného živočícha v jeho prirodzenom areáli. So včelami, ktoré sa usídlia v podkroví vám pomôže včelár, ktorý ich premiestni na vhodnejšie miesto. Na osy a sršne môžete skúsiť použiť falošné hniezda alebo rôzne „babské“ recepty – rozmiestniť v podkroví citrónové vonné sviečky, rozvešať paličky namočené cesnaku s čili alebo potrieť zárubne okien a dverí octom. Ak je kolónia na povale mimoriadne veľká a ohrozuje bezpečnosť obyvateľov domu, treba kontaktovať deratizátora.

Na prvom mieste je prevencia

V lokalitách so zvýšeným výskytom živočíchov sa odporúča zvýšená ochrana pred ich vniknutím do podstrešného priestoru. Najúčinnejším opatrením je prevencia. Dôležitá je najmä správna realizácia strechy a jej jednotlivých detailov. Zabúdať netreba ani na pravidelnú kontrolu strechy, pričom sa treba zamerať na netesnosti, chýbajúce škridly, poškodené strešné krytiny, skontrolovať izoláciu, odkvapy či poistnú fóliu. Malým živočíchom stačí aj menšia prasklina, cez ktorú dokážu vojsť dovnútra. Akékoľvek diery alebo poškodené miesta je potrebné okamžite opraviť.

Strechu ochránia systémové doplnky

Základom ochrany proti vniknutiu živočíchov do strešného plášťa, je celoplošné debnenie strechy, ktoré zabráni tomu, aby sa škodcovia dostali až do podkrovia. Účinnou ochranou je dôkladné utesnenie vstupných priestorov do podstrešia a použitie systémových doplnkov, ako sú ochranný vetrací hrebeň či ochranný pás proti vtákom Tondach. „Odporúčame hliníkové pásy proti vtákom, ktoré na rozdiel od štandardných plastových pásov nedokážu kuny prehrýzť a poskytujú tak lepšiu ochranu proti neželaným návštevníkom,“ hovorí produktový manažér značky Tondach Michal Dobrovodský.

Ochrana pred vstupom živočíchov
Hliníkový ochranný pás proti vtákom je účinnou ochranou proti vniknutiu živočíchov do podstrešného priestoru. Aby ste sa v budúcnosti vyhli problémom, dbajte najmä na správnu realizáciu strechy a jej jednotlivých detailov. Nezabudnite na použitie systémových doplnkov. | Zdroj: Wienerberger

Pás má rozmer 100 x 5000 mm a ponúka sa v červenej a hnedej farbe. Pri detaile v štítovej hrane sa odporúča oplechovanie pod okrajovými škridlami alebo použitie hliníkových ochranných vetracích hrebeňov tak, aby sa zabránilo vniknutiu zvierat cez okrajovú škridlu. Pri škridlách s vysokým profilom je vhodné použiť hliníkový ochranný hrebeň aj v úžľabí. Ochranný vetrací hrebeň Tondach z hliníka s rozmermi 1000 x 60 mm chráni taktiež pred naviatím lístia a iným znečistením. Popri tom zabezpečuje zodpovedajúcu ventiláciu a cirkuláciu vzduchu v priestore strechy.

Vetrací hrebeň
Ochranný vetrací hrebeň Tondach sa používa pri detaile v štítovej hrane pod okrajovými škridlami a v prípade škridiel s vysokým profilom aj v úžľabí. | Zdroj: Wienerberger

Viac sa dočítate www.dobryzaklad.sk alebo na www.wienerberger.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti Wienerberger s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.