Najčastejšie chyby pri realizácii strechy
Túžite po streche, ktorá bude slúžiť aj budúcim generáciám? Uprednostnite šikmú strechu, ktorá bude spoľahlivo odolávať náporu dažďa a vetra, zvládne silné mrazy i páliace slnko. Vyvarujte sa však chýb, ktorých by ste sa pri jej realizácii mohli dopustiť.
Predtým, než sa pustíte do realizácie novej strechy, oslovte projektanta, ktorý vám pomôže s návrhom jej skladby. „Základom je však výber spoľahlivej pokrývačskej firmy a materiálov, ktoré používa pri práci. Pokrývačské remeslo funguje na referenciách. Nikdy by som sa nenechal zákazníkom dotlačiť k riešeniu, o ktorom by som pochyboval,“ radí Michal Surovčík, skúsený pokrývač. Cenné rady získate aj od špecialistu na strechy Tondach, ktorý vám bezplatne poradí s výberom konkrétneho typu škridly či výpočtom spotreby materiálu. Pri realizácii strechy si však dávajte pozor na niektoré chybné kroky, ktoré by mohli sen o kvalitnej a bezpečnej streche oddialiť.
Nezabudnite na strešnú fóliu
Súčasťou každej kvalitnej šikmej strechy by mala byť hydroizolačná fólia – je vodotesná a súčasne paropriepustná, aby zamedzila hromadeniu vlhkosti v strešnej konštrukcii. Chráni strechu pred prienikom zrážok a vlhkosti, prachu a ďalších nečistôt z vonkajšieho prostredia. Výber strešnej fólie závisí od bezpečného sklonu, spôsobu využitia podkrovia, konštrukčnej náročnosti strechy či miestnych klimatických podmienok. Vhodné sú napríklad fólie s integrovanou samolepiacou páskou pre zaistenie dostatočného zlepenia vzájomných presahov. Práca s fóliami Tondach je pritom bezpečná a jednoduchá. Pred realizáciou strechy skonzultujte výber fólie s výrobcom či realizátorom.
Vyberte si krytinu s dlhou životnosťou
„Pri výbere strešnej krytiny je najdôležitejšie zabezpečiť dlhodobú a bezproblémovú funkčnosť strechy. Súčasné materiály umožňujú zhotoviť strechu so životnosťou viac ako 100 rokov,“ zdôrazňuje M. Surovčík. Okrem dlhej životnosti sa zamerajte na jednoduchú údržbu krytiny a zvoľte si takú, ktorá prirodzene zapadne do okolitého prostredia. Pálená škridla sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti rôznym vplyvom počasia, mechanickou pevnosťou i protipožiarnou odolnosťou. Na rozdiel od iných krytín sa zároveň nemusíte báť, že vybledne. Všetky pálené škridly Tondach garantujú bezkonkurenčnú farebnú stálosť, a to aj bez dodatočnej údržby. Pri výbere strešnej krytiny zvážte aj záruky, ktoré výrobca poskytuje.
Zvoľte dostatok vetracích škridiel
Pri realizácii strechy je dôležité myslieť aj na jej správne odvetranie. Často sa zanedbáva prevetrávanie strešného plášťa v hrebeni, ale aj osadenie vetracích prvkov pod hrebeňom. Tondach ponúka pre zabezpečenie správneho odvetrania strechy niekoľko doplnkových výrobkov. Perforovaný ochranný pás proti vtákom a hmyzu (z plastu alebo hliníka) sa používa na prekrytie privádzacieho vetracieho otvoru v spodnej časti vzduchovej medzery pri odkvape. Pri hrebeni sa vzduch odvetráva buď vetracími škridlami, alebo vetracími pásmi pod hrebenáče. Tie chránia detail hrebeňa pred vniknutím vody pod strešnú krytinu. Pri realizácii strechy je nevyhnutné dodržať stanovený počet odvetrávacích prvkov uvedených v technickom liste. Inak môže dôjsť k zníženiu životnosti a narušeniu funkčnosti strechy. Správne odvetranie strechy je navyše podmienkou na uplatnenie záruky. Vďaka vysokej kvalite sa na funkčné vlastnosti krytiny Tondach vzťahuje záruka až 33 rokov.
Pozor na lacné doplnkové príslušenstvo
Strechu však netvorí len strešná krytina, ale aj strešné príslušenstvo. Ľudia chcú často ušetriť, preto si kúpia kvalitnú krytinu, ale uprednostnia lacnejšie doplnkové príslušenstvo od iného výrobcu. Toto riešenie nie je práve najšťastnejšie. Bezproblémové fungovanie strechy počas celej živnosti poistite systémovým príslušenstvom Tondach. Získate tak záruku bezpečného a správneho fungovania strechy na dlhé obdobie. Systémové riešenia sú mimoriadne dôležité najmä pri zabezpečení rizikových miest, akými sú prestupy pre kanalizáciu, anténu, solárne a fotovoltické panely. Aj v tomto prípade platí, že najlepšie vám poradia odborníci a pomôžu vám s výberom krytiny i jednotlivých strešných doplnkov.
Kedy si strecha žiada výmenu?
Prvým krokom pri rekonštrukcii strechy je zhodnotenie jej aktuálneho stavu. „Statické posúdenie krovu patrí vždy do rúk odborníka, ktorý skontroluje stav a ihneď navrhne riešenia pre zabezpečenie funkčnej strechy,“ hovorí skúsený pokrývač Michal Surovčík. Menšie problémy stačí opraviť lokálne. Pri starých strechách sa odporúča kompletná výmena krytiny. Starú krytinu môžete vymeniť ale iba v tom prípade, ak je krov nepoškodený.
Akú krytinu?
Pri rekonštrukcii strechy treba brať ohľad na jestvujúcu konštrukciu a jej nosnosť. Hmotnosť strešnej krytiny významne nezaťažuje konštrukciu krovu. Po kontrole krovu odborníkom sa nemusíte obávať použiť keramickú krytinu. Pálená škridla sa vyznačuje odolnosťou voči vonkajším vplyvom, vysokou mechanickou pevnosťou a tiež protipožiarnou odolnosťou. V porovnaní s ostatnými krytinami ponúka výhodu stálofarebnosti počas celej doby životnosti. „V prípade rekonštrukcie by som odporučil najmä škridlu s možnosťou dostatočného posuvu. Rozsah posuvu niektorých škridiel je až 6 cm, vďaka čomu sa škridla prispôsobí latovaniu použitému na danej streche,“ dodáva odborník. Možnosť posuvu, ktorá uľahčuje montáž a šetrí rezivo, ponúkajú napríklad škridly Samba 11, Stodo alebo moderná Inspira. Prácu pokrývača i materiál ušetrí aj veľký formát škridiel. Veľkoformátové škridly sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, čo je výhoda pri zachovaní pôvodného krovu. Tondach Bolero je oproti bežným skladaným krytinám až o 20 % ľahšia. Avšak treba počítať s tým, že si to bude žiadať zmenu latovania.
Viac na www.wienerberger.sk
PR článok Wienerberger s.r.o.
Komentáre