image 37560 25 v1

Aby vás strecha v zime nesklamala

Sneh a voda z neho dokážu na neudržiavanej streche spôsobiť nákladné škody. A nielen na nej. Voda, ktorá sa dostane cez konštrukciu strechy až do interiéru poškodí všetko, čím po ceste prejde.

Lepšie ako opravovať je preto takýmto dôsledkom predchádzať. Nemusíte hneď volať odborníkov. Základnú kontrolu, avšak pri dodržaní zásad bezpečnosti, spravíte aj svojpomocne.

To už neplatí pre opravy, ktoré by mal urobiť odborník. Výnimkou je čistenie odkvapov. Pri použití rôznych teleskopických pomôcok, ktoré znižujú riziko pádu, si na túto činnosť môže trúfnuť aj laik.

1. Čo sa deje pod strechou

Prvým krokom ku kontrole strechy môže byť dôkladné prezretie pôdnych či podkrovných priestorov. A to najmä vtedy, ak nie sú obývané a tak nežiaduce zmeny ušli počas roka vašej pozornosti. Akákoľvek stopa po zatekaní (žlté alebo hnedé škvrny) signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Zamerajte sa tiež na strešné okná a vikiere. Dôležité je skontrolovať tesnenia – ich funkčnosť znižuje nečistota, prípadne aj iné nástrahy ako plesne a huby. Prezrite, v akom stave sú okenné rámy a pri drevených rámoch posúďte, či už nepotrebujú náter.

2. Skontrolujte krytinu

Krytinu kontrolujte zásadne zo stabilného rebríka prípadne ju obhliadnite zo strešného okna. Ak si nie ste jej stavom istí, alebo je strecha členitá, radšej zavolajte odborníka, ktorý sa vie po streche bezpečne pohybovať.

Pozornosť si budú vyžadovať rozbité, rozpadávajúce sa či uvoľnené škridle alebo iné prvky strešnej krytiny. Jednou z možností je výmena takýchto poškodených častí. Treba však rátať s tým, že výmene strešnej krytiny ako celku sa už dlho nevyhnete.

Pri plechovej streche netreba zanedbať žiadne poškodenie náteru – vypomstilo by sa vám to zhrdzavením.

3. Klampiarske prvky a odkvapy

Pokiaľ je to možné, skúste skontrolovať aj klampiarske prvky na streche – najmä okolo komína, okien, odvetrávania či bočné spoje. Ak máte snehové zábrany, pozrite, či nie sú uvoľnené.

Dôležitou súčasťou prípravy strechy na zimu je vyčistenie prípadne oprava odkvapov, žľabov a odtokových rúr. Ak zostanú upchaté lístím, machom alebo inými nečistotami, môžu v zime popraskať. Vo všeobecnosti odborníci odporúčajú čistiť odtokový systém dva razy do roka.

Zároveň je treba sa uistiť, či všetky spoje na seba dobre a pevne nadväzujú. Predídete tým vytekaniu vody, ktorá následne môže poškodiť fasádu.

Starostlivosť o rodinný dom je náročná, nielen finančne, ale aj časovo, preto je pri kúpe domu, vždy potrebné zvažovať možnosti či rekonštruovať starý dom alebo si postaviť nový.

ZDROJ PR článok spoločnosti Gurkuda s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.