Sadrokartónové priečky – nový trend už aj na Slovensku
Galéria (5)

Sadrokartónové priečky – nový trend už aj na Slovensku

Sadrokartón ako priečka neustále naráža na bariéru predsudkov a neochvejnú tradíciu murovaných stien, ktorá sa formovala na Slovensku po stáročia. Pre svoju rýchlu a suchú výstavbu bol považovaný len za „provizórnu“ priečku. Postupná zmena v jeho vnímaní však prichádza už aj k nám.

Galéria

stena

Kým v zahraničí je sadrokartón v bytovej výstavbe dlhodobo samozrejmosťou, na Slovensku sa naň pozeráme cez prsty. Napriek tomu investori siahajú po sadrokartóne v úlohe medzibytvej i vnútrobytovej priečky čoraz častejšie už aj u nás. Túto tendenciu obhajujú výpočtom jeho pozitívnych vlastností od paradoxne lepších akustických vlastností cez rýchlosť výstavby až po budúcu väčšiu flexibilitu zmeny dispozície. Sadrokartón sa tak stáva jednou z aktuálnych tém v bytovom stavebníctve. Aký je váš názor? Napíšte nám.

Odborníci nenamietajú

Z hľadiska akustiky bytov sadrokartónové priečky plnohodnotne nahrádzajú klasické, t. j. murované typy priečok a v mnohých prípadoch akustické vlastnosti murovaných priečok prevyšujú, čo samozrejme závisí od typu a skladby konštrukcie. Pri rovnakej hrúbke môžu mať lepšie zvukovoizolačné vlastnosti ako murované priečky. Dokážu zlepšiť zvukovoizolačné vlastnosti, čo znamená, že tieto systémy sa veľmi často využívajú napríklad na zlepšenie existujúceho stavu konštrukcie.

Ak by sme sadrokartónové priečky hodnotili z hľadiska akustiky, nie je podľa môjho názoru žiadny problém. Problém nastáva skôr z hľadiska vnímania konštrukcie. Aj keď vieme, že sadrokartónová medzibytová priečka musí spĺňať bezpečnostnú podmienku, ktorú vieme veľmi jednoducho splniť vložením oceľového plechu do konštrukcie, stále ostáva v ľuďoch ten „nepríjemný“ pocit najmä pri poklepaní na sadrokartónovú stenu, že stena nie je pevná, a teda bezpečná. Myslím si, že tento pocit má mnoho ľudí, ktorí z tohto dôvodu preferujú skôr medzibytové priečky z murovaných prvkov. Napriek týmto faktom, nevidím dôvod, aby sadrokartónové priečky požadovaných bezpečnostných a akustických vlastností neboli použité ako medzibytové steny. Osobne ich odporúčam.

Ing. Dušan Dlhý, PhD.

Slovenská technická univerzita v Bratislave, Stavebná fakulta

Sadrokartón vnímam ako veľmi flexibilný a na výstavbu bytov jednoduchý konštrukčný prvok. Jeho nespornou výhodou je suchý proces výstavby, a teda aj rýchlosť realizácie. Pre zákazníka je vždy výhodou, že developer počas výstavby a predaja môže flexibilne reagovať na jeho aktuálne požiadavky či už ide o spojenie dvoch menších bytov alebo rozdelenie väčšieho bytu na dva menšie. V prípade použitia sadrokartónu aj v rámci dispozície bytu je pre užívateľa rovnako plusom jeho flexibilita a rýchly (suchý) proces prestavby.

Bohužiaľ, toto riešenie nie je zatiaľ časté, ale čoraz viac sa dostáva do povedomia verejnosti, a to aj na základe reálnych, väčšinou pozitívnych skúseností obyvateľov takýchto bytov. Neustále sa stretávame s obavami kupujúcich. Táto obava však pominie hneď ako sa do priestorov nasťahujú. Stavbu priečok zo sadrokartónu by som odporučil. Nie je žiaden dôvod obávať sa. Sú bezpečné a dostatočne zvukovoizolačné.

Michal Zajíček
Research & Real Estate consultant

LEXXUS

Sadrokartón možno smelo označiť ako progresívny moderný stavebný materiál, ktorým sa dá uskutočňovať suchá výstavba nenosných priečok. Je preto pre mňa ako architekta úplne logické, že sa používa aj v skladbách medzibytových priečok, všade tam, kde to nosný systém stavby umožňuje. Určite dokáže plnohodnotne zastúpiť murované priečky a v mnohých parametroch ich aj predčí, ako napríklad v dosiahnutí akustického útlmu a nepriezvučnosti medzi jednotlivými bytmi. Je dôkazom, že moderné technológie napredujú všade, aj v stavebníctve. Ja, ako architekt, ho využívam veľmi často.

Prvýkrát som sa s ním stretol pred 20-timi rokmi vo Viedni, kde sme medzibytové priečky zo sadrokartónu využívali v projektoch nadstavieb existujúcich bytových domov. Teraz tento systém využívame v mojom ateliéri, najmä pri projektoch výškových obytných stavieb. A musím povedať, že doteraz som sa so žiadnou negatívnou reakciou zo strany obyvateľov bytov nestretol. Sadrokartón preto vrelo odporúčam aj iným architektom, developerom a majiteľom bytov z viacerých dôvodov:

• Použitie montovanej medzibytovej priečky opláštenej sadrokartónom umožňuje aj v budúcnosti značnú flexibilitu dispozičného riešenia bytov. Je možné ju presunúť a zväčšiť alebo zmenšiť jednotlivé priestory podľa meniacich sa potrieb majiteľov. Toto pri medzibytových priečkach z tehly či z pórobetónu zo statických dôvodov nie je umožnené.
• Sendvičová skladba medzibytovej priečky umožňuje vo svojom vnútri použiť materiály s veľmi účinným akustickým útlmom. Bezpečnosť takýchto priečok zvyšuje oceľový plech, ktorý je v priečkach umiestnený celoplošne.
• Sadrokartónová medzibytová priečka vďaka svojej nižšej hmotnosti znižuje priehyb stropných konštrukcií, čím eliminuje riziko výskytu trhlín v stropoch a v priečkach.
• A v neposlednom rade ide o ekologickejšie riešenie z dôvodu znižovania celkovej hmotnosti stavby, čo sa významne prejavuje pri výškových budovách. Takto je možné ľahšie zabezpečiť ochranu stavieb pred účinkami prípadných seizmických otrasov.
Ing. arch. Juraj Hermann

P – T, spol. s. r. o.

  1. Denis says:

    Asi to robili prvy krat.Lebo ten co sa stim zivi by tak ten sadrokarton neulozil.Pekne budu praskat spoje ……….

    1. Kirk77777 says:

      Presne tak… pekni diletanti, spoje musie byt previazane ako pri murovani, taktiez platna pri zarubni musi byt prelozena aspon 20cm a nie 4cm ako je to na obrazku inak moze praskat …

    2. Miso says:

      no veru pekne im to bude prekladať by to nemuseli jedine že by im vyšla jedna platna na výšku steny

    3. priatelzidov says:

      neboj s anic nepraska..iba ak v niekoho hlave…na spoje sa dava paska…

  2. Denis says:

    Takto by sa to malo robit .

    1. Host says:

      nema byt nahodou spoj dvoch dosak na kratsej strane na liste ??? a na dlhej strane nemusi byt na liste lebo tam ide sietka…takze myslim ze ani tvoj obrazok nie je dobry…ci ?

      1. Host says:

        Tak jak je to na tom obrazku ako sa to ma robit… Ja vobec nechapem vyznam tohoto clanku.. je to len priklad ked najmudrejsi janko ide stavat dom… a potom place ked mu to vsetko praska … VZDY sa treba riadit montaznym postupom vyrobcu… a nie nejakym sarlatanom… cize npr montazny postup knauf priecok: http://www.knauf.sk/files/File…tam je vsetko a o tom sa uz neda diskutovat….

  3. Janko Hrasko says:

    zijem v takom dome v Irsku je to des,pocut vsetko izolacia miziva nikdy si nieco podobne nedajte doma spravit!!!

    1. Host says:

      Ono to neni az take zle ak npr. ten priestor medzi izbami vyuzijes na vstavanku skrinu.. polka pre jednu izbu a polka pre druhu izbu… Potom to oblecenie lepsie izoluje a nepocut tak…

  4. bigalov says:

    su medzy odbornikov aj fuseraci

  5. Gigo says:

    Sadrokartóny je lepšie ukladať na šírku a nie na výšku, lepšie spevní konštrukciu a jasne že ich treba prekladať!

  6. Polemik says:

    Fuuha. neskutočne. Nech sa páni majstri nehnevajú,,, Ludia, takto vyzera Fušeracka práca, že by sa predtým ako niečo idú zrobiť, tak sa aspoň opýtam ako to treba zrobiť, aby dobro bolo.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje