Pergola v modernom dome
Galéria (8) Zdroj: Climax.sk

Udržateľnosť doma aj na záhrade: ako na ekologické bývanie?

Keď sa povie ekologické bývanie a udržateľnosť, čo si ako prvé predstavíte? Niekto solárne panely, iný recyklovanie a ďalší šetrenie s vodou. To všetko je správne. Pre udržateľný domov však môžeme robiť ešte oveľa viac. Prinášame vám tipy, ako na úsporné bývanie, ktoré šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj prírodu.

Galéria

Pergola v modernom dome
Rodina v kuchyni
Vonkajšie žalúzie na bielom modernom dome
Vonkajšie žalúzie
Pergola v modernom dome
bioklimatická pergola na terase
Pergola v modernom dome

Udržateľnosť v domácnosti: prvé kroky správnym smerom

Zaujíma vás téma udržateľnosti našej planéty a nie je vám jedno, kde a ako žijete? Chcete pre seba aj svoje okolie urobiť niečo viac? Potom pre vás máme niekoľko rád týkajúcich sa úsporného, ale aj ekologického bývania.

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, ako málo stačí na to, aby sme sa podieľali na udržateľnosti nášho prostredia a domova.

Rodina v kuchyni
Aké sú prvé kroky na podporu udržateľnosti? Triediť môžete napríklad aj bioodpad. | Zdroj: Climax.sk

Prvé kroky k udržateľnosti

  • recyklujte odpad – vytrieďte si kôš na papier, plast, sklo a navyše aj bioodpad. Nehádžte všetko do jedného koša. V dnešnej dobe sú už všade v blízkom okruhu kontajnery na triedenie odpadu. A pokiaľ nie, urobíte k tomu ešte pár krokov navyše pre svoje zdravie.
  • stop plytvaniu potravinami – kupujte si jedlo, o ktorom ste presvedčení, že ho zjete. Pozerajte sa tiež na dátumy spotreby. Riaďte sa pravidlom first in first out – to, čo dáte ako prvé do chladničky, tiež ako prvé zjedzte.
  • nakupujte bez obalu – potraviny aj veľa ďalších vecí je možné zakúpiť v obchodoch bez obalu, teda zbytočného odpadu. Na nákupy si napríklad so sebou berte vlastnú nákupnú tašku na ovocie a zeleninu. Existujú aj bezobalové obchody, kde si môžete napríklad šampón napustiť do vlastnej fľaštičky.
  • neplytvajte vodou – zamyslite sa nad tým, koľko času trávite v sprche alebo ako často si napustíte vaňu. Nie je to zbytočne veľa? Aj tým, že obmedzíte dlhé sprchovanie, prispievate k udržateľnosti vašej domácnosti.

Nie je to zďaleka také ťažké, ako sa môže zdať. Stačí krôčik po krôčiku a uvidíte, že po chvíli si osvojíte všetky nové návyky, ktoré vám čoskoro zovšednejú.

Úsporné bývanie v podobe pasívneho domu

Udržateľnosť však nie je len o tom, ako sa správame a čo robíme každý deň. Je to o tom, ako celkovo nad spotrebou premýšľame. Ak plánujete stavať dom a myslíte na úspory energií aj šetrenie prírodných zdrojov, ideálne sú pasívne a nízkoenergetické domy. V dnešnej dobe sú už nízkoenergetické novostavby štandardom. Avšak aj pri rekonštrukcii môžete popremýšľať nad tým, ako čo najviac obmedziť budúce náklady na bývanie a spotrebu energií. Ako taký pasívny dom vyzerá?

Vonkajšie žalúzie na bielom modernom dome
Nízkoenergetický dom s vonkajším tienením. | Zdroj: Climax.sk

Pasívny dom ušetrí mnoho financií za vykurovanie aj klimatizáciu. Dom má väčšinou južnú stranu celú zasklenú, aby sa maximálne využilo slnečné žiarenie. Skvelým pomocníkom je pri úspore energií vonkajšie tienenie, ktoré v sebe ukrýva množstvo výhod. Predokenné žalúzie umožnia perfektnú reguláciu svetla do miestnosti, poskytnú vám súkromie a vyrábajú sa v mnohých farbách, takže vám vždy perfektne ladia s celým domom.

Aké sú najväčšie výhody vonkajších žalúzií a roliet?

  • V lete znižujú teplotu až o 10 °C, teda nie je potrebná klimatizácia.
  • V zime neuniká toľko tepla z domu cez okná, ušetríte teda aj za vykurovanie.
  • Tienenie na manuálne ovládanie vám dopraje pohodlie aj súkromie.
  • Vonkajšie žalúzie umožnia vetrať a tieniť zároveň.
  • Kvalitný hliníkový materiál vydrží akékoľvek počasie.
Vonkajšie žalúzie
Vonkajšie žalúzie znižujú teplotu v interiéri až o 10 °C. | Zdroj: Climax.sk

Zaujíma vás, aký je vplyv tieniacej techniky na teplotu v interiéri a životné prostredie? Prečítajte si v článku.

Medzi základné princípy nízkoenergetických a pasívnych domov sa radia aj akumulácie získanej energie. Ako to docieliť? Prostredníctvom fotovoltiky. Najlepšie umiestnenie solárneho panelu je na strechu domu otočenú predovšetkým na juh, juhovýchod či juhozápad. Solárne panely, ktoré pohlcujú slnečné lúče, je možné využiť napríklad na vykurovanie či ohrev vody.

Samozrejmosťou je tiež efektívne zateplenie domu. Na tom nikdy nešetrite a zverte izoláciu domu do rúk odborníkom. Medzi hlavné prednosti zateplených fasád patrí zníženie nákladov na vykurovanie, zvýšenie tepelnej pohody, odstránenie tepelných mostov aj vlhkosti.

Aj záhrada môže byť udržateľná. Skúste kompostovať

Udržateľnú môžeme mať aj záhradu. Financie vám určite ušetrí pestovanie vlastnej zeleniny, ovocia aj byliniek. Nielenže vždy viete, čo jete, ale tiež budete mať neustále poruke čerstvé potraviny, ktoré si s láskou vypestujete.

bioklimatická pergola na terase
Radšej relaxujte v lete na záhrade pod bioklimatickou pergolou, ako doma púšťať klimatizáciu. | Zdroj: Climax.sk

Na záhrade je možné tiež kompostovať. Do kompostu patria zvyšky ovocia, zeleniny, ale i lístie, tráva, piliny alebo popol a káva. A prečo vôbec kompostovať? Získate vlastné kvalitné hnojivo pre svoju záhradku. Tiež vďaka kompostu zužitkujete pokosenú trávu, vetvy, lístie aj zvyšky jedla, čím šetríte miesto v bio odpadovej nádobe pre iný odpad.

Bioklimatická pergola: viac času vonku, viac úspory

Na záhrade je možné tráviť veľa času nielen v lete pri pestovaní či kompostovaní. Je to ideálne miesto aj na relaxáciu, avšak musíte vedieť, ako na to. Bioklimatická pergola je inteligentné riešenie. Poskytne ochranu pred slnkom, vetrom aj dažďom a umožní vám tak tráviť svoj voľný čas vonku pri akomkoľvek počasí. Pergolu je možné opatriť screenovými roletami, teda aj v chladnejších dňoch sa môžete pohodlne usadiť, čítať si knihu a dať si šálku dobrej kávy.

Pergola v modernom dome
Bioklimatická pergola umožňuje regulovať prúd vzduchu a nie je pod ňou také teplo. V chladnejších dňoch ju je možné vybaviť i bočnými screenovými roletami. | Zdroj: Climax.sk

Hliníková pergola z kvalitného materiálu je takmer bezúdržbová a vydrží desiatky rokov. Nie je potrebné ju natierať, opravovať, ani za pár rokov likvidovať a stavať radšej novú. Obstarajte si ju tak prakticky na celý život – nechcete predsa zaťažovať životné prostredie priemyselnou výrobou, že? Navyše, čím viac času trávime na záhrade, tým menej potrebujeme doma svietiť alebo mať zapnutý televízor či počítač. Pobyt na čerstvom vzduchu tak prospieva nášmu zdraviu, peňaženke aj prírode.

Zdroj: PR článok spoločnosti Climax

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.