Staviame teplovzdušný kozub II.
Galéria (9)

Staviame teplovzdušný kozub II.

Aj keď môžeme svoje obydlie vykurovať plynom alebo elektrinou, takmer každý pri výstavbe rodinného domu uvažuje o stavbe kozuba. Vychutnajme si preto príjemné posedenie pri vlastnoručne zhotovenom teplovzdušnom kozube. Druhá časť.

Galéria


Keramický sopúch

Používa sa pri napojení vložky do komína. Môžeme využiť rôzne spôsoby. Ak sa už v projekte predpokladalo, že na danom mieste bude stáť kozub, iste máme pripravený moderný komínový prieduch s keramickým sopúchom, do ktorého len napojíme potrubie od spotrebiča. Do sopúcha z keramiky vkladáme plechové puzdrá, ktoré sú ovinuté tesniacim povrazcom. Povrazec eliminuje dilatačné zmeny, a tak zmierňuje mechanické namáhanie sopúcha. Je to veľmi dôležité, inak by keramické hrdlo mohlo prasknúť a prasklina by sa mohla ďalej šíriť po keramickej vložke. Aby sa zabránilo unikaniu dymu, spoje sa zatesnia špeciálnym tmelom.

Bez sopúcha
Problematické môže byť, ak už máme moderný komín, ale pri výstavbe sme nepamätali na možnosť napojenia ďalšieho spotrebiča, takže chýba sopúch. Čo teraz? Zničíme si nový komín? Niektorí výrobcovia komínových systémov pamätajú aj na takúto možnosť a vyrábajú špeciálne tvarovky z keramiky, ktoré možno prilepiť k pôvodnej komínovej keramickej vložke. Postupujeme pritom takto: Do vonkajšieho plášťa komínovej tvarovky z betónu vyrežeme brúskou s diamantovým kotúčom otvor (v nijakom prípade nesmieme použiť kladivo a sekáč, resp. pneumatické kladivo). Potom odstránime tepelnú izoláciu a dostaneme sa až na keramickú vložku. Použijeme karbobrúsku s diamantovým kotúčom. Do vložky opatrne vyrežeme otvor v podobe hviezdice. Vzniknuté trojuholníky z keramiky opatrne odstránime ľahkými údermi kladiva. Pripravený dielec vlepíme do elipsovitého otvoru špeciálnym šamotovým tmelom a necháme stvrdnúť. Opravované miesto ovinieme tepelnou izoláciou a otvor v betóne môžeme upraviť. Nezabúdajme však na dilatačné zmeny, preto maltu, ktorou upravujeme vonkajší plášť, nikdy nenanášame až k sopúchu, ale necháme okolo neho dilatačnú medzeru 1 cm. Upozorňujeme, že pri tejto práci by neodborník mohol ľahko zničiť prieduch z keramických vložiek (vložka by mohla prasknúť), dôsledkom čoho by bola nákladná a zdĺhavá rekonštrukcia komína. Preto prácu tohto charakteru zásadne zveríme odbornej firme, ktorú nám odporučí predajca komínového systému. Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú treba pamätať, je, že nie všetci výrobcovia komínových systémov vyrábajú keramické sopúchové dielce na dodatočnú montáž.

Murovaný komín
Murované komíny sú problematické. Vyhláška totiž hovorí, že ak sa mení spotrebič za spotrebič iného druhu (alebo sa pripája nový), komín musí vyhovovať súčasným predpisom. Ak teda pripojíme na komín kozubovú vložku, musíme aj vyvložkovať komín. Keďže vo väčšine prípadov murovaný komín má prieduch s prierezom 15 × 15 cm, bežne používaná vložka s priemerom 200 mm sa do neho nezmestí. Čo teraz? Máme dve možnosti. Buď komín necháme vyfrézovať (ak má dostatočne hrubé steny) a vyvložkovať, alebo ho musíme zbúrať a postaviť nový.

Samotné zhotovenie sopúcha je však pri murovaných komínoch jednoduché. Použijeme bežné murárske technológie. Pomocou murárskeho kladiva vyberieme niekoľko tehál a urobíme do komína otvor na pripojenie nového spotrebiča – kozubovej vložky. Otvor upravíme maltou, vložíme do neho plechové puzdro, do ktorého neskôr vsunieme dymovod od spotrebiča.

Ďalšou alternatívou je komín s plechovou vložkou. V takom prípade možno nechať vyrobiť potrebný kus a vsadiť ho do vyrezaného prieduchu. Túto prácu zveríme odborným pracovníkom – kominárom. V každom prípade musí komín prekontrolovať oprávnená osoba a vydať revíznu správu, takže práce na komínovom telese musia byť urobené podľa platných požiarnych a stavebných predpisov.

 
Text: Stanislav Botur
Foto: Kago, POKROK družstvo Žilina,  Prespor, Schiedel

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.