Skoncujte s chladnými stenami na chate či chalupe!

image 27667 25 v1

Máte na chate či chalupe miesta, kde sa ani v najteplejších mesiacoch nedá byť bez svetra? Pokiaľ vám pomyslenie na odpočinok kazí predstava večne studenej kúpeľne alebo sa balíte do deky pri čítaní knižky, nie je nutné sa s tým zmieriť.

Skúste si spraviť trochu času na malé dobrodružné majstrovanie a pusťte sa do vnútorného zateplenia s Multiporom. Dá sa použiť na tehlu, drevo aj betón a zatepľujú sa ním aj historické objekty. Na najčastejšie otázky, s ktorými sa vo svojej práci stretáva, odpovie Ing. Milan Koukal, špecialista na rekonštrukcie, technický poradca spoločnosti Xella, ktorá Multipor vyrába.

Prečo sa chladnejšie miesta v miestnostiach objavujú?

Nastávajú kombináciou dvojitého účinku – vysoká objemová hmotnosť spôsobuje rýchly prevod tepla z interiéru do exteriéru a stena tak zle izoluje. A pretože odovzdáva teplo rýchlo von, sama nemôže byť teplá. A za druhé, vysoká objemová hmotnosť má vplyv aj na vysokú tepelnú absorpciu. Ak si siahneme na stenu, pripadá nám studená. To je nám nepríjemné, pretože stena z nás „ťahá“ teplo. Napríklad si môžete vybaviť, že pokiaľ máte lôžko pri stene, je nepríjemné sa jej dotknúť. Prípadne, keď v piatok na chalupu, vonku je teplo, ale v chalupe je ešte dlho zima, steny sú studené zvnútra.

Ako tento problém rieši Multipor?

Zvýši tepelný odpor steny a zníži tepelné straty stien. Zvýši teplotu povrchu steny a už z nej necítime chlad.

Je vhodné ho použiť aj v historických budovách? Nenaruší štýl stavby?

V prípade historickej budovy ho je možné použiť a aj sa bežne používa. Ak je to pamiatka, je nutné zvážiť druh pamiatkovej ochrany.

Ako sa Multipor kombinuje s inými materiálmi? Sú niektoré, kde to nie je možné?

Dobre sa kombinuje s tehlovými stenami i s betónom, môžete ho použiť aj v dreveniciach.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteDá sa naň použiť interiérová farba? Aká? Čo ďalšie obklady, môžu sa použiť?

Dá sa omietať i obkladať. Na omietku sa dá použiť silikátová farba v akomkoľvek odtiene.

Je vhodný napríklad do kúpeľní a ďalších miest, ktoré bývajú v starších budovách chladnejšie?

Áno, obzvlášť na chalupách či chatách zlepší prostredie tým, že sa miestnosti dajú jednoducho a rýchlo vykúriť.

Je náročný na pracovný postup?

Je veľmi jednoduchý. Dosky sa len celoplošne lepia ľahkou maltou Multipor na stenu. Pretože nie je nutná montáž parozábrany, zvládne to aj domáci majster.

Aká je životnosť tohto materiálu?

Prakticky neobmedzená. Je to umelý kameň z piesku a vápna, jeho životnosť sa ráta na desiatky až stovky rokov.

PR článok spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o. 

Komentáre

  1. Dobry den,

    mozem na multipor dat lahku vapenatocementovu omietku? napr. Baumit MPI 25?
    Ak ano treba podklad pod omietku nasietkovat s multipor maltou alebo moze ist tam MPI 25 priamo?

  2. Ytongpodpora says:

    Dobrý deň,
    finálna vrstva zhotovuje z predpísanej omietkoviny – Ľahkej malty Multipor, ktorá je vystužená vhodnou sklosieťovinou. Pri požiadavke na veľmi hladké povrchy odporúčame ako finálnu vrstvu aplikovať do ešte vlhkej krycej omietky z minerálnej omietky Ľahká malta Multipor vrstvu vápenno-cementového štuku. Štuka sa nanáša priamo do vrstvy ľahkej malty a armovacej sieťky, alebo na povrch z ľahkej malty vo vrstve 2 – 3 mm. Úprava povrchu sa vykoná filcovaním. Ako finálny povrch je možné použiť i štrukturálne silikátové omietky.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.