Ako na preväzovanie a napájanie muriva

Neprávna väzba tehál
Zdroj: domztehly.sk

Aby budova vydržala všetku záťaž, ktorá ju počas životnosti čaká, musia byť múry dostatočne pevné, musia mať dostatočnú únosnosť. Na únosnosť muriva má okrem iného zásadný vplyv správne uloženie a previazanie tehál, ako aj napojenie vnútorných a obvodových stien.

Správna dĺžka väzby

Aby vznikla náležitá väzba muriva, zvislé škáry medzi jednotlivými tehlami v dvoch susedných radoch tehál nad sebou musia byť odsadené aspoň o 40 mm alebo o 4/10 výšky tehly (platí väčší údaj). Bežne sa minimálna dĺžka väzby muriva hýbe okolo 100 mm, optimálna okolo 125 mm, čo je zvyčajne polovica dĺžky tehly.

Väzbu tehál ovplyvní založenie rohov

Správnym založením rohov muriva zabezpečíme potrebnú väzbu muriva. Predpokladom dosiahnutia požadovanej väzby muriva obvodových stien je správne založenie rohov. Ideálne a omnoho jednoduchšie je, ak sa to podarí bez nutnosti rezania tehál, len s použitím doplnkových tehál. Ak sa tehly režú, treba samozrejme dbať, aby sa zrezali a uložili správnym spôsobom a predovšetkým mali po zrezaní správnu dĺžku vzhľadom na hrúbku muriva. Podstatou je striedanie radov, ktoré vedú po koniec steny.

Vzorne zhotovené murivo z z nebrúsených tehál na klasickú maltu
Vzorne zhotovené murivo z z nebrúsených tehál na klasickú maltu | Zdroj: domztehly.sk

Založenie rohu pomocou doplnkových tehál

Príklad z praxe

  • Používa sa špeciálna rohová tehla alebo kombinácie rohovej a polovičnej tehly.
  • Rohové tehly v každom druhom rade toho istého rohu musia byť oproti rohovej tehle v predchádzajúcom rade otočené o 90°.
  • Pevné spojenie medzi polovičnou koncovou a rohovou tehlou sa docieli nanesením lepiacej malty alebo murovacej peny do styčnej škáry medzi oboma tehlami.

Ako správne zrezať tehly pri zakladaní rohu

Príklad z praxe

  • Pri murive hrubom 450 mm sa začína murovať roh steny tehlou zrezanou na dĺžku 180 mm a pokračuje sa polovičnou tehlou alebo tehlou zrezanou na polovičku.
  • Pri zakladaní rohu z tehál hrubých 380 mm sa roh začína celou tehlou, murivo hrubé 300 mm sa začína tvarovkou zrezanou na 175 mm alebo polovičnou tehlou. Vznikne posun o polovicu dĺžky tehly.
  • Pri tehlách s hrúbkou 250 mm začíname murovať roh celou tehlou. Nedosiahneme síce polovičný posun tehly v rade, ale zo statického hľadiska to stačí (ide o tenšie tehly).

Viac sa o správnom preväzovaní a napájaní muriva dozviete na domztehly.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.