image 41528 25 v1
Galéria (5)

Netradičné, jednoduché a perfektné bývanie

Pokiaľ si chcete postaviť dom, potrebujete na to, aspoň na začiatok, peniaze a vhodný pozemok. A niekedy aj trochu šťastia. Tým nevyhnutným šťastím je výber dobrého projektanta, architekta a v neposlednom rade i realizačnej firmy.

Galéria

Rd kralice na hané
Rd kralice na hané
Rd kralice na hané
Rd kralice na hané

To všetko sa zišlo pri realizácii krásneho a neštandardného rodinného domu neďaleko Prostějova.

Skôr, ako majitelia nového rodinného domu začali stavať, hľadali asi rok nejaký domček na rekonštrukciu alebo pozemok niekde pri Prostějove, ale nič vhodné nenašli. A pretože nechceli bývať v nejakom satelitnom mestečku, prijali ponuku od rodičov, že si môžu postaviť domček na ich, aj keď nie veľkom pozemku. Novo objavená a rodičmi ponúknutá lokalita sa im páčila a preto jeden z investorov oslovil svojho známeho, Ing. arch. Michala Prášila.

Bola to výzva, ale splniteľná

Jeho aktuálne zadanie bolo jasné, ale dosť strohé. Máme pozemok široký 12 a dlhý 50 metrov a chceme na ňom postaviť pekný domček. Dalo by sa to uskutočniť?

Ako hovorí Michal Prášil i pre neho to bola výzva. Vymyslieť na taký úzky pozemok dom nebolo vôbec jednoduché a v mnohých smeroch i stavebne limitujúce.

Keď sa teda investori od architekta dozvedeli kladnú odpoveď, že sa na získanom pozemku dá dom postaviť, hľadali odpoveď na ďalšiu otázku, aký dom si postaviť.

„Skôr, ako sme začali stavať, dosť som premýšľal aj o drevostavbe. Keď som to podrobnejšie študoval, našiel som veľa negatívnych recenzií a argumentov, prečo do drevostavby neisť a postaviť si radšej dôkladný dom z tehál. O tehlách toho veľa neviem, len som objavil, že existuje tehla, ktorá má vo svojich dutinách polystyrénové guľky a to bolo všetko. Až neskôr som zistil, že je to HELUZ Family 2 in1, teda tehla, ktorá splní to, čo je mi najbližšie a čo by vyhovovalo i pre náš budúci dom.“

Aj na malom pozemku sa dá postaviť netradičný dom. Foto Heluz

Správna voľba na pasívny dom – HELUZ Family 2in1

„Nám sa vždy páčil taký severský štýl domov, strohé, pevné a jednoduché stavby, kde sú veľké zasklené plochy v tehlovom murive. Preto som chcel nízkoenergetický tehlový dom a tiež bez zateplenia,“ dodáva investor.

„Pri navrhovaní nových domov sa riadime zásadou využiť taký dostupný murovací materiál, ktorý umožňuje postaviť nízkoenergetický a potom aj pasívny dom, a bez zateplenia. Taký dom dýcha a zdravo sa v ňom býva a žije. Zatepľovací boom je za nami, dnes už nie je nutné nové domy zatepľovať, pretože je na trhu dostatok murovacích materiálov, ktoré umožňujú stavať nízkoenergetické domy. Aj bez zateplenia sa dajú dosiahnuť potrebné energetické parametre,“ doplňuje investora Michal Prášil a dodáva: „Už počas výstavby sa správnou voľbou muriva, teda tehlových blokov HELUZ Family 2in1 50, podarilo „preklopiť“ nízkoenergetický dom do pasívu.

Stavať sa začalo koncom augusta 2014 a dom bol dokončený a pripravený na nasťahovanie krátko po Štedrom dni v decembri toho istého roka. V tom čase bolo reálne získať dotáciu Zelená úsporám v celkovej výške 435 000 korún na výstavbu a podporu energetického výpočtu.

Dom je celkom netradičný vďaka rozmeru pozemku. Foto Heluz

Ako sa dá úsporne a ekonomicky bývať

Postupom času sa ukázalo, že ponúknutá štátna dotácia nielen výrazne pomôže ku krytiu nákladov na nákup kvalitného murovacieho materiálu, techniky a technológií na prevádzku pasívneho domu, ale do budúcnosti značne zlacnie celá prevádzka domu. „Mali sme spočítané, že s nákladmi na teplo a na ohrev teplej vody by sme sa mohli vojsť do 25 000 korún za rok. Po troch rokoch ostrej prevádzky môžeme povedať, že sme pod 20 000 Kč a pritom sme doma všetci celý deň. Ja pracujem doma a manželka je s dcérkou na materskej. Takže to sú náklady na celú a celodennú prevádzku domu. Ešte musím pripomenúť, že všetku energetickú prevádzku domu má len elektrický zdroj, plyn tu nie je zavedený, všetko funguje len na elektrinu,“ hovorí k nákladom a ekonomickosti bývania investor.

Podľa jeho slov v dome sa im býva perfektne. Dom je celkom netradičný vďaka rozmeru pozemku, pri jeho tvorbe. Keď sme prechádzali domom, obdivovali sme jeho jednoduchosť, maximálne využitie každého priestoru, s veľkým citom vytvorený priestor obývacej časti, jedálne a kuchynského kúta, veľké presklené plochy okien v jednotlivých miestnostiach.

Tvar domu prísne vychádza z tvaru pozemku – predovšetkým jeho malej šírky (cca 12 m) a jeho orientácie k svetovým stranám. Foto Heluz

Nestačí mať len peniaze a pozemok, ale aj kus šťastia pri voľbe architekta

Ako už bolo povedané v úvode, keď sa stavia dom, sú potrebné tri veci. Peniaze, pozemok a tiež trocha šťastia na správneho tvorcu domu. Ako hovorí projektant domu, on sám je so svojou prácou spokojný, keď je tiež investor spokojný s hotovým dielom. V tomto prípade je to umocnené aj tým, že sám architekt má z navrhnutého i zhotoveného domu úprimnú radosť.

V priebehu stavby boli nejaké malé zmeny, ale v duchu vylepšenia existujúceho a prispôsobenia sa aktuálnym požiadavkám investora.

A ako sme sa sami presvedčili, tvorila sa tu budúca spokojnosť z nového, netradičného, ale veľmi vydareného rodinného domu blízko Prostějova.

Názov stavby: Rodinný dom

Projektant: Ing. arch. Michal Prášil, Technický návrh: Ing. arch. Michal Prášil, David Musil

Stavebná firma: Progress project s.r.o. (Prostějov), Merná spotreba tepla: 16 kWh/m2.rok

Energetická náročnosť: A, typ domu: pasívny dom, skladba konštrukcie: jednovrstvová murovaná konštrukcia bez dodatočného zateplenia

Použitý materiál HELUZ: Obvodové murivo: HELUZ Family 2in1 50 cm, preklad: nosné preklady HELUZ 23,8, HELUZ preklad plochý (priečky), priečky: HELUZ 11,5, murivo lepené na penu

www.heluz.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.