V Loděnici u Berouna dokončili pred štyrmi rokmi krásny, moderný a výstavný dom
Galéria (8)

V Loděnici u Berouna dokončili pred štyrmi rokmi krásny, moderný a výstavný dom

Ako sa nám v úvode stretnutia zveril investor domu, pán Martin Štýber i jeho žena, pani Simona Fridvalská, so stavbou domu začali preto, že dosiaľ žili každý oddelene a chceli si zaobstarať spoločný domček, mať spoločnú strechu nad hlavou a výhľadovo založiť rodinu. Dnes v dome žijú spoločne s dvojročným synom Vašíkom. 

Galéria

USS_2013_11_maketa-16
Dom lodernice
Dom lodernice
Dom lodernice
Dom lodernice
Dom lodernice
Dom lodernice

Dali na radu i názor architekta

Chceli si postaviť dom, ale mali tiež nejaký rozpočet, do ktorého sa museli vojsť. Potom už sa začali baviť s architektom i stavebnou firmou na aký typ domu sa môžu v rámci daného finančného limitu dostať.

„Naše rozhodnutie ovplyvnil architekt domu, Ing. arch. Michal Prášil, jednak vďaka osobnému prístupu, aj tým, ako boli spracované štúdie budúceho domu. Po zvážení všetkých pre a proti sme sa rozhodli pre variant, ktorý nám vyhovoval i v rámci nášho finančného rozpočtu“, hovorí k strategickému rozhodnutiu investor Martin Štýber.

Zostali teda pri návrhu nízkoenergetického, úsporného, tehlového domu. „Po prvé sa nám to páčilo dizajnovo, predovšetkým návrh vlastného rozloženia a usporiadania domu. Druhým faktorom, prečo sme sa takto rozhodli, bol variant – nízkoenergetický návrh v kombinácii s novým typom tehly HELUZ Family 50. Vo finále sme teda už vedeli, že sa dom nebude musieť zatepľovať a napriek tomu budeme mať parametre nízkoenergetického domu. A pri tom sa vojdeme do stanoveného finančného rozpočtu,“ dodáva investor k rozhodovaniu o voľbe typu domu.

Dom Na Výsluní nie je nutné zatepľovať a pritom spĺňa všetky požiadavky moderného, lacného a zdravého bývania. Foto Heluz

Ani architekt, ani stavebná firma neodporúčali iný variant ako z jednovrstvového muriva. „Zatepľovanie sa nám obom v dnešnej dobe zdá zbytočné, keď existujú murovacie materiály, ktoré umožňujú nahradiť zateplenie a splniť podmienky nízkoenergetického domu. A navyše, keď dom nie je zateplený, žije tak ako má, paropriepustnosť pri murive je úplne iná, ako keď je dom obalený izoláciou. Dom dýcha a je v ňom zdravé bývanie. Jednovrstvové murovanie je technológiou, ktorá sa tak trochu vracia späť, a navyše v súčasnosti spĺňa táto technológia aktuálne požiadavky na lacné, nízkoenergetické, moderné a zdravé bývanie“, hovorí k voľbe muriva z materiálov HELUZ projektant domu Ing. Arch. Michal Prášil.

Dňa 15. novembra 2011 sa prvýkrát koplo do zeme a 23. decembra toho istého roka, teda deň pred Štedrým dňom, sa odovzdávali kľúče od hrubej stavby. Foto Heluz 

S tehlou HELUZ Family 50 bez zateplenia

Na základe úžitkových vlastností materiálov HELUZ a predovšetkým ich tepelnoizolačných parametrov nebolo nutné, aby investor spolu s architektom konzultovali svoj ďalší postup s energetickým špecialistom. Vďaka znalosti stavebných materiálov HELUZ, vlastného rozloženia domu a celého komplexného návrhu potom veľmi jednoduchým spôsobom vypočítali predbežnú tepelnú stratu celého objektu – 6,9 kW.

Skutočná tepelná strata objektu v Loděnici u Berouna je 6,8 kW. Podľa dnešných noriem na pridelenie štítku budovy teda ide o nízkoenergetický dom, ktorý je zaradený do skupiny A.

Podľa slov investora sa pri výstavbe domu neobjavili nejaké materiálové ťažkosti. Potvrdzuje to i rýchlosť murovania pri dokončení hrubej stavby, ale i termín odovzdania domu na nasťahovanie, ktorý bol v auguste 2012. Foto Heluz

Vypláca sa, keď je rovnaký dodávateľ projektu i stavebných prác

Vyprojektovanie si vzal na starosť Ing. Arch. Michal Prášil a vlastnú výstavbu domu zveril investor prostějovskej spoločnosti Progress project s.r.o. Pre investora to bolo prakticky i obchodne oveľa zaujímavejšie, nechať si urobiť projekt od rovnakého človeka, ktorý robil i štúdiu, a bude pri tom ten istý človek, čo zaisťuje i fyzickú realizáciu domu.

Príprava stavby trvala štvrť roka. Dňa 15. novembra 2011 sa prvýkrát koplo do zeme a 23. decembra toho istého roka, teda deň pred Štedrým dňom, sa odovzdávali kľúče od hrubej stavby.

Realizačná firma Progress project s.r.o., mala a má s materiálmi HELUZ veľmi dobré skúsenosti. Uprednostňujú ich výber na stavbu domov pre ich výborné tepelnoizolačné vlastnosti i pre ľahké získanie parametrov nízkoenergetického domu z jednovrstvovej konštrukcie. Foto Heluz

S HELUZom za tri týždne vymurované

Vlastné murovanie zabralo rekordné tri týždne. „I keď to je už niekoľko rokov, čo sa dom staval, pamätám si ten dátum dodnes, pretože výstavba prebiehala naozaj neskutočne rýchlo“, dodáva k rýchlosti výstavby investor domu Martin Štýber.

Ako sme sa od investora i architekta dozvedeli, na všetko murivo, vrátane murovacej peny, sa použili materiály HELUZ.

Obvodové a nosné steny boli zhotovené z tvárnic HELUZ Family 50, priečky z tehál 11,5. Stropná konštrukcia z keramických stropných panelov HELUZ, na preklady sa použili systémové preklady taktiež od spoločnosti HELUZ (HELUZ preklad plochý a HELUZ nosný 23,8).

Investor i architekt sa pre tieto materiály rozhodli preto, že sa na všetko murivo dal použiť Komplexný stavebný systém HELUZ, ktorý spĺňa parametre pre budúci nízkoenergetický dom.

Projektant i stavebná firma uprednostňujú materiály HELUZ na stavbu nízkoenergetických domov

Architekt i realizačná firma Progress project s.r.o. majú s materiálmi HELUZ veľmi dobré skúsenosti. Uprednostňujú ich výber na stavbu domov pre ich výborné tepelnoizolačné vlastnosti i pre ľahké získanie parametrov nízkoenergetického domu z jednovrstvového muriva.

Za celý čas, čo spoločnosť Progress project s.r.o. domy realizuje, nemali s materiálmi HELUZ žiadne problémy. Rovnaký názor má i investor, ktorý nemôže povedať, že by sa pri výstavbe domu objavili nejaké materiálové ťažkosti. Potvrdzuje to i rýchlosť murovania pri dokončení hrubej stavby, ale i termín odovzdania domu na nasťahovanie, ktorý bol v auguste 2012.

Investor by staval len dom z tehál a nízkoenergetický zase z tehál HELUZ Family 50

Keby sa dnes niekto investora opýtal, aký dom a z akého materiálu postaviť, odporučil by každopádne tehlový dom. Konkrétnejšie povedané, minimálne nízkoenergetickú stavbu postavenú z tehál HELUZ Family 50, ktoré zvládnu požiadavky na tento typ stavby. Dom nie je nutné zatepľovať a pritom spĺňa všetky požiadavky moderného, lacného a zdravého bývania.

PARAMETRE BUDOVY:

Názov stavby: NOVOSTAVBA RD Loděnice u Berouna

Projektant: Ing. Arch. Michal Prášil

Stavebná firma: Progress project s.r.o. (Prostějov)

Merná potreba tepla na vykurovanie, podľa PHPP nejde o pasívny RD, kWh/(m2a)

Spotreba energií na vykurovanie a teplú vodu je do 43 kWh/m2 a rok

Energetická náročnosť budovy (podľa PENB): A – mimoriadne úsporná

Zaradenie: Nízkoenergetický dom

Skladba konštrukcie: Jednovrstvová, bez zateplenia

Použitý materiál HELUZ:

Typ tehál na obvod – HELUZ Family 50,
Priečky: HELUZ 11,5
Stropy: keramické stropné panely HELUZ
keramické preklady HELUZ 23,8 a HELUZ preklad plochý

www.heluz.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.