Akú farbu vybrať na drevo: vodou riediteľnú, alebo syntetickú?
Na tom, že ploty, vonkajšie stavby a nábytok z dreva potrebujú pravidelné nátery vo viacerých vrstvách, sa všetci zhodujú, avšak nezhoda nastáva pri výbere farieb. Niektorí odborníci nedajú dopustiť na syntetický náter, iní zase uprednostňujú vodou riediteľný.
Podľa skúsenosti kutilov sa na nové drevené výrobky najlepšie hodí priedušná lazúra na vodnej báze a k renovácií dreva zase syntetická krycia farba, obe nanesené minimálne v 2, ale radšej v 3 vrstvách.
Obzvlášť začiatočníkom sa bude lepšie pracovať so „zdravšími“ farbami riediteľnými vodou, ktoré takmer nezapáchajú. Rýchlejšie schnú a náradie či zašpinený povrch ide od nich ľahko vyčistiť. Vodou riediteľné farby však potrebujú precízne očistený a odmastený podklad. Oproti tomu syntetické farby dokážu zvládnuť aj povrch s drobnými nedostatkami. Preto sú ideálne na drevo, ktoré už bolo kedysi natreté a obrúsiť ho je možné len čiastočne.
Každé drevo má byť najskôr impregnované proti plesniam a drevokazom. Po vyschnutí nasleduje aplikácia základnej farby, napríklad moridla či olejového napúšťadla, ktoré zaručí priľnavosť vrchnej farby. Niektoré základné nátery obsahujú aj včelí vosk. V ich návode obvykle býva taktiež odporučenie na príslušnú vrchnú farbu.
Najlepšou vrchnou vrstvou je lazúra
Lazúra drevo ochraňuje a zároveň mu dovoľuje „dýchať“. Platí, že čím viac má lazúra farebného pigmentu, tým je drevo dlhšie chránené pred nepriazňou počasia a UV lúčov.
K vrchným náterom sa však používajú i bezfarebné laky (lesklé, matné) alebo krycie farby, podľa vlastností jednotlivých drevených povrchov. Dobré vlastnosti lazúr a lakov spojujú takzvané hrubovrstvové lazúry.
Pozor na nevhodné kombinácie farieb
Trh ponúka mnoho farieb, lakov a lazúr na drevo v syntetickej aj vodou riediteľnej podobe, preto je potrebné dať si pozor na ich nevhodné kombinácie. Pretretie povrchu inou farbou by totiž mohlo spôsobiť odlupovanie.
Vďaka dôkladnému natieraniu zhruba raz za 3 roky Vám drevené výrobky poslúžia dlhé roky. Obzvlášť, ak budete pamätať aj na prestrihanie okolitej zelene, pretože zo stromov a kríkov sa ku drevu dostávajú rôzni škodcovia a plesne – spolu s vlhkosťou a UV lúčmi jeho najväčší nepriatelia.
Zdroj: PR článok PPG Deco Slovakia, s.r.o.
Komentáre