Ako sa starať o drevené okná
Uvažujete o zakúpení nových drevených okien, ale bojíte sa, aby ste ich nemuseli natierať? Pokiaľ sa chcete zložitej starostlivosti o drevené okná vyhnúť, vyberajte si produkty s kvalitnou povrchovou úpravou.
Galéria
Starostlivosť o drevené okná nemusí byť strašiakom
Drevo je prírodný materiál a je treba počítať s tým, že sa na jeho vzhľade negatívne prejavia účinky vonkajšieho prostredia. Toto platí aj pre drevené eurookná (tip ako vyberať tu). Najviac trpia drevené eurookná, pokiaľ sú vystavené intenzívnemu slnečnému žiareniu, daždi a ďalším účinkom poveternostných podmienok. Pri nedostatočnej starostlivosti o drevené eurookná sa môže stať, že po niekoľkých rokoch sú na ich povrchu už viditeľné známky poškodenia.
Funkčnosť drevených eurookien všeobecne nemusí byť ohrozená, ale poškodenie vzhľadu nie je dobré podceňovať, pretože prípadná oprava si môže vyžiadať i nemalé financie. Drevené okná sú prevereným stavebným prvkom, ktorý má prakticky neobmedzenú životnosť, ale pokiaľ je ich údržba zanedbaná, degraduje ich nepekný vzhľad celkový dojem zo stavby.
Budem musieť drevené okná natierať?
To je častá otázka ľudí, ktorí o nákupe drevených okien uvažujú. Starať sa o drevené okná nemusí byť vôbec zložité, ale je potrebné už pri výbere brať ohľad na to, akým spôsobom a akou technológiou je vyhotovená ich povrchová úprava. Pokiaľ je táto stránka výberu podcenená, je možné, že okná budú vyžadovať častejšiu väčšiu údržbu.
Viacvrstvová povrchová úprava vyžaduje dodržanie presného technologického postupu. Ing. J. Scheidel, technický manažér drevených okien VEKRA hovorí: „Povrchová úprava eurookien rozhoduje o tom, ako budú za päť či desať rokov vyzerať. VEKRA vyrába eurookná tzv. dielcovou metódou, jednotlivé diely okien sú pred zmontovaním hĺbkovo impregnované, po zmontovaní a ošetrení spojov nasleduje nanesenie farebného základu a potom vrstvy ochrannej lazúry. Aby sme mali istotu, že sú všetky vrstvy dostatočne fixované, prebieha taktiež proces sušenia medzi jednotlivými krokmi na automaticky riadených sušičkách“. Viac tu.
Starať sa o drevené okná s kvalitnou povrchovou úpravou je potom pomerne jednoduché. Výrobcovia odporúčajú dvakrát ročne po umytí ošetriť ich povrch špeciálnym balzamom na drevo, v praxi to znamená prejsť po exteriérovej strane napustenou špongiou. Podľa toho, ako sú okná vystavené účinkom slnečného svetla a dažďa, je potom prvý náter nutné naniesť po 7 až 10 rokoch. Starostlivosť o drevené okná sa tak určite vyplatí.
TIP: kvalitné drevené okná dodá spoločnost VEKRA
Ďalšie ochranné prvky
Najviac trpí na drevených eurooknách dolná časť rámu a krídla, preto je táto časť väčšinou chránená rámovou a krídlovou hliníkovou odkvapnicou. Farebne býva prispôsobená oknám. To je zdanlivý detail, ale práve na týchto miestach sa najviac držia kvapky vody. V zime tu dochádza k namŕzaniu a topeniu sa vody, drevo potom v týchto miestach vyslovene trpí. Odkvapničky veľmi účinne chránia túto časť okien.
Až budete vyberať nové drevené okná, pamätajte si, že kvalitná povrchová úprava môže veľmi uľahčiť starostlivosť o drevené okná a taktiež šetriť prostriedky na údržbu. Venovať pozornosť povrchu drevených okien sa určite vyplatí a okna potom budú dobre a dlho slúžiť.
ZDROJ PR článok spoločnosti VEKRA
Komentáre