Výmena okna

vymena okna

Moderné okná pomáhajú ušetriť veľa peňazí za energiu na vykurovanie alebo klimatizovanie obytných priestorov. Kvalitné okno je v prvom rade funkčné a odolné proti zatekaniu. Musí však spĺňať aj ďalšie mechanické, tepelnotechnické, akustické, vzduchotechnické a optické požiadavky. Majitelia starších rodinných domov a bytov v našich podmienkach pri rekonštrukcii uvažujú o kúpe nových plastových alebo drevených okien.

Plastové okná
Plastové okná sa vyrábajú z tvrdených PVC profilov. Vďaka tomu okno starne len pomaly a dobre si zachováva svoju farbu aj pri extrémnom slnečnom žiarení. Plastové profily sú tvarované tak, aby ich priečny rez bol rozčlenený na viac plôch, tzv. komôr. V súčasnosti hovoríme o päť- alebo šesťkomorových oknách. Komory sú tvarované tak, aby v nich nemohol prúdiť vzduch, čo umožňuje vytvoriť dobré tepelnoizolačné vlastnosti rámu a krídel.

Zasklenie
V okenných krídlach je uložené zasklenie okna. Pri oknách s dvojitým zasklením súčiniteľ prechodu tepla Ug je 1,1 W/(m2 . K). Zasklenie tvorí 4–milimetrové plavené sklo, 16–milimetrová dištančná medzera s vákuom (zriedkavo), argónom alebo kryptónom a 4–milimetrové plavené sklo so selektívnou pokovovanou vrstvou . V súčasnosti sa predávajú okná s trojitým zasklením. Medzi tromi sklenými tabuľami vzniknú dve medzery vyplnené inertnými plynmi. Hodnota Ug týchto zasklení je 1 W/(m2 . K) a menej (čím je hodnota nižšia, tým lepšie sú tepelnoizolačné vlastnosti zasklenia). Pre trojité zasklenie sú okná oveľa ťažšie ako staré drevené okná a sú aj ťažšie ako plastové okná s dvojitým zasklením. Kvalitné zasklenie šetrí energiu a zabraňuje kondenzácii pary v zimne.

Výstuž
Vnútri plastového profilu sa nachádza oceľová výstuž, ktorá dodáva oknu pevnosť a tuhosť. Bez pevnej výstuže by v okne nemohli byť umiestnené tri tabule skla. Od jej kvality závisí presnosť dosadania krídel do rámu okna, spoľahlivosť a dlhodobá funkčnosť. Dôležitá je aj kovová výstuha plastových okien, ktoré zabezpečujú tvarovú stálosť konštrukcie. Pri lacnejších a málo kvalitných oknách sa používajú tenšie hliníkové alebo oceľové výstuže profilu L. Pri drahších oknách je výstuž hrubšia. Najkvalitnejšie výstuže sú z uzavretých profilov zo zliatin hliníka alebo oceľové.

Na ľahké a bezpečné zatváranie a otváranie slúži kovanie umiestnené na vonkajšom obvode okenného krídla a ráme. Z hľadiska spôsobu otvárania okna si môžeme vybrať otváravé okno, ktoré možno otvoriť na ľavú alebo pravú stranu, sklopné, okno – možno ho sklopiť len do ventilačnej polohy, alebo otváravo-sklopné (kombinácia predošlých spôsobov). Predávajú sa aj okná s pevným zasklením bez možnosti otvárania.
Viacpolohové ovládanie jedinou kľučkou umožňuje jednak otváranie a zatváranie okien, ale aj zmenu na vetracie okno vyklopením do viacerých polôh, takže ňou môžeme nastaviť aj celkom úzku vetraciu štrbinu, tzv. mikrovetranie. Ak je kovanie okna vybavené bezpečnostnými otočnými čapmi (na krídlach okna) a bezpečnostnými uzávermi (na rámoch okna) okno je zabezpečené proti vypáčeniu (vysadeniu krídla z rámu okna). Kľučka s blokovacím tlačidlom, resp. kľučka uzamykateľná kľúčom ochráni proti vlámaniu posunutím kovania, otvorením sklopeného okna, otvorením kľučky rukou cez rozbité sklo, prevŕtaniu rámu a otvoreniu kľučky s pomocným náradím. Okrem toho slúži aj ako detská poistka.

Tesnenie
Viacnásobné tesnenie medzi krídlami a rámom okna zabezpečuje výborné vlastnosti proti prievanu, vode a proti hluku prichádzajúcemu z ulice. Moderné okná majú dvojité alebo trojité tesnenie, môže byť stredové alebo dorazové.

Parapetné dosky
Vnútorné parapetné dosky sa vyrábajú z PVC alebo z drevotriesky, ktorá je pevná a kvalitná. Predávajú sa v šírkach od 100 do 500 mm. Na vnútorné parapety sa používa špeciálna drevotrieska s uzavretými pórmi, rovnorodou štiepkou a trojnásobným podielom živice v porovnaní s bežnými drevotrieskovými doskami. Tak sa zabezpečí optimálne spojenie štiepky. Parapetné dosky z PVC sú cenovo prístupnejšie. Bočnú dutinu je zakrývajú plastové výlisky.

Dlhodobo odolávajú teplote do 60 °C. Vonkajšie parapetné dosky sa vyrábajú v šírke od 130 do 390 mm z 1- až 2-milimetrového hliníkového plechu chráneného fóliou proti mechanickému poškodeniu. Remeselníci ich na mieste montáže dĺžkovo prispôsobujú. Režú ich uhlovou brúskou so špeciálnym kotúčom, ktorý zabraňuje spáleniu plechu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteŽalúzie a siete proti hmyzu
Z príslušenstva si môžeme nechať namontovať vnútorné alebo vonkajšie žalúzie a siete proti hmyzu, a to nielen na okná, ale aj na balkónové dvere. Vonkajšie žalúzie možno pohodlne ovládať pri otvorených alebo zatvorených oknách. Umožňujú vetranie a pomáhajú v miestnosti vytvoriť príjemný chládok. Dokonalejšie systémy sú vybavené elektrickým pohonom na spúšťanie a vysúvanie žalúzií, ktorý je ovládaný jedným centrálnym vypínačom alebo individuálne, prípadne sa spúšťajú automaticky pri silnom vetre. Pri odchode z bytu žalúzie spustíme a dom sa neprehrieva. Žalúzie s hliníkovými lamelami sú pomerne pevné, takže predstavujú aj prekážku pre zlodeja pri eventuálnom vlámaní.

Aj moderné siete proti hmyzu majú rámy z hliníkových líšt, ktoré sú ľahké, pevné a dobre odolávajú aj UV žiareniu. Cez jemnú sieť neprenikne hmyz. Rámy sietí sú po obvode vybavené mäkkou dosadacou podložkou, ktorá tlmí hluk a zároveň tesní sieť proti vniknutiu hmyzu cez rám okna.

Drevené okná
Plnohodnotnou náhradou staršieho okna je kvalitné okno z pevného lepeného a tvarovo stáleho tzv. eurohranola (europrofilu) zlepeného z troch vrstiev drevených lamiel. Takéto drevené eurookno s celoobvodovým kovaním a možnosťou ventilácie má dlhú životnosť. Europrofily možno vyrábať z rozličného dreva napríklad z dubového. Používa sa aj borovicové drevo – vďaka vysokému obsahu živíc je mimoriadne odolné proti vlhkosti a poveternostným vplyvom. Okná z europrofilu získali názov eurookná. Eurookno
Kvalitné drevené eurookno charakterizuje rám a krídlo od certifikovaného výrobcu. Povrchová úprava musí byť najmenej trojvrstvová – impregnačný základ a dva nátery lazúrou. Spoje dreva sa lepia lepidlom odolným proti vlhkosti (odolnosť lepidla v triede D4). Pri výške okna nad 60 cm je

už potrebný aspoň trojbodový a štvorpolohovací uzatvárací mechanizmus (pre otváravo-sklopné okná) – zatvorené, otvorené, sklopené a mikroventilácia. Na oknách širších ako 90 cm je potrebné celoobvodové kovanie. Izolačné dvojsklo má mať vysokú hodnotu Ug od 1,1 až do 1 W/(m2 . K) s použitím tzv. teplého okraja, ktorý eliminuje vedenie tepla cez dištančný rámik skleného systému. Silikón musí vypĺňať celý priestor okolo zasklenia. Drevená zasklievacia lišta by mala byť na interiérovej strane. Spodný vlys okna musí byť chránený hliníkovou odkvapnicou. Okno by malo mať aspoň dve tesnenia, pričom stredové tesnenie by nemalo byť prerušené v rohoch.

Nový náter

Ak si zaobstaráme okno bez povrchovej úpravy, musíme ho ešte pred inštaláciou kvalitne povrchovo ošetriť. Dobrý povrchový náter môže podstatne predĺžiť životnosť celého okna. Musí dostatočne odolávať vode a zároveň byť pružný. Na okno môžeme použiť lazúrovacie alebo krycie farby. Moderné farby s UV filtrom a ďalšími prísadami ochránia drevo okna aj proti plesniam a hubám. Farba, ktorú použijeme, musí byť určená do exteriéru. Nové okno budeme osadzovať až po dokonalom zaschnutí poslednej vrstvy náteru. Náter robíme v dvoch a viacerých vrstvách podľa typu použitej farby a odporúčania výrobcu. Jednotlivé vrstvy treba nechať dobre preschnúť. Medzi prvým a druhým náterom alebo pred finálnou úpravou je vhodné veľmi jemným brúsnym papierom farbu prebrúsiť (každý náter nadvihne drevené vlákna).

Text: Stanislav Botur s použitím podkladov firiem bauMax a Westtile
Foto: autor, bauMax, Mirador, Velux

Komentáre

  1. … plavené sklo, 16–milimetrová dištančná medzera s vákuom (zriedkavo), argónom alebo kryptónom a 4–milimetrové plavené skl…Určite s vákuom (aj keď zriedkavo)? Pri zníženom tlaku sa sklá prehnú. Ak je rozdiel tlaku značný, rozbijú sa.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.