renovacia drevenej podlahy
Galéria (5)

Renovácia drevenej podlahy

Podlahy sú zo všetkých stavebných konštrukcií najviac vystavené opotrebovaniu chôdzou, preto každú podlahu treba časom vymeniť, a to buď celú konštrukciu, nášľapnú vrstvu, alebo aspoň jej časť – to závisí od druhu podlahy a jej stavu. Aby sme renováciu a výmenu podlahy čo najviac oddialili, musíme sa o ňu dostatočne starať.

Galéria

podlaha, rekonštrukcia
Vybrúsenie až na holé drevo
Drevenú podlahu treba brúsiť postupne v niekoľkých fázach. Pokiaľ napríklad prejdeme od hrubého brúsenia priamo na jemné, môže sa stať, že nedosiahneme dostatočne hladký povrch a zostanú na ňom stopy po brúsení (drobné ryhy). 

Hrubé brúsenie. Účelom tohto brúsenia je odstrániť špinu, starý náter a škvrny na dreve. Bežne začíname so zrnitosťou brúsneho papiera 36 alebo 40. Vo výnimočných prípadoch pri veľmi nerovných povrchoch alebo pri borovicových podlahách s nánosom starého laku budeme potrebovať zrnitosť 24. 

Stredné brúsenie. Ako ďalší krok sa odporúča stredné brúsenie stredne zrnitým brúsnym papierom so zrnitosťou 50 až 80, ktorý odstráni stopy po hrubom brúsení a po brúske, ktoré sa vytvárajú pri jej spúšťaní. 

Jemné brúsenie. Jemné brúsenie sa zvyčajne robí brúsnym papierom so zrnitosťou 120. Ak používame lak na báze rozpúšťadla, môžeme na posledné brúsenie použiť papier so zrnitosťou 100 a dosiahneme hladký povrch. Ak však používame laky na vodnej báze, mali by sme posledné brúsenie urobiť papierom so zrnitosťou 120 alebo jemnejším. 

Ako zvoliť správny lak
Podlahu po prebrúsení nalakujeme. Či použijeme na podlahu základný lak, záleží na našom rozhodnutí. Všetky vrchné laky možno kombinovať s oboma základnými lakmi a dajú sa aplikovať priamo na holé drevo. Voľba laku čiastočne závisí od spôsobu používania a od stupňa záťaže podlahy.

Základný lak na drevo
Základný lak nám pomôže ušetriť peniaze tým, že nemusíme použiť drahší vrchný lak na prvú vrstvu. Zároveň by mal minimalizovať riziko bočného zlepenia hrán. Výber vhodného základného laku závisí aj od toho, akým náradím ho budeme nanášať (valčekom, štetcom). Väčšinou ide o jednozložkové laky na vodnej báze.

Renovácia drevenej podlahy brúsenímLakovanie prebrúsenej podlahy

Medzibrúsenie laku
Keď je nalakovaný povrch úplne suchý, môžeme začať s jeho medzibrúsením. Pri trení, ku ktorému dochádza pod mriežkou, vzniká teplo, ktorého účinkom dochádza k mäknutiu laku na vodnej báze, a mriežka sa rýchlo zanáša. Takáto zanesená mriežka nielenže nepracuje efektívne, ale rovnako môže povrch poškriabať a zanechať viditeľné stopy po brúsení.

Aplikácia vrchného laku

Všetka naša poctivá práca môže byť zmarená, ak na vrchný náter nepoužijeme kvalitný vrchný lak vysokej kvality. Lak nanášajme vždy v dostatočnom množstve. Mnohé problémy sú dôsledkom použitia nedostatočného množstva laku namiesto dvoch alebo troch vrstiev. 

Rady pri nanášaní vrchného laku:
– Na 8 až 10 m² podlahy potrebujeme na jednu vrstvu 1 liter vrchného laku.   
– V závislosti od predpokladaného stupňa záťaže podlahy môžeme naniesť viac vrstiev vrchného laku.
– Miestnosť môžeme začať pozvoľna používať 8 hodín po poslednom nátere.
– Nábytok začneme sťahovať späť do miestnosti po 24 hodinách.
– Koberce (behúne) položíme do miestnosti až po týždni. Laky na vodnej báze sú bezpečnejšie, než laky na báze rozpúšťadiel. Sú vhodnejšie pre zdravie aj pre životné prostredie.

Michal Domonkos
Foto: BONA
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje