vinylová podlaha v kuchyni
Zdroj: Fatrafloor

Akú podlahovú krytinu vybrať do kuchyne?

Hovorí sa, že kuchyňa je živým srdcom domácnosti. Mala by byť preto nielen miestom s príjemnou atmosférou, ale aj praktickým priestorom na každú príležitosť. A výnimkou nemôže byť ani podlaha, ktorá je práve v tejto miestnosti vystavená podstatne väčšej záťaži – či už ide o nečistoty, rozliatu vodu, alebo padajúce taniere.

Asi každý, kto sa obzerá po novej podlahe, si želá, aby vydržala čo najdlhšie. Ktorú si však vybrať z nepreberného množstva krytín? Poradíme vám.

Ktorá podlaha nie je vhodná?

Hneď na úvod si predstavíme podlahy, ktorým je dobré sa v kuchyni vyhnúť. Z výberu by ste mali určite vyradiť šmykľavé krytiny, pri ktorých hrozí zranenie. Vhodná nie je ani menej kvalitná laminátová podlahovina – ak na ňu totiž rozlejete vodu, v priebehu krátkeho času sa trvalo poškodí. Ak si vyberiete dlažbu, určite sa vyhnite bielym škáram, ktoré sa veľmi rýchlo ušpinia. Vhodnou voľbou nie je ani koberec, ktorý je náročný na údržbu.

vinylová podlaha v kuchyni
WELL-click, Borovice bílá – rustikal, 40108 Zdroj: Fatrafloor

Podlaha, ktorá zvládne tekutiny

Takmer každému z nás sa občas stalo, že v kuchyni nechtiac niečo rozlial. Podlahová krytina by tu preto mala byť odolná proti vode. Akým sa vyvarovať z tohto dôvodu? Vhodnou voľbou nie je drevená ani lacná laminátová podlaha. Naopak, voda ani najmenej neublíži dlažbe, ktorá je veľmi častou voľbou práve do kuchyne, a taktiež ani kvalitnej laminátovej či vinylovej podlahe. Pri lamináte a vinyle je však dôležité orientovať sa na typy, ktoré sú svojou konštrukciou a skladbou priamo určené do priestorov so zvýšenou vlhkosťou.

Odolnosť na prvom mieste

Spadol vám niekedy v kuchyni na zem tanier? Rozhodne nie ste jediní. S nehodami v kuchyni sa stretne každý, a to ani nemusí byť zapálený kuchár. Nepodceňujte preto kvalitu podlahy a zvoľte si takú, ktorá svojou odolnosťou splní aj najvyššie nároky. Ak si vyberiete dlažbu, môže sa vám napríklad stať, že zároveň s tanierom rozbijete aj dlaždicu. Akú podlahu teda zvoliť? Z tohto hľadiska je opäť ideálny vinyl, ktorý vyniká vysokou odolnosťou. Navyše, ak by aj došlo k mechanickému poškodeniu, stačí jednoducho vymeniť znehodnotený dielec.

Zaostrené na údržbu

Omrvinky, kvapky, fliačiky… Pri každodennom pohybe v kuchyni si musíte poradiť s rôznymi nečistotami. Akú podlahu teda zvoliť, aby ste si čo najviac zjednodušili upratovanie a urýchlili ho? Za najlepšieho spoločníka v kuchyni môžeme aj z hľadiska údržby a upratovania považovať vinyl. Vinylovú podlahu stačí jednoducho pozametať, povysávať alebo zotrieť mopom, pričom potrebujete len obyčajnú vodu a bežné čistiace prostriedky.

vinylová podlaha v kuchyni
FatraClick, Dub cappuccino, 7311-2 Zdroj: Fatrafloor

Podlahové vykurovanie a podlaha

Chodíte doma radi bosí? Potom isto oceníte aj v kuchyni podlahové vykurovanie. Nie všetky podlahové krytiny sú však na podlahové vykurovanie vhodné. Vhodná je dlažba, vinylová podlaha aj niektoré typy laminátových podláh. Na podlahové vykurovanie sa, naopak, veľmi neodporúča inštalovať krytiny s vysokým tepelným odporom, medzi ktoré patria drevené a korkové podlahy.

Ktoré uspeli v porovnaní?

Ak zhodnotíme všetky zvažované kritériá, k praktickým voľbám patria dlažba a kvalitný laminát. Jednoznačným celkovým víťazom sú však vinylové podlahy. Jedným z ideálnych adeptov je napríklad novinka od českého výrobcu Fatra, a to vodoodolná zámková podlaha Well-click – vďaka celovinylovej skladbe, ktorá zabezpečuje jej 100% odolnosť proti vlhkosti, sa hodí aj do tých najnáročnejších priestorov, akými sú kuchyne či kúpeľne. Svojou štruktúrou je zároveň veľmi  vhodnou voľbou aj na podlahové vykurovanie. Ako každý vinyl sa jednoducho čistí a udržiava, navyše jej antibakteriálna povrchová úprava zabraňuje množeniu mikróbov alebo roztočov, takže je ideálna aj do rodín s malými deťmi či alergikmi. K jej veľkým výhodám patrí tiež jednoduchá inštalácia, keďže jednotlivé dielce sa vďaka zámkovému spoju (tzv. click-systému) do seba len jednoducho zacvaknú. Uloženie takejto podlahy tak zvládne aj začiatočník.

Zdroj: PR článok spoločnosti Fatra

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje