
Ako zabudovať sprchovací kút svojpomocne
Sprcha je vítaným riešením, lebo nezaberie veľa miesta, no žiadaným vybavením je aj vo väčších kúpeľniach. Oproti kúpeľu vo vani Uušetríte pri sprchovaní vodu a osadenie sprchovacieho kúta zvládnete aj bez remeselníkov.
Čo na to úrady?
Na rekonštrukciu kúpeľne potrebujeme súhlas majiteľa domu, a pokiaľ sa mení jej dispozícia a prekladáme inštalačné rozvody vody a elektriny, je potrebné ohlásiť to príslušnému stavebnému úradu.
DOBRÉ RADY
Pred montážou
V mieste, do ktorého chcete inštalovať sprchovací kút, musí byť privedená studená aj teplá voda a odpad. Je nutné, aby sa v miestnosti vykonala kvalitná izolácia podlahy proti zatekajúcej vode.
Odpadové potrubie
Pozor musíte dať na svetlosť odpadového potrubia. Pri sprchovacích kútoch treba voliť priemer 90 mm, inak by odpad nestačil odvádzať vodu.
Elektrina a bezpečnosť
Bezpečné stropné osvetlenie by malo byť najmenej 220 cm nad podlahou sprchy. Pri sprchovacích vaničkách z ocele myslite aj na potrebné uzemnenie podľa normy. Oceľová vanička má na spodnej strane spojku na uzemňovací kábel, ktorý musí byť napojený na vyrovnávač potenciálov domového rozvodu elektriny. V elektrických obvodoch kúpeľne má byť zaradený prúdový chránič. Tieto úlohy musí z bezpečnostných dôvodov zvládnuť elektrikár.
Obmurovanie vaničky
Vaničku možno usadiť priamo do maltového lôžka na pórobetónovú, prípadne tehlovú, podmurovku alebo na nožičky dodávané v montážnej súprave. V tomto prípade ju obmurujte a sokel obložte dlaždičkami. K podlahe ju pripevnite pomocou silikónového tmelu alebo lepidla na obklady.
Materiál na obmurovanie
Najvhodnejšie je použiť pórobetónové tvárnice. Sú presné, rozmerovo stále a možno ich ľahko rezať špeciálnou pílkou, prípadne pílkou na drevo či na železo. Práca s nimi je jednoduchá. Na lepenie tvárnic použite suché stavebné lepidlo na pórobetón, ktoré rozmiešate s vodou.
Obklady stien
Stenu, ku ktorej chcete postaviť sprchovací kút, zabezpečte proti stekajúcej vode, najlepšie kachličkovým obkladom. Pod obklad umiestnite spoľahlivú hydroizoláciu.
ODBORNÍK RADÍ
Aby ste prebytkom silikónu neznečistili okolie, pred nanášaním silikónu oblepte boky tmeleného miesta maskovacou maliarskou páskou. Tú po nanesení silikónu odstráňte, avšak skôr ako silikón stuhne.
RADY NA NÁKUP
Sprchovacie vaničky
Na trhu sú k dispozícii vaničky z rôznych materiálov – akrylátu, smaltu, drveného mramoru a keramiky. Kúpiť ich môžeme ako súčasť súpravy celého sprchovacieho kúta alebo aj samostatne. Pôdorysná veľkosť býva 80 až 120 centimetrov, vaničky sú často zaoblené alebo štvrťkruhové, ich hĺbka je 5 až 80 cm.
Kompatibilita
Sprchovaciu kabínu aj vaničku možno kúpiť aj osobitne, ale dajte si pozor na vzájomnú rozmerovú a tvarovú kombinovateľnosť.
Umiestnenie vaničky
Vaničku môžete umiestniť na podlahe, nad ňou, alebo – ak je miesto – zapustiť ju aj do podlahy. Najvhodnejšie na tento typ montáže sú tzv. ploché vaničky.
Steny sprchovacieho kúta
Každodenné potešenie zo sprchy je dokonalé až vtedy, keď sa zostávajúca časť kúpeľne chráni pred zaplavením perfektne tesniacou stenou z akrylátu alebo drahšou zo skla. Výrobcovia občas dodávajú sprchovací kút aj so špeciálnou tesniacou súpravou zloženou z ochrannej lišty a tmelu. Steny môžu byť v rámoch alebo bezrámové. Na údržbu sú síce praktickejšie bezrámové, sú však aj drahšie.
Text: Stanislav Botur, bauMax
Foto: bauMax, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Je to rychle riesenie ale nie trvale, tak max na 2-3 roky, presne ako skonci zaruka. Kazdy kut, ktory ma zaklad z laminatu a nic podtym zacne po case pekne plesniviet. Odporucam spodok vymurovat, zaizolovat a na neho davat nejake sklene steny. Viem o com hovorim, 2x som svoj skladany kut prerabal a pokoj mam az potom ked sa spododok vymurovat,zaizoloval a vykachlickovat.