ako nafuknut maly byt
Galéria (11)

Ako „nafúknuť“ malý byt

Pojem „malý byt“ je veľmi  relatívny. Pre dvoch ľudí je primalá garsónka, pre päťčlennú rodinu je primalý aj štvorizbový byt. Čo ale môžeme urobiť, ak zistíme, že náš byt už praská vo švíkoch?

Galéria

brúsenie dreva
Väčší nemusí byť lepší
Najjednoduchším riešením je, samozrejme, vymeniť byt za väčší. Niekedy to však nejde. Možno ho potrebujeme nafúknuť len dočasne alebo sme naň citovo viazaní, resp. nám vyhovuje lokalita, alebo jednoducho na väčší nemáme peniaze.

Bytový „zoom“

Zväčšovať však môžeme každý byt. Buď funkčne (zlepšíme úložné priestory, povymieňame izby…), ale aj opticky (tak, že sa priestor iba bude zdať väčší). Najlepšie je oba spôsoby skombinovať. Pomôže nám trocha hravosti a fantázie alebo dobrá rada skúseného architekta, resp. dodržiavanie aspoň tých základných „nafukovacích“ a „zväčšovacích“ rád.

Premyslená koncepcia
V malých bytoch je najväčším nepriateľom neporiadok, a preto by každá vec by mala mať svoje miesto. Ak je to čo len trochu možné, vybudujeme samostatný (najlepšie murovaný) šatník, ktorý pojme množstvo vecí aj bez námahy a sústavného premýšľania, kombinovania a presúvania. Využijeme aj výklenky v stenách, miesto za aj nad dverami, pod nábytkom či vedľa neho.

A ešte trochu vzduchu
Vhodné je, ak jednu časť priestoru maximálne zorganizujeme a druhú časť čo najviac uvoľníme. Napríklad, ak veľkú izbu predelíme úzkou priečkou, ľahkou knižnicou alebo sklom, jednu časť miestnosti potom udržujeme vzdušnú (na posedenie alebo na spanie) a druhú ponecháme ako funkčnú a naplnenú potrebnými vecami (šatník, pracovňa a podobne). Môžeme postupovať aj naopak – dve malé izby spojíme do jednej veľkej, ktorá môže dobrým zorganizovaním priestoru prebrať viacero funkcií (napríklad stretávanie sa + spánok + pracovňa + knižnica).

Z vitríny je zrazu posteľ.

Ucelenosť
Veľmi dôležitá je ucelenosť materiálov, tvarov a foriem. To, že menej je viac, platí v malých bytoch dvojnásobne.
– Podlaha v celom byte by mala byť rovnakého druhu a farby. Ideálne sú drobné jednoduché vzory (napríklad menej výrazná štruktúra dreva či korku).
– Nábytok by nemal pôsobiť masívne, skôr vzdušne. Najlepšie to dosiahneme, ak bude nábytok v celom byte z jedného (svetlého) druhu dreva či kovu. Namiesto veľkej masívnej sedačky zvolíme radšej viac menších kusov nábytku. Dverné aj okenné krídla by mali byť jednoliate, bez rustikálnych útvarov alebo ozdobných predelení. Vynikajúce sú posuvné dvere, ktoré neprekážajú v pohybe a nevytŕčajú do priestoru rôznymi smermi.
– Ušetríme až meter štvorcový v každej miestnosti, ak sa vzdáme klasických garníž so záclonami a ťažkými závesmi. Vtedy sú však nutnosťou pekné a čisté okná.

Použitie svetlých farieb skla a zrkadiel
Aj tento spôsob je osvedčeným prostriedkom na zväčšenie bytu.  Veď už takmer v každej predsieni nájdeme vstavané skrine so zrkadlovou plochou. Najlepší výsledok však dosiahneme, ak bude zrkadlová plocha pozdĺž celej úzkej steny predsiene či izby.

Tí odvážnejší sa dokonca môžu pohrať s na seba kolmými alebo oproti sebe stojacimi zrkadlami, ktoré priestor zväčšujú v duchu obrázkov Hieronyma Boscha. Do spální však veľké zrkadlové plochy neodporúčame, spanie pred veľkým zrkadlom vraj znižuje kvalitu spánku.

Priehľadná bariéra
Sklenenou plochou opticky oddelíme dve rôzne funkcie priestoru a zároveň si zaistíme dostatok svetla v časti, ktorú sme oddelili. Oddelená časť miestnosti zostane plnohodnotná, nebude pôsobiť dojmom zastrčenej kutice.

Riešenie farbou
Priestor zväčšuje najmä biela farba. Dodáva pocit nekonečnosti a neohraničenosti. Ideálna je v kombinácii s teplou žltou, svetlomodrou alebo svetlozelenou. To, čo chceme zvýrazniť, bude farebné a pozadie alebo okolie biele. Malým priestorom farebný kontrast svedčí, ale potrebuje presnú mieru, podobne ako korenie v dobrom jedle.
 
Netradičný nábytok
Skutočným šetričom miesta (doteraz sme totiž spomínali najmä organizačné a optické zväčšenia) môže byť nábytok. Množstvo výrobcov vždy ponúkalo a dodnes ponúka viacúčelový nábytok –  rôzne vyklápacie, posúvacie a rozkladacie postele, stoly či stoličky. Ak si však vyberáme nábytok na sedenie, na ktorom chceme aj spávať, mali by sme si overiť už v predajni, či je naozaj určený aj na každodenné spanie (tento údaj udáva výrobca).

Môžeme si pripadať ako vo filme o Fantomasovi , ak máme posteľ, ktorá po zaklopení (aj s posteľným prádlom) vyzerá ako úplne iný druh nábytku – napríklad presklená vitrína alebo polica s knihami.

Do detských izieb výrobcovia ponúkajú napríklad postele, ktoré sú počas dňa uložené pod sebou a na noc sa vyťahujú vedľa seba. Vo vylepšenej verzii existujú aj varianty s veľkým vyťahovacím pracovným stolom.

Špecialistami na vyklápacie postele sú najmä talianske firmy.

Fantázia výrobcov viacúčelového nábytku (najmä talianskych) nepozná hraníc – rovnako však, žiaľ, aj ceny ich výrobkov. Ak sa obrátime na šikovného slovenského stolára, podobný nábytok nám určite zhotoví aj za pätinu talianskej ceny.

Veľmi praktický je viacúčelový nábytok na kolieskach. Menší stolík môžeme, ak treba, použiť aj na sedenie a navyše má aj uzavretý odkladací priestor. Veľký jedálenský stôl zasunutý v obývacej stene vyťahujeme iba vtedy, keď sa chystáme na slávnostné stolovanie. Televízor na kolieskach je vždy tam, kde ho potrebujeme, podobne ako „koliesková“ posteľ.

Podesta alebo pódium
Šetrí miesto najlepšie a najnápaditejšie. Toto riešenie však nie je vhodné vždy.

Poschodové pódium má zmysel používať v detských izbách alebo tam, kde je svetlá výška miestnosti aspoň 3,40 m. Prístup naň by mal byť bezpečný a aspoň trochu pohodlný (napríklad schodíky so zábradlím a nie kolmý rebrík).

Rátajme aj s tým, že v hornej časti miestnosti je vždy teplejší vzduch, a tak alergici by sa mali radšej spaniu na poschodí vyhnúť. Ako miesto na hranie pre deti však dobre zabezpečené poschodové pódium nemá chybu.

Nízka podesta je oproti pódiu praktickejšia a užitočnejšia. Najlepšie bude, ak ju použijeme iba v časti miestnosti a ak nie je vyššia ako 60 cm. Pod ňou vzniknú veľké úložné priestory na menej používané alebo sezónne oblečenie a predmety. Jednou z možností je aj  zasúvať do nej jednoduchú alebo aj manželskú posteľ.

Nízke podesty by sa nemali používať v prízemných vlhkých bytoch, pretože v miestach styku so stenou alebo studenou podlahou sa v nich (najmä v neprevetrávaných priestoroch) môžu usádzať rôzne druhy plesní.

„Peacemaker“ a „terminátor“
Ak sa chceme v byte cítiť voľne a slobodne, predovšetkým sa musíme oslobodiť od radosti z vlastníctva množstva predmetov.  Tento „mier a slobodu“ však môžeme dosiahnuť, len ak sa na čas staneme nemilosrdnými terminátormi a zlikvidujeme všetko zbytočné.

Ak naozaj dôkladne zvážime, čo potrebujeme k životu a čo nie, aj naše priestorové nároky sa určite znížia. Oblečenie, ktoré sme na sebe nemali viac ako rok, darujeme, predáme alebo odložíme dobre zabalené na povalu či k príbuzným. Podobne aj topánky, staré lyže, nefungujúce televízory a tridsaťročné zaváraniny.

Autor: Ing. arch. Jana Macinská
Foto: autorka, archívy firiem a vydavateľstva JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.