poriadok v kuchyni
Galéria (11)

Poriadok v kuchyni

Interiérová móda súčasnosti preferuje horizontály zdôraznené širokými a pritom nízkymi zásuvkami, dlhými držadlami spodných skriniek a potláčaním delenia kuchynskej linky na jednotlivé časti.

Galéria

Celok pôsobí kompaktne s decentnými vodorovnými líniami a hladkým dizajnom; trochu ako perfektne udržiavané laboratórium, trochu ako galéria moderného umenia, ale v konečnom dôsledku to má byť kuchyňa so všetkými vymoženosťami moderného sveta a s dobre ukrytým premysleným úložným priestorom. Lovenie hrncov alebo potravín zo zadného radu hlbokých skriniek je už minulosťou.


Aj chirurgovia by mohli závidieť. Systém, ku ktorému už netreba ani inštrumentárku… (rwk)

Záchranármi sa stali kvalitné pojazdy s plným výsuvom, špeciálne kovania, kovové kontajnery, kolotoče alebo výsuvné dvojúrovňové systémy v rohových skrinkách. Zásuvky vybavené zarážkami na hrnce, drevenými mriežkami či kolíkmi na ukladanie tanierov alebo priečinkami na koreničky či príborníkmi presne navrhnutými na mieru príboru vylúčili z nášho života dokupovanie rôznych výliskov a košíkov určených na odkladanie príborov. Takto si veci nájdu stále a nemenné miestečko.


Že vraj príručná špajza! Prehľad majú za tými posuvnými dverami, len čo je pravda: sklo delí, zato komora prizná všetko… Pýta to nájomnú kuchárku, upratovačku a pre niekoho aj nájomného vraha, aby sa dostal k potrebným financiám. (KH System Mobel)

Ten, kto sa nezaobíde bez „ohľaduplnej“ zásuvky, môže si objednať pneumatický mechanizmus, ktorý sa postará o jej nehlučný pohyb a chráni ju pred zbytočnými otrasmi (to keď na vás niekto skúsi výraz aretácia). Zásuvky však môžu kamuflovať aj vstavanú kuchynskú váhu, žehliacu dosku alebo krájač. Výsuvné diely po celej výške kuchynskej linky nahradili klasické skrine na trvanlivé potraviny. Jednoduchším riešením ostáva potravinová skriňa integrovaná po celej výške kuchynskej linky. Užšie a nižšie výsuvy, široké hoc aj 15 cm, vozia potraviny skladované vo fľašiach či vysokých škatuliach „na stojáka“. Plný výsuv obsahu skriniek je obojstranne prístupný. K pohodlnej manipulácii prispievajú nové spôsoby otvárania kuchynského nábytku.

 
Pieskované sklo, podsvietenie a výklopné dvierka horného radu skriniek (bauformat, MBFM) Komoda je stále lákavá. Vždy vyzerá ako dobrá investícia do seriózneho nábytku. Pýta si síce svoj priestor, ale v spálni do nej môžete naložiť posteľnú bielizeň a aj v obývačke sa pre ňu nájde domáca úloha. Keď ju vymyslia a vyrobia podľa posledných trendov v holandských dielňach Bert Plantagie, potom môže prekvapiť netypickým , nievšak samoúčelným prienikom kovovej nosnej konštrukcie medzi korpusom skriniek a zásuviek. (Bert Plantagie)

Okrem otváravých dvierok, ktoré ešte celkom nevyhynuli, sa v hornom rade skriniek udomácnili výklopné dvierka, ale aj posuvné systémom hore-dole, roletové si zas obľúbili police s potravinami alebo integrovaná mikrovlnka, schovajú sa za ne aj príležitostne používané spotrebiče. Horné skrinky s premysleným otváraním sa zredukovali na minimum, často sú zastúpené nízkymi variantmi s odľahčenými sklenenými dvierkami alebo iba jednou či dvoma otvorenými policami. Takýto spôsob zariadenia kuchyne vás chtiac-nechtiac privedie k tomu, že sa začnete sústreďovať na mimoriadnu kvalitu vyhotovenia nábytku.

Zopár dobrých rád

• Horné skrinky sú vyhradené na odkladanie hrnčekov, pohárov a tanierov.

• V hornom rade skriniek na dosah varného centra si nájdite priestor na koreničky a potraviny, ktoré bežne potrebujete na prípravu raňajok a varenie.

• Ten, kto varí často, ocení otvorené police s dózami na potraviny.

• Nad pracovnou doskou môžete nájsť miesto na závesné systémy. Takto budú pomôcky dennej potreby stále poruke. Pozor na výšku drezovej batérie a vzdialenosť od svietidiel pod dolnými skrinkami.

• Ťažký riad umiestnite len do výsuvných kontajnerov s vyššou nosnosťou (až do 80 kg).

• Skrinka pod drezom je vhodným miestom na uskladnenie čistiacich prostriedkov a košov na triedený odpad.

Text: Marína Ungerová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje