Kuchyňa v prírodnom štýle

kuchyna v prirodnom style

Mnohé dnešné novostavby sa predháňajú v samoúčelnej sebaprezentácii architektov a dodávateľov a výsledkom sú často bezduché „kocky“, necitlivo zasadené do pôvodného prostredia. Aj preto vám tentoraz chceme ukázať niečo celkom iné – pozrieme sa do interiéru v štýle, ktorý u nás zatiaľ nie je taký bežný.

Na začiatku bol len trepot stoviek holubích krídiel v prítmí zatečenej storočnej povaly. Potom však, keď sme mali nos ukrytý v dlaniach a nohy po členky zaborené v holubom truse, prišiel prvý z momentov, ktorý určil štýl budúceho obydlia. Bol to zázrak číslo 1: pod nevábnym nánosom sa objavili prekrásne storočné tehly. K prvému zásadnému momentu pribudli ešte dva ďalšie: pomerne zachovalé tehlové komíny a pôvodná nosná drevená konštrukcia krovu v naozaj dobrej kondícii.

Podkrovie so šťastím

V dnešných časoch treba mať šťastie, aby človek našiel starší zachovalý dom, v ktorom by bolo možné vytvoriť nový obytný priestor, prípadne aj v štýle loftu. V tomto prípade stálo šťastie na oboch stranách – šťastie mali nielen ľudia, ale aj podkrovie, ktoré sa stretlo s tými správnymi ľuďmi. Jeho noví majitelia totiž boli a sú (dá sa povedať už celé desaťročia) nadšenými obdivovateľmi rôznych starých nehnuteľností, prírodného a industriálneho dizajnu. Preto bolo logické, že sa pri rekonštrukcii podkrovia v starom bytovom dome pustili cestou maximálneho zachovania a zdôraznenia pôvodných otvorených priestorov, použitých stavebných materiálov a prvkov.

Zobytňovanie nie je žiadna selanka

Aby sa nenarušila filozofia autenticity, nechceli majitelia v podkroví prezentovať prehnane pedantné výsledky remeselných prác – tehly ostali obité a rôznofarebné, škáry vyplnili len nahrubo… O to väčšiu pozornosť však venovali stavebným a technickým riešeniam v rámci hrubej stavby, ktoré im mali zabezpečiť  príjemné a spokojné bývanie. Za zmienku stojí napríklad to, že do izolácií investovali podstatne viac, než je u nás zvykom. Zateplená podlaha si z výšky priestoru vzala asi 25 cm, v tomto prípade si to však priestor mohol dovoliť. Spodnú vrstvu tvorí ochranná fólia, nasleduje približne 10 cm keramzitu, ďalej ťažká izolácia (minerálna vlna), OSB dosky spájané na pero a drážku a na záver pôvodné hlinené tehly. Penová izolačná podložka, ktorá oddeľuje podlahu od ostatných konštrukcií, sa vinie popri stenách, múroch a komínoch a siaha cez všetky vrstvy podlahy až nad ňu. To všetko predpokladalo najmä splnenie statických podmienok (v tomto dome s tým, našťastie, nebol problém) a znamenalo tiež vyššie náklady na prácu aj materiál.

Interiér, ktorý ide s priestorom

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteŠikmé stropy (zateplené tiež 24 cm izoláciou z minerálnej vlny) siahajú až k hrebeňu strechy, čo je v najvyšších miestach približne 5,5 m. Nevýhodou bola náročnejšia tepelná izolácia vysokého priestoru a v budúcnosti bude náročnejšie jeho vykurovanie, možnosť vytvoriť typický podkrovný interiér však mala prednosť. Aj vďaka tomu vznikol interiér, ktorého podstatu tvoria pôvodné priestorové dispozície, zachované materiály, ich línie, farby a kontrasty alebo súzvuk so súčasným prírodným mobiliárom. K tomu všetkému bolo treba dať už len zopár originálnych predmetov. Väčšina nového nábytku je z  IKEA – aj preto, že sever Európy má tradíciu v navrhovaní a výrobe jednoduchého dreveného nábytku, prispôsobeného súčasným trendom. Kuchynská pracovná doska sa však vyrábala na mieru tak, aby splnila všetky tri požiadavky domácej panej: mala byť omnoho širšia než bežné pracovné dosky, drez mal byť bol pod jedným a sporák pod druhým oknom. Okno tak slúži aj ako prirodzený digestor.

Priestor pre všetkých a pre každého

V tomto byte sa v najväčšom, centrálnom, priestore podkrovia – v kuchyni, zrealizovala aj snaha majiteľov vrátiť sa k stáročiami overenej tradícii spoločného rodinného života. V tomto priestore sa nielen varí, pečie a stoluje, ale aj sa tu odpočíva, číta, hrá sa tu, počúva sa tu hudba a prijímajú návštevy. A každému je dovolené, aby si sem, samozrejme v rámci možností, umiestnil svoje obľúbené predmety. Je to nikdy sa nekončiaci proces, a tak je veľmi pravdepodobné, že aj v tomto momente sa kuchyňa pripravuje na prírastok – napríklad v podobe zaujímavého artefaktu.

Janetta radí

„Kuchyňa je odjakživa srdcom domácnosti a ovplyvňuje celý rodinný život. Rovnaký názor je obsiahnutý dokonca aj v učení feng šuej. Variť a jesť sa nemá v uponáhľanej atmosfére, preto je dobré vyhnúť sa množstvu lesklých a dráždivých kovových, sklenených a farebných plôch. Zdá sa, že vyzerajú čisto, žiarivo a veselo, ale majú skôr stresujúci účinok. Drevený a prútený nábytok (stoly, stoličky alebo skrinky), zmierňujú tvrdosť a spôsobujú, že miestnosť pôsobí upokojujúco, podobne ako jednoduché a pravidelné línie.“

Ing. Janetta Bublíková
Interiérový dizajn, styling a dekorácie
www.janetta.eu

Text a foto: Janetta Bublíková
Zdroj: časopis Môj dom

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.