Pri navrhovaní pergoly máte dve možnosti, kam ju umiestniť
Umiestnenie pergoly v záhrade závisí od priestorových možností, aké nám samotný pozemok ponúka. V zásade môžeme umiestniť pergolu hneď pri dome na terasu či spevnenú plochu alebo samostatne do záhrady.
Galéria
PERGOLA PRI DOME
Populárnym a efektívnym riešením je zastrešenie terasy, ktorá sa nachádza pri rodinnom dome. Prečo? Hlavne preto, lebo sa málokedy na pozemku ponúka dostatok voľného priestoru na zriadenie napríklad pergoly pri dome a samostatnej pergoly niekde v priestore záhrady.
Pergola „supercheap“ – extrémne lacná pergola. Môžete si ju postaviť z orezaných konárov prerastených stromov. Keď prerastie viničom, tieni rovnako dobre, ako pergola za tisíc eur. foto shutterstock
VÝBER MATERIÁLU
Závisí od umiestnenia samotnej pergoly a jej funkcie. V prípade, že umiestňujeme pergolu pri dome, je vhodné materiál a tvar prispôsobiť vzhľadu rodinnému domu. Z materiálov dominuje drevo (smrek, dub, buk), ktoré musíme ošetriť a pravidelne sa o drevenú konštrukciu starať. Môžeme použiť aj oceľovú konštrukciu, ktorá pôsobí subtílnejšie a modernejšie. Priaznivci stredomorskej architektúry ocenia kombináciu pálenej tehly a dreva.
PERGOLA UMIESTNENÁ SAMOSTATNE
Samostatne stojaca pergola v záhrade dodáva miestu určitý šmrnc a zároveň poskytuje príjemné miesto na oddych a úkryt pred slnkom. Môžeme experimentovať a vytvárať doslova romantické zákutia. Veľkým plusom je, že okolo voľne stojacej pergoly navrhneme výsadbu z okrasných rastlín a priestoru okolo nej tým dodáme farebnosť a nové tvary. Vhodným výberom rastlín vieme konštrukciu zakryť, čo oceníme ako dodatočné zatienenie počas slnečných dní.
dobré rady
Prečo ju stavať?
Pergoly patria k miestam v záhrade, ktoré lákajú na oddych a posedenie s rodinou či priateľmi. Môžu vám poslúžiť aj ako optický predel záhrady od domu alebo hospodárskeho kúta. Spoločne s trelážami alebo deliacimi stenami môže zostava vytvoriť plot k susedom. Zložitejšie pergoly v podobe zákutia tvoria najnavštevovanejšie miesta celej rodiny na jar a v lete.
Stavebnice
Ak si nekupujete pergolu na objednávku alebo ju sami nestaviate, ideálne je využiť vhodný stavebnicový systém. V ponuke je množstvo variantov zostáv podľa priania a potrieb užívateľov. Konštrukcia záhradnej pergoly a jej stavba je veľmi jednoduchá, ale ak sa na jej stavbu nebudete sami cítiť, môžete si dať postaviť pergolu na zákazku.
Do kúta
K najobľúbenejším typom pergol patria rohové pergoly, ktoré vhodne vyplnia kút záhrady, a pergoly klasického obdĺžnikového tvaru. Tieto pergoly možno opäť doplniť o rôzne treláže či mriežky. Zhotovenie vzhľadom na variabilnosť jednotlivých stavebných prvkov možno dobre prispôsobiť rozmerom pozemku.
Zastrešenie
Pergoly so strechou už nie sú pravé pergoly, ale skôr domčeky, chatky, prístavby a pod. Ideálne môžu doplniť napríklad terasy. Ako strešnú krytinu na pergolu možno použiť polykarbonát alebo trstinu. Prípadne môžeme zhotoviť aj drevené debnenie a uložiť šindle. (zdroj: vladeko.cz)
Zakladanie konštrukcie
Najdôležitejšie je premyslieť si, ako a na čo budeme konštrukciu pergoly upevňovať. Pri drevenej konštrukcii si musíme dať pozor, aby drevo neprišlo do kontaktu so zemnou vlhkosťou. Drevené stojky by mali byť vzdialené minimálne 150 mm od terénu.
Konštrukcia sa uchytáva na kotviace pätky, respektíve na zemné skrutky pri mäkkých pôdach a nenáročnej konštrukcii. Pri náročnejšom zakladaní sa používajú klasické betónové pätky, respektíve jednoduché betónové základy.
Text a vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre