image 36835 25 v1

Bývanie v provensálskom štýle

Uvažovali ste už o dovolenke na francúzskom vidieku? Máte radi atmosféru dýchajúcu nostalgiou, pokojom, možno i levanduľou a chcete sa na chvíľu vzdialiť technike a civilizačnému zhonu? Nemusíte cestovať! Premeňte svoje bývanie na takúto oázu - vdýchnite svojmu bytu či domu provensálsky štýl!

Zeleň nadovšetko

Ak sa chcete len na chvíľu a s malými nákladmi preniesť do tejto čarovnej oblasti juhovýchodného Francúzska, vyriešte to kvetmi. Postavte na stolík alebo na iné vhodné miesto jednoduchú dedinskú nádobu – môže to byť čajník či plechová kanvička na mlieko, alebo len masívna fľaša na zaváranie po babičke, vložte zväzok levandule, romantické hortenzie či optimistické slnečnice, doplňte textilom v smotanovej farbe (práve teraz môžete vytiahnuť vyšívané či tkané obrusy v tejto farbe, ktoré sa vám inak nehodili). Dokúpte košík z bieleho prútia a nový úložný priestor je na svete! Ak sa vám v takomto kútiku kávička popíja príjemne a možno by ste sa chceli posunúť i ďalej, pustite sa do premeny celého bývania!

Farby Provensálska

Základnou farbou, ktorá by mala v interiéri bytu, či domu prevládať je smotanovo biela – nie žiarivo biele chladné odtiene! Tá môže byť na stenách, nábytku, ktorý by mal pôsobiť vintage alebo opotrebovaným dojmom, môže byť lazúrovaný – natretý tak, aby ste vnímali príjemnú kresbu dreva. Podobne by mohla vyzerať i podlaha alebo drevený strop. Na podlahu však môžeme použiť aj kamenne pôsobiacu dlažbu, pre odvážnych hoci aj v odtieňoch modrej alebo olivovozelenej v kombinácii s bielou, prípadne si trúfnite na nezvyčajný terakotový materiál.

Dojem vidieckeho francúzskeho domu dokonale vytvorí kamenný, nepravidelný obklad stien imitujúci neomietnuté kamenné murivo (alebo takýto motív použitý len na malej časti steny) či hrubšia štruktúrovaná omietka v pastelových farbách. Veľmi štýlovo pôsobí aj obyčajná tehla. Ak potrebujete niečo pestrejšie, skombinujte na stenách a doplnkoch jemnú olivovozelenú s levanduľovou, alebo odtiene inšpirované kvetmi hortenzií.

Letnú atmosféru si vyčaríte so slnečnicovo žltou alebo bledomodrou, ale neprežeňte to s množstvom odtieňov. Ak necháte v interiéri prevahu smotanovo bielej, nebojte sa použiť na doplnkoch veľké kvetinové či pruhované vzory – najlepšie v pastelových a púdrových farbách.

Dekorácie vo vidieckom štýle

Primixujte kovové doplnky – odkladací stolík z tepaného kovu natretý na jeden z pastelových odtieňov, veľkú kanvicu na vodu, starodávny stojan na umývadlo alebo „lavór“. Obchody sú teraz plné doplnkov v takomto štýle – vešiačiky, dózy, stojany na obrúsky, obaly na kvetináče, rámiky na obrázky, podnosy… Interiér môžete korunovať romantickým svietidlom – vhodné je patinované, jednoduché, s kovovými súčasťami. Na podlahu umiestnite svetlé rohože z prírodného materiálu, koberček s ornamentálnym vzorom (nie perzské motívy), efektne pôsobia hrubo pletené či tkané koberce z bavlnených látok.

Tá najpodstatnejšia miestnosť je… Kuchyňa!

Úplne samostatnou kapitolou je kuchyňa. Tu to nemôžete prehnať s kvetináčmi plnými voňavých byliniek, zavesených kytičiek levandule, fľaštičkami plnými korenia, vencom cesnaku, misami citrusov a starožitnými nádobami s olivovým olejom, vínom či balzamikovým octom. Rozvoňajte svoj domov ako nikdy predtým!

Vytvorte si bývanie à la vidiecky dom v oblasti, kde vládne letná príjemná atmosféra.

ZDROJ PR článok spoločnosti Gurkuda s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.