Drevená tabuľka s číslom domu, ktorá spestrí vašu chalupu

29.09.2016
Drevená tabuľka s číslom domu, ktorá spestrí vašu chalupu

Keď fasádu chalupy obrastie pavinič, jeho lístie ukryje nielen unavenú omietku, ale aj tabuľku s orientačným číslom. Zastupujúci poštár, kuriér či poslíček sa razom môžu vo svojej nevedomosti pomýliť. Za niekoľko hodín vyčaríte tabuľku na bránku, ktorá v širokom okolí nemá páru.

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 1 deň
náklady: 1,70 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 1,70 €
• masív      1,70 €
smrekové odrezky z 100 × 15 × 4 000 mm (120 €/m3)
• kotvenie a spájanie      0,10 €
napr. Duvilax D3 Rapid (3,85 €/1 kg)
• klince      (2,13 €/1 000 ks)
G23, 18 mm
 povrchová úprava       0,60 €
napr. Colorlak Akrylcol V 2045 (5,50 €/0,6 l), Colorlak Aquarex V 2115 (7,86 €/0,6 l)

NÁRADIE A POMÔCKY
 pneumatická ihlovačka
 píla, hoblík
 kompresor, brúska
 kružidlo

PRACOVNÝ POSTUP

Tabuľka s číslom domu

1. LATKY
Z odrezkov v dielni napílime latky, ktoré nám pri priložení k sebe dajú približný formát pripravovanej tabuľky. 

Tabuľka s číslom domu

2. LEPENIE I
Na styčné plochy nanesieme vodoodolné disperzné lepidlo a všetko utiahneme zvierkami tak, aby sa škáry uzavreli a vytlačili prebytočný lep. 

Tabuľka s číslom domu

3. KONTÚRY
Ceruzkou načrtneme línie, z ktorých nám vyjdú kontúry tabuľky. Nie je nevyhnutné, aby bol tvar symetrický. Môže to byť akákoľvek silueta. 

Tabuľka s číslom domu

4. VYPÍLENIE
Keď lepidlo zaschne, zvierky uvoľníme a pustíme sa do vyrezávania. Môžeme zvoliť priamočiaru, pásovú alebo lupienkovú pílu. 

Tabuľka s číslom domu

5. LEMOVKY
Z ďalšieho odpadu nahobľujeme latky na lemovky. Mali by mať takú šírku, aby nám dokázali prekryť približne štvrtinu obvodu tabuľky.

Tabuľka s číslom domu

6. OBKRESLENIE
Po častiach obkreslíme obvod tabuľky. Každému fragmentu pridelíme poradové číslo, aby sme ich vedeli rozoznať. 

Tabuľka s číslom domu

7. ROZŠÍRENIE
Na kružidle nastavíme približne 15-milimetrovú šírku, prelepíme ho maliarskou páskou a vytvoríme rovnobežné kontúry. 

Tabuľka s číslom domu

8. REZANIE
Všetky dielce lemoviek vypílime. Pri práci s priamočiarou pílou je potrebné vypnúť predkmit, znížiť rýchlosť a píliť úzkym listom s malým zubom. 

Tabuľka s číslom domu

9. ZAUHLENIE
Lemovky na koncoch zrežeme a zbrúsime tak, aby vytvorili ucelené spoje. Pomáhame si pri tom štipcovými zvierkami. 

Tabuľka s číslom domu

10. BRÚSENIE
Obrúsime všetky vnútorné obliny, ku ktorým by sme sa neskoršie už nedokázali dostať. Stiahneme aj všetky triesky na hranách. 

Tabuľka s číslom domu

11. LEPIDLO
Na lemovky nanesieme štedrú dávku lepidla odolného proti vode. Rozotrieme ho po celej ploche, aby boli spoje dokonale celistvé. 

Tabuľka s číslom domu

12. IHLOVANIE
Lepené spoje poistíme klinčekmi, aby sme mali istotu, že nám zostanú na mieste aj po niekoľkých rokoch, keď lepidlo stratí svoju silu.

Tabuľka s číslom domu

13. ZAOBLENIE I
Všetky vonkajšie kontúry zbrúsime tak, aby dostala tabuľka celistvý vzhľad. Tým odstránime miesta, na ktorých by sa zadržiavala voda.

Tabuľka s číslom domu

14. ČÍSLA
Na niektoré z odrezkov si načrtneme popisné čísla. Môžeme ich ukladať po dĺžke či diagonále, na smere vlákien nám nezáleží. 

Tabuľka s číslom domu

15. PO VONKAJŠEJ STRANE
Čísla vyrezávame po vonkajšej strane čiar. K vnútorným čiaram sa dostaneme prepílením, každý spoj sa dá ľahko zlepiť. 

Tabuľka s číslom domu

16. ZAOBLENIE II
Brúsnou hubkou zaoblíme všetky hrany čísel a snažíme sa popritom vyhladiť aj stopy, ktoré za sebou zanechal pílový list. 

Tabuľka s číslom domu

17. NATIERANIE
Tabuľku vymaľujeme s vysokým kontrastom, aby bola dobre čitateľná. V našom prípade boli odrezky natmavo natreté už predtým. 

Tabuľka s číslom domu

18. LEPENIE II
Po vyzretí náteru nalepíme na tabuľku čísla. Ak sme použili akrylátové farby, disperzné lepidlo nám vytvorí dostatočne pevný spoj. 

Tabuľka s číslom domu

19. UPEVNENIE
Hotovú tabuľku upevníme na miesto. My sme použili obojstrannú lepiacu pásku, použiť možno klince, skrutky i montážne lepidlo. 

Tabuľka s číslom domu

20. HOTOVO

dobré rady

GRAFICKÝ NÁVRH
Veľmi rýchlo sa dá skĺznuť k fádnosti a nude, ak sa vopred nepripravíte. Grafický návrh je to najdôležitejšie, čo pri výrobe tabuľky potrebujete. Vyplatí sa načrtnúť si ho na papier v predstihu, najlepšie hneď v takej veľkosti, v akej budete tabuľku vyrábať. Nemusí byť na nej iba popisné číslo, ale hoci aj názov vašej chalupy, ak je zvykom používať ho.

VEĽKOSŤ
Tabuľku širokú 40 cm možno pohodlne prečítať i z 10-metrovej vzdialenosti, ak venujete číslam dostatočný priestor. Čím hrubšie kontúry pri nich zvolíte, tým jednoduchšie sa vám budú vyrezávať a budú aj trvácnejšie. Použiť môžete všetky masívne materiály, preglejka ani drevotrieska s tenkým profilom by nápor vrtochov počasia dlhodobo neustáli ani pod výdatným krycím náterom.

PÍLENIE OBLÚKOV
Oblúky sú jedinou výzvou tohto projektu. Ručná lupienková pílka sa nájde azda v každej dielni. Hravo si poradí so smrekovým drevom do hrúbky 15 mm. Elektrická lupienková píla vám ušetrí čas, ak však máte dostatok trpezlivosti a citu v rukách, zvládnete to aj s priamočiarou pílou. V tomto prípade platí pravidlo, že čím pomalšie postupujete a čím jemnejší pohyb pílový list vykonáva, tým istejší je výsledok. Ak sa predsa len pri riedkom dreve bojíte, že praskne, masív môžete tavným lepidlom na niekoľkých bodoch prilepiť na odrezok sololitu alebo tenkej preglejky.

LEPENÉ SPOJE
Sú dostatočne pevné, na silnej slnečnej páľave však môžu mäknúť a časom zvetrať. Preto sa vyplatí poistiť ich všetky klinčekmi alebo ihličkami. My pracujeme s kalibrom G23, pri ktorom máme odskúšané, že na tento účel úplne stačí. Mechanické kotvenie je istotou aj pri montáži tabuľky. Aj montážne lepidlá a pásky môžu pod horúčosťou slnečných lúčov o nejaký čas zoslabnúť.

ŽIVOTNOSŤ
Pri priamom pôsobení zrážok a slnka ju môžeme rátať na desaťročie, tabuľka získa už po 3 rokoch patinu, ktorá odhalí, že je vyrobená zo skutočného dreva. Získa vzhľad, ktorý bude na vidieku ladiť i so starou stavbou.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Ivan | 30.09.2016, 08:09
Pekne spracované
Prečítajte si
Reklama