image 48080 25 v1
Galéria (6)

Ako ochrániť a obnoviť drevo

Rovnako ako v prípade ľudí, tak aj v prípade dreva platí, že základom dlhovekosti a kvalitného života je prevencia a ochrana. Drevo má troch prirodzených „nepriateľov“ – vlhkosť, UV žiarenie a drevokazné organizmy. Čo všetko musíte urobiť, aby ste pred nimi tento krásny materiál ochránili?

Galéria

Konštrukčná ochrana dreva
Konštrukčná ochrana dreva
Konštrukčná ochrana dreva
Konštrukčná ochrana dreva
Konštrukčná ochrana dreva

Ak sa púšťate do drevostavby, musíte zaistiť ochranu drevených prvkov konštrukcie pred priamym pôsobením vlhkosti v podobe dažďovej, zemnej alebo inej vody. Predovšetkým ide o dostatočný presah strechy, ktorý chráni obvodové steny a samostatne stojace nosné stĺpy. Vytvorte okolo stavby štrkový pás, od ktorého sa nebudú dažďové kvapky odrážať priamo na stenu a zabráňte prílišnému bujneniu vegetácie v tesnej blízkosti domu.

Konštrukčná ochrana dreva proti zemnej vlhkosti spočíva v oddelení dreveného materiálu, napríklad od základovej dosky, a to pomocou materiálov, ktoré nevodia vodu, alebo vhodných penetračných náterov. Pri základných stĺpoch platí rovnaké pravidlo ako pre obvodové steny domov – drevený materiál by mal byť uložený najmenej 300 mm nad zemou. V prípade, že okolo neho porastie vysoká tráva je potrebné uložiť drevené pätky vyššie ako uvedených 300 mm. Naopak na štrkovom podsype môžete vzdialenosť osadenia pätiek od zeme aj trochu znížiť.

Drevený obklad domu inštalujte v správnom smere. K častým chybám s ohľadom na konštrukčnú ochranu dreva dochádza pri montáži dreveného obkladu. Dôležité je skladať drevené prvky tak, aby neumožňovali vode zatekať do ich škár. To platí hlavne pri montáži palubového materiálu, kde sa využíva systém pero-drážky. Pri horizontálnom ukladaní dielov musíte dohliadať na to, aby drážka smerovala k zemi. Pod dreveným obkladom musí byť zabezpečená odvetrávaná medzera, ktorá je od samotnej konštrukcie najčastejšie oddelená difúznou fóliou.

Tento systém chráni nosnú a izolačnú časť konštrukcie proti príležitostne dofúknutej vode, ktorá môže preniknúť i do správne nainštalovaného dreveného obkladu. Nenechajte však do dreva pršať! Je dôležité myslieť na to, že nie je až taký problém, keď na drevo prší, ale keď voda nemôže odtekať preč. To znamená, že vodorovné uloženie nekrytých drevených prvkov je vždy rizikom, pretože dažďová voda natečie do trhlín. Tým narastá pravdepodobnosť, že skôr než sa voda stihne odpariť, nasiakne do dreva. Pri zvislých prvkoch ako je plot, zlepšíte odtok vody veľmi ľahko – napríklad skosením vodorovnej hrany.

Tak to by sme mali. Až keď budete mať istotu, že drevo bude konštrukčne správne chránené, môžete sa pustiť do finálnej povrchovej úpravy. Samozrejme tiež ochrannej. Lazúry na drevo, oleje alebo impregnácia dreva životnosť správne pripraveného dreva zásadne predĺžia. Výber je široký a pestrý, musíte sa rozhodnúť, či dáte prednosť ekológii alebo cene, či chcete čisto prírodnú farbu dreva, alebo mu dodáte nejaký moderný odtieň.

Predtým než začnete maliarskym štetcom čokoľvek nanášať, musíte drevo naimpregnovať. Ak už materiál recyklujete, zbavte ho najprv pomocou brúsneho papiera starých náterov a nečistôt. Až potom môžete použiť lazúru – bezfarebný alebo farebne tónovaný náter, ktorý sa vpíja do dreva a tým zaisťuje jeho lepšiu odolnosť. Lazúra nechá vyniknúť kresbu dreva, a na rozdiel od farby alebo laku, ktoré zostávajú iba na povrchu sa lazúra nelúpe. Farebný náter zvoľte v tom prípade, ak potrebujete prekryť staršiu farbu, alebo sa vám z nejakého dôvodu prírodné drevo do projektu nehodí.

Ďalšou možnosťou ošetrenia dreva je prírodný olej, ktorý sa do neho vpije a podčiarkne jeho prírodný vzhľad. Olej však nemá krycie účinky a musí sa často obnovovať. Vďaka tomu, že odpudzuje vodu sa olejom chráni drevo, napríklad na terasách.

ZDROJ PR článok spoločnosti HORNBACH

  1. Matej says:

    Ja na všetko drevo na dome dávam len klasickú impregnáciu a podľa mňa to stačí, všetko vypadá zachovale, len plot už budem musieť nabudúci rok asi oškrabať, ale okná napríklad vypadajú furt ako keď nám ich vekra priviezla, to isté záhradný nábytok a tak.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje