Chata z Ytongu svojpomocne v odľahlej oblasti? Že to ide, ukazuje aj novostavba z Bielych Karpát
Nová chata stojí neďaleko Skalice a jej majiteľ ju začal stavať pred piatimi rokmi, tento rok na jar bola úspešne skolaudovaná. Stavebník je majiteľom rodinného domu v meste plnom ruchu a hluku a pre svoju chatu hľadal vhodnú lokalitu, kde by si spolu s rodinou mohol oddýchnuť a užiť si pokoj, ticho a krásu okolitej prírody.
Vhodné miesto našiel v krásnej prírode Bielych Karpát a na stavbu svojej novej chaty si vybral pórobetónové tvárnice Ytong a minerálne izolačné dosky Multipor. Celú stavbu si realizoval svojpomocne.
Svoje individuálne predstavy o konečnej podobe konzultoval a ladil spoločne s bytovým dizajnérom. Finálny projekt potom nechal nakresliť stavebnému projektantovi. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, majiteľ si novú chatu postavil vlastnými rukami. A pritom to nie je profesiou murár, ale mal skúsenosti zo stavby svojho rodinného domu (ten staval pred necelými dvadsiatimi rokmi) a bol presvedčený, že po nazbieraných skúsenostiach to nebude až taký problém.
A ako je vidieť, jeho viera vo vlastnú schopnosť sa potvrdila – veď obvodové múry, na ktoré bola použitá tvárnica Ytong, ale i preklady, priečky a stropy. I komín robil svojpomocne, na ostatné práce si zavolal kamarátov fachmanov, ktorí mu pomohli stavbu dotiahnuť do konca.
V rekreačnej chate je priestor až pre osem ľudí, na prízemí je veľká kuchyňa so spoločenskou miestnosťou a kúpeľňou, hore je obývateľné podkrovie s tromi spálňami a druhou kúpeľňou. Hrubá stavba je celá z pórobetónu Ytong, majiteľ a stavebník ho navyše skombinoval s tepelnoizolačnými minerálnymi doskami Multipor, ktoré použil na zateplenie chaty.
Obvodové múry sú z tvárnic Ytong Lambda YQ 450 mm a 375 mm a keďže tieto tvárnice sú charakteristické výnimočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami, Multiporom zatepľoval majiteľ chaty hlavne preklady múrov.
Detaily sa snažil urobiť dokonale, išlo mu o to, aby v chate nevznikali tepelné mosty. Na mnohých stavbách totiž vďaka svojej profesii videl, aké môžu vzniknúť defekty, keď sa detaily neriešia správne. Súčasne tiež vedel, že Multipor v kombinácii s materiálmi Ytong alebo Silka vytvára špičkové tepelne a zvukovo izolačné konštrukcie, ktoré majú navyše výbornú požiarnu odolnosť, dlhú životnosť a sú ohľaduplné k zdraviu človeka a prírode.
V tomto ohľade si dal naozaj záležať. Priečky sú všade z priečkoviek Ytong Klasik 150 mm, pretože v nich robil rozvody elektriny a vody a nechcel priečky oslabovať.
Aj keď má existujúci rodinný dom postavený z tehly, pórobetón Ytong zvolil z praktických a prozaických dôvodov. V lokalite, kde chatu staval, nebola na začiatku zavedená elektrina a keď potreboval napríklad miešať maltu, musel vytiahnuť elektrocentrálu.
Vybral preto ľahšie spracovateľný materiál, ktorým Ytong jednoznačne je. Navyše chcel v praxi porovnať, aké vlastnosti má v porovnaní s jeho tehlovým rodinným domom práve tento u nás dobre známy a zavedený materiál.
A resumé? Čo sa týka spracovateľnosti, manipulácie, rezania alebo drážkovania, musel konštatovať, že to v porovnaní s tehlou bolo naozaj jednoduchšie. Nepotreboval ani špeciálnu podporu zo strany firmy Xella Slovensko, mnoho vecí vedel a lokalita, v ktorej staval, bola tak izolovaná, že volať tam napríklad Ytong majstrov na založenie rohov alebo zapožičanie techniky by bolo pomerne komplikované.
Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.
Komentáre