Augustové číslo hobby magazínu Urob si sám v predaji
Galéria (6)

Augustové číslo hobby magazínu Urob si sám v predaji

Leto je pre väčšinu z nás obdobím, keď si nájdeme priestor na oddych a načerpanie nových síl. Kto sa však rozhodol riešiť svoju bytovú otázku svojpomocne, musí sa na viacero rokov oddychu počas leta vzdať a tvrdo pracovať na stavbe svojho rodinného domu. Veríme, že týmto stavebníkom ponúkneme dobré rady pri výbere materiálov, ujasníme technológiu stavbárskych prác, a poskytneme cenné rady a tipy pri stavbe. Vo výhode sú čitatelia, ktorí majú časopis predplatený.

Galéria

Pomerne často nám totiž telefonujete, že v našom časopise, ktorý ste si práve kúpili, ste nenašli to, čo práve potrebujete – a pritom sme o tejto téme písali práve predchádzajúcom čísle!

Milí čitatelia, nezabudnite na našu veľkú letnú súťaž a zapojte sa aj do súťaže s Baumaxom a letnej súťaže s fotografiami vašej grilovačky. V každej z týchto súťaží máte možnosť získať zaujímavé ceny. K tomu vám prajem, aby sa na vás usmialo šťastie a aby ste si tak mohli spríjemniť prežitie tohtoročného leta.

Vladimír Chudý

 
Z obsahu Urob si sám august 2011:  

BAUMAX RADÍ
Ako zabránime vlhnutiu stien   
RADY
Drobné stavby v záhrade
Umiestnenie, materiál, pre dospelých a pre deti
Oprava dreveného krovu
Krokvy, väznice, záhlavia stropníc, príložkovanie, protézovanie   
AKO NA TO
Drevo – vŕtanie, dlabanie, sústruženie
Vŕtanie dier, oprava hrčí, sústružnícke dláta, postup sústruženia   
ZÁHRADA
Maliny a černice v našich záhradách   
Potôčik v záhrade   
TÉMA
NÍZKOENERGETICKÉ DOMY

Výber materiálu, drevostavby, zateplenie a izolácia, tepelné mosty, okná a dvere, vykurovanie, zdroj tepla, tepelné čerpadlá, strecha   
REKONŠTRUKCIE A OPRAVY
Kúpili sme chalupu
Vlhkosť v objekte a spôsoby jej odstránenia, oprava fasády a omietky, výmena okien, omietkové zmesi, zateplenie, vykurovanie   
MATERIÁLY A VÝROBKY
Ploty a oporné múriky
stĺpiky, výstuže, povrchová úprava, bariérové oplotenie, plot z debniacich tvaroviek, betónový oporný múrik a z kameňa, gabióny   
NÁRADIE A STROJE
Skrutkovače a uťahovače
Akumulátorové a sieťové skrutkovače, Nárazové uťahovače   
NÁVODY A TIPY
Trávna fréza
Vyrobené zariadenie namontujeme namiesto pôvodných nožov kultivátora   
Držiak plechovky  
Zavlažovanie skleníka
Podľa návodu si urobíme rozvod vody na polievanie zo záchytnej nádrže   
Interiérové zábradlie  
Ohŕňač zemiakov
Použijeme ho na ohŕňanie zemiakov vysadených na ploche strednej veľkosti

Foto na titulnej strane: Dano Veselský

Maliny a černice v našich záhradách

Pestovanie drobného ovocia je u záhradkárov veľmi obľúbenou činnosťou – vyžaduje minimálny priestor, získajú sa chutné a atraktívne plody s vysokou nutričnou hodnotou, vhodné na rôzne priamu konzumáciu či spracovanie. Väčšina druhov a odrôd je pritom nenáročná na pestovanie.

Maliny
Medzi najatraktívnejšie drobné ovocie patria maliny. Chutné a kvalitné sú nielen v čerstvom stave, ich spracovaním získavame výrobky vynikajúcej kvality, či sú to už kompóty, ovocné nátierky, šťavy, sirupy, alebo zmrazené na použitie do kyslomliečnych výrobkov.

Odroda Polka

V ostatných rokoch sú okrem malín medzi záhradkármi čoraz populárnejšie aj černice, prípadne ich medzidruhové hybridy. Maliny i černice rastú v tvare kríka s dvojročným vývinovým cyklom a viacročným koreňovým systémom. Nové výhonky sa pri malinách tvoria každoročne z adventívnych púčikov na koreňoch a koreňovom krčku. V čase vegetácie v prvom roku majú bylinný charakter, potom drevnatejú. Tieto výhonky sa v ďalšom roku rozkonárujú, prinášajú plody a odumierajú.  Remontantné alebo takzvané dvakrát rodiace odrody majú schopnosť prinášať úrodu už na letorastoch vytvorených počas vegetácie bežného roka a rodia až do prvých mrazov. Na rozdiel od malín mladé výhonky černíc vyrastajú z koreňového krčka v tesnej blízkosti materskej rastliny, lebo väčšinou nemajú schopnosť tvoriť adventívne púčiky na koreňoch. Výhonky černíc dosahujú dĺžku 2 až 5 m, najprv sú vzpriamené a potom oblúkovito poliehajú, ak sú bez opory. Neskôr sa rozkonárujú a plody prinášajú na bočných letorastoch vyrastajúcich na dvojročnom dreve.

Polka – plody

Botanické zaradenie

Ostružina malinová (malina) – zaraďujú sa sem všetky druhy voľne rastúcich aj vyšľachtených malín. Spoločným názvom ostružina kríková sa označuje súbor skrížených druhov a ekotypov.

Ostružiny – rozdeľujeme ich na poliehavé a vzpriamené. Vzpriamené sú väčšinou silno ostnaté a pestujú sa v miestach pôvodu – USA. V európskych krajinách sa rozšírila predovšetkým poliehavá odroda Wilsonova skorá. Podľa farby plodov, súdržnosti a oddeliteľnosti plodu od lôžka rozdeľujeme rod ostružina na pravé maliny, ostružiny a malinoostružiny. 

Pravé maliny – majú plody obyčajne červené, niekedy žlté a ľahko sa oddeľujú od lôžka. Majú typickú malinovú vôňu, sú jedenkrát a dvakrát rodiace (remontantné). Ostružiny – majú plody lesklé, čierne a zbierajú sa so zdužinateným lôžkom. Malinoostružiny – majú rôznu farbu plodov. Môžu byť žlté, ružové, fialové, bordové až čierne. Zbierajú sa tiež so zdužinateným lôžkom, ale chýba im typická malinová vôňa a chuť.

černice

Poznáme aj prechodné typy, kde je veľa druhov a odrôd so znakmi malín aj černíc. Sú známe pod označením odrody Tayberry. Pod týmto označením sa predávajú aj medzidruhové krížence malín a černíc. Sú to Loganberry, Youngberry, Boysenberry, Nessberry, ktoré majú v ponukách aj škôlky na Slovensku.

Text: Ing. Eva Šidová, PhD.
Foto: Ing. Eva Šidová, PhD., Ing. Marián Komžík, Sieberz

Viac sa dočítate v časopise Urob si sám august 2011.
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.