Galéria (6) Zdroj: shutterstock

Koľko vody potrebujú rastliny?

Základom dobrej úrody je voda. Veď plody, ale i celé rastliny obsahujú v čerstvom stave až 90 % vody, stromy nad 80 %.

Galéria

Povrchové odparovanie vody z pôdy výrazne znížime jej mulčovaním buď čiernou fóliou, alebo nastlaním organického materiálu.

Každá rastlina však potrebuje inú hĺbku prevlhčenia pôdy pri závlahe, aby bolo zavlažovanie účinné.

V prípade zelenín sa predpokladá ich plytké zakoreňovanie, no napriek tomu niektoré druhy korenia i vo väčších hĺbkach, napr. korene mrkvy často siahajú do hĺbky 140 – 180 cm, rajčín do hĺbky 80 – 120 cm. Pre účinnú závlahu je však najdôležitejšia hĺbka, v ktorej sa nachádza rozhodujúca časť koreňového systému, prostredníctvom neho sa totiž pokryje množstvo vody odparené z rastliny. Z praktických pozorovaní vychádza nasledujúca potreba účinného (nie nadmerného) prevlhčenia pôdy pri závlahe:

  • do 30 cm pre špenát, šalát, reďkovky,
  • 30 – 40 cm pre uhorky, cibuľu, cesnak,
  • 40 – 50 cm pre zeler, mrkvu, koreňový petržlen, pór, melóny, tekvice, kaleráb, papriku,
  • 50 – 60 cm pre kapustu, kel, karfiol, rajčiny, šalátovú repu.
zavlažovanie záhrady
Zdroj: iStock

Každý druh pôdy si vyžaduje iný zavlažovací postup

Napríklad pri piesočnatej pôde 20 mm intenzívna závlaha prenikne do hĺbky 30 cm, pri hlinito-ílovej pôde prenikne len do hĺbky asi 10 – 15 cm (závisí to aj od kyprosti pôdy). Ešte horšie je, že z piesočnatej pôdy túto vlahu dokáže rastlina získať, ale ílovitá pôda vodu tak silno viaže, že pri tomto nasýtení k rastline vodu „nepustí“. Zloženie a kvalita pôdy teda tiež výrazne ovplyvňujú výsledok zavlažovania. Najcitlivejšie na tento vzťah reagujú zeleniny. Preto sa ľahko môže stať, že aj keď rovnakou dávkou vody zavlažíme tú istú zeleninu, ale v jednom prípade zasadenú do piesočnatej pôdy a v druhom prípade do ťažšej ílovej pôdy, v oboch prípadoch bude výsledok iný:

» Na pieskovej pôde môžeme tou istou dávkou vody pôdu akoby „preliať“, zdalo by sa, že nežiaduco premokriť, ale k skutočnému premokreniu nepríde, lebo prebytočná voda nie je viazaná na piesok a unikne do hlbších vrstiev pôdy. Horšie však je, že so sebou splaví aj rozpustené hnojivá, ochudobní tak rastliny o potrebnú výživu a zamorí spodné vody.

» Na ílovej pôde, naopak, tá istá dávka vody môže byť nedostatočná, pôda vodu k rastline „nepustí“ a tá vädne, často i uschne. Naopak, ak ílovitú pôdu zavlažíme vyššou jednorazovou dávkou vody, ako je schopná za daný čas vsiaknuť, tak sa rozbahní, voda z pôdy vytlačí vzduch, takže korienky rastlín sa budú dusiť. Po obschnutí takto rozbahnenej pôdy vznikne na jej povrchu prísušok, čím sa doslova „zabetónuje“ prístup vzduchu do pôdy a situácia sa pre rastliny ešte zhorší.

Za týmto všetkým je rozdielne silné viazanie vody pôdnymi časticami. Možno ho upraviť prídavkom humusu do oboch extrémnych druhov pôdy aj prídavkom pieskovejšej pôdy k ťažšej ílovej a naopak. Ešte účinnejšie zlepšenie vlastností pôd dosiahneme, ak takúto úpravu robíme cez kompost, teda do kompostu určeného do pieskovejšej pôdy pri jeho príprave pridávame ílovejšiu a naopak.

zavlažovanie záhrady
Zdroj: shutterstock

Úspornejšie povrchové spôsoby zavlažovania

  • Kvapková závlaha s možnosťou automatickej regulácie.
  • Pomocou poréznych alebo dierkovaných hadíc položených vedľa rastlín, tiež s možnosťou automatickej regulácie.
  • Kompromisný systém, teda kolmé dierované alebo porézne rúrky zapustené do hĺbky koreňovej sústavy, najmä drevín, obsluhované väčšinou manuálne.
  • Tieto systémy majú síce výhodu rýchlejšej a jednoduchšej realizácie, ale neprinášajú ani zďaleka výhody a vodné úspory podpovrchových závlah.
odchytávanie dažďovej vody
Zdroj: shutterstock

Výhody podpovrchovej závlahy rastlín

  • Umožní ušetriť významné množstvo závlahovej vody.
  • Umožňuje aj samoreguláciu intenzity vsakovanej vody do pôdy podľa jej odberu rastlinami.
  • Eliminuje vyparovanie závlahovej vody z povrchu pôdy.
  • Väčšinou neprekáža pri ošetrovaní rastlín a obrábaní pôdy.
  • Dovoľuje zavlažovanie v každej vývojovej fáze rastlín bez ohľadu na poveternostné podmienky.
  • Poskytuje možnosť priamej aplikácie živín vo forme roztoku do koreňovej zóny rastlín.
  • Neporušuje pôdnu štruktúru, nevytvára prísušok a nevedie k erózii.
  • Zmenšuje chorobnosť kultúr, obmedzuje rast burín, lebo nezvyšuje priamo vlhkosť povrchovej vrstvy pôdy ani vzduchu, ani povrchu rastlín, čo by pomohlo množeniu hubových chorôb.
  • Povrch pôdy môžeme chrániť ešte aj mulčovaním pred prípadným nežiaducim odparovaním vlahy.
  • Popri úspore vody zvyšuje aj úrodu a kvalitu plodov pestovaných rastlín.
  • Závlahové systémy sa dajú ľahko upraviť na automatickú prevádzku.

Dobré rady

Aby rastliny mohli prijať 1 kg hnojiva, musí sa toto v pôde rozpustiť v 500 l vody na takú nízku koncentráciu, aby sa korienky rastliny nepopálili.

Jednoročný jabloňový očkovanec denne spotrebuje 5 – 7 l vody, staršie vysokokmenné jablone a hrušky spotrebujú v letnom dni 150 – 300 l vody.

Počas vegetácie sa z 1 m2 listovej plochy ovocného stromu odparí 120 – 200 l vody, z 1 m2 pôdy sa odparí 200 – 400 l vody, priemerná potreba na jeden strom je teda okolo 5 000 l vody.

Pri nesprávnom obrábaní pôdy a povrchovej závlahe v lete dochádza k neužitočnej strate vody vyparovaním v množstve až 300 l za deň na 1 ár, za celú vegetáciu je to 30 – 50 m3, celková potreba vody pri povrchovej závlahe počas vegetácie je teda 80 – 100 m3 vody na 1 ár záhrady.

Ak sa priemer teplôt vo vegetačnom období zvýši napríklad o 1 °C, zväčší sa spotreba vody na 1 m2 pôdy o 60 – 80 l.

Množstvo napršanej vody pri daždi sa meria v milimetroch, pričom každý 1 mm predstavuje 1 l spadnutej vody na 1 m2.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje