Ako pripraviť pozemok na výsadbu

image 26935 25 v1

Mám pozemok s rozmermi 17 × 45 m. Momentálne je tam len uľahnutá tráva, žiadne kríky ani stromy. Rád by som pozemok využíval ako záhradu na pestovanie zeleniny a ovocia. Ako mám pozemok pripraviť na výsadbu, zbaviť sa trávy a buriny?
(Silvo S., Šamorín)

Na začiatok odporúčam obrábať len polovicu pozemku. Trávnik bude najlepšie zaorať, prípadne hlboko zarýľovať aj s koreňmi. Aby orba (rýľovanie) bola ľahšia, vrchné odumreté trsy tráv pohrabte a skompostujte. Ručné rýľovanie je lepšie, lebo môžete zároveň odstrániť aj všetky zvyšky koreňov burín, čo je pri orbe nemožné – pluh korene rozreže na menšie časti a burina sa množí ďalej. Pozemok rozdeľte na záhony, vyznačte pracovné uličky a povrch urovnajte. Obrobenie stačí urobiť v jarných mesiacoch (marec – apríl). Do jesene pôda sa uľahne, odpočinie si a môžete vysádzať ovocné stromy, kry, jahody. V lete môžete už zberať prvú úrodu zeleniny. Na jar stačí na upravených záhonoch pestovať menej náročné, rýchlo rastúce pôdu pokrývajúce zeleniny, napr. strukoviny (hrach, kríčková fazuľa), koreniny (saturejka, kôpor), zemiaky a plodovú zeleninu (rajčiny, tekvica). 

Odpovedal: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Redakčná úprava: Martina Deríková 

Komentáre

 1. Šinkovičová says:

  Chcem starý plesnivý trávnik, plný machu odstrániť a premeniť miesto na pestovanie plodín, je to možné zoškrabať trávu, mach, ošetriť pôdu dusíkatým vápnom Perlka a pestovať tam bez rizika zeleninu?
  Ďakujem za radu.

  1. Samozrejme že to ide, ja som to urobil tak že som to povapnil nehaseným vápnom zhruba 15kg na 10m
   štvorcových a to na jeseň a potom som to pokopal rýľom na jar som to rozrobil rotavátorom a normálne vysial zeleninu ako mrkvu, cibuľu, cesnak a úroda bola dobrá.

   1. Šinkovičová says:

    Nebolo už cítiť pleseň na zelenine? Lebo môj muž ubral z trávnika a nasadil tam cviklu. A tá páchla plesňou, že som ju musela vyhodiť. Ale on nič necíti…Ďakujem, vyskúšam a dám vedieť, či sa podarilo zbaviť sa toho plesňového pachu, teda plesne. Ešte že mi ten nos funguje…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.