Aké choroby ohrozujú vinič?
Galéria (9)

Aké choroby ohrozujú vinič?

Vinič potrebuje našu pozornosť a starostlivosť aj v poslednej fáze jari a začiatkom leta. V tomto období však zvyčajne kvitne. Počas kvitnutia ho nie je vhodné ošetrovať chemickými prípravkami. Ako a kedy ho teda chrániť?

Galéria

Choroby viniča
Choroby viniča
Choroby viniča
Choroby viniča
Choroby viniča
Choroby viniča
Choroby viniča
Choroby viniča

Neslávna trojica

Ak by sme vinič ošetrili v čase kvitnutia chemikáliami, zvyšky použitých prípravkov by sa dostali do plodov a následne aj do produktov, vyrobených z hrozna. Fenofáza kvitnutia zvyčajne trvá jeden až dva týždne, po nich môžeme pokračovať v ochrane viniča a jeho plodov. Zvyčajne je nevyhnutné ošetrenie proti dvom najčastejším chorobám viniča a jednému škodcovi, a to: perenospóre, múčnatke a zo škodcov proti obaľovačovi.

Sledujte prvé signály

Pri prechádzaní záhradkou či vinohradom vždy dbajte na kontrolu porastov. Môžu vyzerať zdravo, ale keď sa lepšie prizriete, spozorujete už prvé známky ochorenia, či poškodenia. Aké sú prvé signály týchto troch častých problémov viniča hroznorodého?

PERENOSPÓRA

Túto chorobu záhradkári poznajú z uhoriek. Podobne vyzerá aj na viniči – prejavuje sa škvrnami na hornej strane listov, ktoré pôsobia ako olejové. V prípade bielych odrôd sa tieto škvrny farbia dožlta, pri modrom hrozne dočervena. Kvety usychajú, bobule sa scvrkávajú. Na rastline sa objavuje biely povlak.

Kedy a ako zasiahnuť?

Skúsení pestovatelia hrozna prvý postrek realizujú už pred kvitnutím viniča a druhý po odkvitnutí. V prípade daždivého počasia je potrebné postrek opakovať viackrát. Z prípravkov podľa knihy autorov Ivan Hričovský, Lucia Harničárová, Boris Horák – OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov môžete použiť tieto: Cabrio Top, Champion 50 WG, Kocide 2000, Kuprikol 50, Cuproxat SC, Profiler WG, Tanos 50 WG, Zato 50 WG.

MÚČNATKA

Najviac problémov s múčnatkou (je to vlastne huba) majú vinohradníci za suchého a teplého počasia, keď je ráno hojná rosa. Všimnete si ju kvôli bielosivým povlakom na listoch. Napadnuté miesta hnednú, černejú, listy sa stáčajú a zosychajú. Typický príznakom sú bobule potiahnuté bielym povlakom.

Kedy a ako zasiahnuť?

Ak ste už v minulosti mali tento problém, určite venujte pozornosť ochrane proti múčnatke. Oplatí sa to i z čisto preventívneho hľadiska. Prvý by ste mali realizovať za suchého teplého počasia v druhej polovici mája a ďalší tesne po odkvitnutí. Tento problém je vhodné riešiť prípravkami: Bumper 25 EC, Cabrio Top, Dynali, IQ-Crystal, Kumulus WG, Thiovit JET, Topas 100 EC, Vivando, Zato 50 WG.

OBAĽOVAČ

Vinič hroznorodý najčastejšie napádajú dva druhy obaľovačov, a to obaľovač mramorovaný a obaľovač pásový. Obaľovač mramorovaný sa udomácnil v teplých suchých oblastiach, pásový, naopak, v oblastiach chladnejších a vlhkejších. Škodí vo viacerých etapách: larvy vyžierajú kvety, ďalšia generácia poškodzuje bobule. Môžete spozorovať pavučinky na kvetoch.

Kedy a ako zasiahnuť?

Z chemických prípravkov sa oplatí na ošetrenie použiť niektoré z týchto: Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Dursban 480 EC, Integro, Karate Zeon 5 CS, Spintor, Steward, Vaztak 10 EC. I v tomto prípade však myslite na to, že nie v čase kvitnutia!

Sabína Zavarská
Zdroj: OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov, autori: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.