Krušpán – áno či nie? Poznáte jeho najväčšiu slabosť?
Prísne strihané živé ploty či postavičky tvarované z hustého kra. Väčšina záhradkárov si pri týchto slovách predstaví krušpán. Poznáte jeho najväčšiu slabosť?
Galéria
Krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens) je obľúbená záhradná rastlina. Husté kompaktné kry s malými vždyzelenými listami rastú pomaly a sú ideálne na tvarované živé ploty, na nízke strihané okraje záhonov a na tzv. topiary.
Rastlina dobre znáša slnko aj mráz a celkovo je pomerne nenáročná. No v posledných rokoch porasty každoročne napáda vijačka krušpánová (Cydalina perspectalis). Húsenice dokážu rastlinu zničiť v priebehu niekoľkých dní až hodín.
Žiaľ, jediná účinná ochrana je chemický postrek, ktorý je nutné aplikovať nielen na napadnuté rastliny, ale aj preventívne. Najlepšie riešenie, ako sa vyhnúť neustálej potrebe rastliny striekať, je obľúbený krušpán vymeniť za iné vhodné kry.
Čím nahradiť krušpán?
Vtáčí zob (Ligustrum)
Táto poloopadavá drevina rastie pomerne rýchlo, preto vyžaduje rez 3- až 4-krát ročne. Je nenáročná na pôdu, obľubuje slnečné miesto, no zvládne aj polotieň. Na výber je viacero odrôd s rôznym tvarom listov.
Bršlen (Euonymus)
Ide o vždyzelený ker, v závislosti od druhu rastie vzpriamene alebo ako pôdopokryvná drevina. Pri vhodnej opore sa dokáže šplhať aj do výšky. Existujú druhy s malými i väčšími listami a tiež rôzne panašované odrody.
Vavrínovec (Prunus laurocerasus)
Vždyzelený ker s veľkými kožovitými listami. Pre svoje veľké listy je vhodný do väčších živých plotov a neodporúča sa rezať tzv. plotostrihom. Odrody sa od seba líšia maximálnym vzrastom, veľkosťou a tvarom listov.
Text: Ida Fúriková
Foto: istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám
Mne tato potvore znicila kosodrevinu v priebehu jedneho dna