8 + 1 tip: záhradné drviče a štiepkovače

8 + 1 tip: záhradné drviče a štiepkovače

Ostrihali ste živý plot a ostala kopa výhonkov. Neskôr k nim prihodíte odrezky okrasných kríkov a ovocných stromčekov a do príchodu snehu sa vo dvore nazbiera kopa neporiadku. To je to pravé sústo pre drviče a štiepkovače záhradného odpadu.

1. SEKAJÚ IBA KONÁRE

Aj keď sú určené na upratovanie dvora a záhrady, zvyčajne nedokážu okrem konárov, bylí a šúľkov kukurice spracovať žiadny iný materiál. Steblá suchej stariny, starú slamu, uležané byle dlhej trávy, lístie zo stromov či zmáčanú podstielku spod králikov rezať nedokážu. Ak vás však čaká veľké upratovanie náletových porastov okolo chalupy a každoročne si neviete rady s množstvom ostrihaného porastu zo živých plotov a sadu, sú pomocníkmi, ktorí vás zbavia starostí.

2. SPRACOVANIU PREDCHÁDZA PRÍPRAVA

Je pravdou, že svieže zelené konáre dokážu stroje narezať s menším vypätím síl ako suché. Každý z výrobcov však obmedzuje vstupný priemer podávača tak, aby stroj nebolo možné preťažiť. Zvyčajne platí pravidlo, že konáre nesmú byť hrubšie ako 40 až 45 mm. Pri hrubších to znamená, že ich treba najprv okliesniť sekerou, aby pri drvení či štiepkovaní neprekážali ich bočné vetvy. Možno to robiť priebežne, príprava však ušetrí čas.

Drvič zvládne aj hrubšie vetvy

Hoci drvič zvládne aj hrubšie vety, treba mu ich pripraviť – bočné konáriky pred štiepkovaním odstráňte. Tenšie konáriky možno štiepkovať bez prípravy.

3. PREDNOSŤOU JE KOMPAKTNÉ VYHOTOVENIE

Drviče a štiepkovače sú stroje, ktoré sa zvyčajne nevyberajú zo záhradného domčeka či garáže častejšie ako raz či dva razy ročne. Preto je výhodné, ak sú vyhotovené tak, aby pri skladovaní neprekážali. Kompaktné telo na kolieskach, ktoré možno zasunúť pod vyvýšený regál, je prednosťou. V uprataných dvoroch sa osvedčili stroje s uzavretými nádobami, s ktorými možno pracovať bez neporiadku aj na upravenom trávniku.

4. VIAC PRUŽNÉ AKO PEVNÉ

To, že výrobcovia volia pri návrhu viac plastov ako kovu, nie je náhoda. Chcú, aby boli stroje pri presune ľahké a ustáli silnú záťaž pri drvení a štiepkovaní. Hrubé plasty sú pružné a v mrazoch nekrehnú. Ak sa zasekne konár a pritisne plast, po jeho uvoľnení sa vráti späť do pôvodnej polohy. Ak sa spoje pri štiepkovaní kníšu a pri drvení otriasajú, je to práve to, čo od nich výrobca očakáva. Sú ako pevné hračky na detskom ihrisku. Plechy by sa ohli a pokrivili.

Práca s drvičom

Plastové časti drvičov sú pevné, ľahké a pružné aj pri ľahkých mrazoch, takže štiepkovať môžete až do príchodu zimy.

5. KVÔLI PALIVU HO NEKUPUJTE

Štiepkovač nožovou frézou do seba vťahuje konáre, aby ich nasekal na kúsky s dĺžkou zvyčajne od 3 do 5 cm. Ide o stroj tichý a bezpečný, s pomalším pracovným tempom. Hravo zmení kopu konárov na hrubú štiepku na ďalšie využitie. Jeho produktivita je však príliš nízka na to, aby ste ním dokázali vyrobiť rozumné množstvo paliva na vykurovanie chalupy. Spotreba energie a času by prevýšila osoh. Omnoho viac očarí tým, ako vzdušnú kopu konárov zmení na kompaktné vrece drevnej hmoty.

6. DRVIČ JE AKO MIXÉR

Drvič pomocou turbíny alebo taniera s jedným či dvoma nožmi pri vysokých otáčkach do seba v nárazoch strháva konáre, ako keď mixér zachytí ostrím noža banán v mliečnom koktaile. Ide o stroj produktívny, so svižným pracovným tempom, zvládnuteľnou dávkou agresie a hlukom, bez ktorého sa štiepkovanie nezaobíde. Všetko, čo zachytí, rozreže na jemnú rezinu hrubú niekoľko milimetrov.

7. KAM S NASEKANOU ŠTIEPKOU?

Hrubú štiepku po vysušení využijete aj ako palivo do piecky či kozuba.

Hrubá drevená štiepka je ideálnym materiálom na zakladanie prírodných chodníkov v blatistom teréne. Iba pomaly podlieha rozkladu a stáva sa pevnou oporou pod nohami. Osvedčila sa aj pri spevnení výbehov v drobnochove a ako drenáž pri zakladaní kompostov a vyvýšených záhonov. Ak však máte dostatok miesta na jej vysušenie, aby ste zabránili jej plesniveniu, môžete ju použiť ako palivo pri rozkurovaní v piecke či kozube.

8. REZINA JE NA NEZAPLATENIE

Rezina z drviča je hodnotným materiálom, za ktorý mnohí záhradkári dávajú v záhradných centrách nemalé peniaze. Osvedčila sa pri nastieľaní okrasných záhonov, kde v 10-centimetrovej vrstve dokáže silne potlačiť rast burín. V priebehu niekoľkých týždňov jej svieža farba získa prírodné odtiene a postupne bude tmavnúť, až kým nezíska peknú šedú patinu. Rezina ochráni koreňové krčky pred vymŕzaním, možno ju kompostovať, drvené ihličnany prospejú čučoriedkam, brusniciam, kľukve, rododendronom i azalkám. A ak ide o rezinu zo slivky, čerešne, buku či hlohu, tá by nemala po zabíjačke chýbať v ohnisku žiadnej udiarne.

SERVIS ZVLÁDNETE SAMI –

Keďže elektrické motory si nevyžadujú mnoho pozornosti a drviče zvyčajne netreba čistiť, všetka starostlivosť je sústredená iba na reznú sústavu.

– ŠTIEPKOVAČE

Pri frézovom štiepkovači by sa pri opotrebovaní mala imbusovým kľúčom prestaviť poloha prítlačnej hliníkovej dosky tak, aby ostrie rezalo až po koniec.

– DRVIČE

Pri drvičoch treba po sezóne či dvoch nabrúsiť nože upevnené na tanieri alebo v bubne turbíny. To šikovný domáci majster zvládne aj bez odborníkov, pretože nie je potrebné žiadne vyvažovanie.

NÁŠ TIP

Hoci zásobu dreva na zimu štiepkovačom nepripravíte, štiepky možno využiť aj ako palivo. Ja ich využívam pri výrobe údenín. Dym z ovocných štiepkov dodá klobáske typickú domácku vôňu.

Text: Milan Gigel – redaktor denníka SME :: Foto: autor, Mountfield :: Zodpovedný redaktor: Stanislav Boturs

 1. Karel says:

  Na štěpkách se dá pěstovat hlíva, shi itake.

  1. Peter says:

   Treba si kúpiť kvalitný kovový drtič ja mám shark je to Český výrobok a som spokojný, len ma mrzí nikde sa o ňom nepíše a je to na škodu je nízky nemusím dvíhať vysoko to čo idem drtiť a výkon 2,6 kw
   priemer konárov 40mm a tiež cena celkom v pohode, určite lepšie ako nejaké plasťáky.

   1. stano says:

    čo je kovovy drtič?Poznam rôzne drviče, ale o drtičoch toho vela neviem.

 2. Roman says:

  hlúposti…..kto to potrebuje.čo už nepoznáme zápalky. a akú to má životnost, ved konáre sú neraz zablatené tak to vydrží iba pár rokov a potom motor zhorí nakolko nože budú tupé.celé je to hlúpost.

  1. bigjoe says:

   Trepeš hlúposti, dobrý štiepkovač je fantastický pomocník, a nepochopil som čo to točíš o zápalkách.

 3. Jozef says:

  Trebalo by rozlíšiť rezače,ktoré konáre porežú a na drviče,ktoré konáre rozdrvia.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.