image 47983 25 v1
Galéria (5)

Ako správne vybrať plotové nožnice

Živý plot patrí k najmalebnejším ohraničeniam záhrady a je úplne jedno, či ho tvoria tuje, dráč, cyprus alebo buxus. Ako ale zdoláte zelené hradby? Kvalitnými plotovými nožnicami!

Galéria

Elektrické, benzínové, alebo aku? - IAHS-40-5425
Elektrické, benzínové, alebo aku? - LEVITA-HT-600
Elektrické, benzínové, alebo aku? - PATRIOT-620
Elektrické, benzínové, alebo aku? - THS-500

Zabudnite však na ručné nožnice po dedovi! Nie že by nestrihali, ale ide to s nimi pomaly a človek má za chvíľu ruky pekne zničené. Oveľa lepším riešením sú dvojručné plotové nožnice s motorom. Ak si vyberiete naozaj kvalitný model s parametrami zodpovedajúcimi potrebám vašej záhrady, začne vás údržba živého plota možno aj baviť…

Elektrické, benzínové, alebo aku?

Všetko má svoje pre a proti, záleží na vašich konkrétnych potrebách. Prednosti jednotlivých typov vám priblíži produktový manažér Mountfieldu Pavel Staník.

Elektrické plotové nožnice sú ľahké a tiché. Ľahko s nimi budete môcť tvarovať a zastrihávať jednotlivé kríky aj ploty v dosahu zásuvky. Napríklad pri úprave plota z buxusu si s nimi bez problémov vystačíte. Oplatí sa však vybrať stroj s elektrickou dobehovou brzdou motora, bezpečnostným obojručným zapínaním a transparentným ochranným štítom,“ porovnáva Pavel Staník. „Na staršie tuje so silnejšími vetvami, prípadne na väčšie plochy sa potom oplatí zvoliť benzínové plotové nožnice. Majú väčšinou vyšší výkon, môžete na nich nastaviť frekvenciu strihov a nie ste limitovaní prívodným káblom. V rukách však niečo vážia.“


Benzínové plotové nožnice PATRIOT 620. Foto: Mountfield

Kvalitné benzínové nožnice sú vybavené účinným antivibračným systémom. Niektoré modely kvalitných výrobcov ako Oleo-Mac alebo Ikra majú praktickú otočnú zadnú rukoväť, umožňujúcu pohodlné strihanie plôch horizontálne aj vertikálne. Pri týchto modeloch je lišta pri základnom držaní sklonená vertikálne, takže sa pri práci tak neunavíte.

V poslednej dobe sa na trhu objavili aj akumulátorové plotové nožnice. Tie v sebe spájajú ľahkosť elektrických a nezávislosť benzínových nožníc a v ideálnych podmienkach vydržia vďaka Li-Ion batérii pracovať na jedno nabitie až 2 hodiny.


Akumulátorové plotové nožnice IAHS 40-5425. Foto: Mountfield

Majiteľom nehnuteľností obklopených vysokým plotom sa oplatí kúpiť teleskopické plotové nožnice. Vyrábajú sa v elektrickej aj akumulátorovej verzii a ocenia ich najmä tí, ktorí majú radi pevnú pôdu pod nohami. Zo zeme s nimi spoľahlivo dosiahnete až do výšky prvého poschodia.

Rozhoduje dĺžka lišty a výkon motora

Či si už vyberiete elektrické alebo benzínové plotové nožnice, najdôležitejším parametrom je dĺžka strižnej lišty. Tá sa zvyčajne pohybuje od 40 do 60 centimetrov. Kratšia lišta sa hodí na úzke a nízke ploty. Dobre sa s ňou tvarujú aj rôzne zárezy či oblúky. Najobľúbenejšie modely majú dĺžku lišty okolo 45 centimetrov. Naopak, dlhšiu lištu odporúčajú odborníci na úpravu koherentnejších rovných plôch.

„Dĺžke lišty by mal zodpovedať aj výkon motora. Počítajte približne 100 wattov príkonu na desať centimetrov lišty. Plotové nožnice s lištou 45 cm by tak mali mať príkon okolo 450 wattov,“ radí Pavol Staník z Mountfieldu.


Elektrické plotové nožnice LEVITA HT 600. Foto: Mountfield

Kvalita strižnej lišty ovplyvňuje nielen prácu stroja, ale aj čistotu a presnosť rezu. Preto by ste mali pri výbere voliť nožnice s lištou z ušľachtilej ocele a starostlivo zlícovanými strižnými zubmi rezanými laserom a brúsenými diamantom. Ďalším parametrom, ktorý musíte vziať do úvahy, je rozstup zubov. Dostačujúca zubová medzera bežných plotových nožníc je 16 až 18 mm. Ukazovateľom kvality je aj dĺžka záručnej lehoty – pri skutočne dobrých nožniciach dosahuje až 7 rokov.

Keď si už budete kupovať plotové nožnice, nezabúdajte ani na bezpečnosť práce. Pri práci vždy používajte rukavice a okuliare, aby ste sa chránili pred odletujúcimi kúskami vetvičiek.

Ako sa starať o plotové nožnice?

Keď ste už do plotových nožníc investovali, oplatí sa ich tiež udržiavať. Nebojte, veľa času ani námahy to nezaberie. Stačí len po každom použití skontrolovať prieduchy na kryte motora a prípadne z nich odstrániť zvyšky rastlinného materiálu, aby neobmedzoval prívod vzduchu k motoru a nedošlo k jeho prehriatiu. Potom ostáva už len premazať lištu. Najjednoduchšie je použiť špeciálny sprej s tekutým olejovým mazivom WD-40, ktorý lištu vyčistí, odstráni zvyšky živice a zároveň natrie a zakonzervuje nože. Pri skladovaní elektrických plotových nožníc využívajte háčik v rukoväti určený na fixáciu kábla.

„Do domáceho ostrenia nožníc sa radšej nepúšťajte, aj keď návod na to na internete určite nájdete. Výsledkom by mohol byť stav horší ako pred nabrúsením… Ak máte pocit, že sú plotové nožnice dlhodobým používaním otupené, zverte ich radšej odborníkom v dobre vybavenom servise,“ uzatvára Pavel Staník z Mountfieldu.

Viac na www.mountfield.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield 

  1. GabrielaGG says:

    Treba vedieť načo budeme nožnice potrebovať, hlavne do akých výšok budeme liezť. Ja mám doma elektrické a musím mať k nožniciam aj predlžovačku aby som mohla pobehovať po záhrade. Inak nie sú ani tak ťažké, ale ak robíte s nimi niekoľko hodín, verte, že ruky budete cítiť. Preto je dôležité dbať aj na váhu nožníc. Čím vyššie budete držať ruky hore, tým viac to bude náročnejšie. Ale také nožnice sú výborným pomocníkom v záhrade.

  2. Peter says:

    A hlavne pohodlie pri práci umožňuje otáčacia rukoväť, preto pri kúpe na túto funkciu určite nezabudnite, vie to oceniť iba ten čo strihal s nožnicami na ktorých táto funkcia nebola a nožnicami kde si to môžte otočiť tak aby ste nemuseli vykrúcať ruky, na toto v tom teste zabudli, alebo že by to bola platená reklama na určitý výrobok?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.