KieRoyal ríbezle

kieroyal ribezle

Prvá výnimočne sladká lahôdková čierna ríbezľa s príjemnou arómou. Veľké, dlhé strapce dozrievajú rovnomerne, bobule neopadávajú. Nízky rast, vysoká úrodnosť. Dozrieva už začiatkom júla. Má mimoriadne vysoký obsah vitamínu C. Obsahuje pozoruhodné množstvo vitamínov B, P a C2, pektín, triesloviny a dôležité minerálne látky. Chráni pred kašľom a zachrípnutím. Oživuje imunitný systém, aktivuje produkciu hormónov. Betakarotín posilňuje sliznicu, niacín uvoľňuje a ukľudňuje nervy. Draslík prospieva srdcu a svalstvu.

Ríbezľa patrí do čeľade egrešovitých. Pre svoj rast potrebuje slnečné až polotienisté, mierne chránené stanovisko. Pôda by mala byť humózna, skôr ťažká a bohatá na živiny. Korene ríbezle sú plytké a ploché, a preto je dôležitá dostatočná zálievka. Čierna ríbezľa potrebuje viac vody ako červené a biele odrody.

Pred zasadením korene trochu skráťte; nechajte, aby sa rastlina poriadne nasala vodou. Do pôdy pridajte trochu kompostu a prihnojte výživou na bobuľoviny. Jamka na výsadbu by mala byť asi dvakrát tak široká a hlboká, ako je koreňový bal, aby sa korene pri vysadzovaní nelámali. Polokmene a vysokokmene sa odporúča opatriť podperou.

Tip: Ríbezle saďte o niečo hlbšie ako boli zasadené u pestovateľa; docielite tým skorú tvorbu nových výhonkov. Ako ochranu pred zimou použite lístie, kompost alebo posekanú trávu a vytvorte z nich vysokú vrstvu okolo koreňov rastliny. Počas rozkladu dodáva táto vrstva rastline mnoho potrebných živín. Aj v lete je vhodné mulčovaciu pokrývku pravidelne obnovovať.

Tvorba kvetov nastáva v máji až júni. Ríbezľa je samosprašná, ale prítomnosť ďalších ríbezľových odrôd v blízkosti a opelenie krížom zvýši úrodu. Od doby kvitnutia je potrebné dbať o to, aby rastlina nestála v suchu, lebo i dočasné sucho alebo neskoré mrazy môžu spôsobiť, že rastlina nebude rodiť. Plody ríbezle sa trhajú zrelé, keďže obrané ovocie už nedozrieva; odporúča sa teda bobule plynulo spotrebúvať.
Ríbezľu (kre i polokmene) vysádzajte v odstupe aspoň 1,5 m. Pri sadení ponechajte na rastline iba 3 až 5 výhonkov a skráťte ich na 4-3 očká.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteV druhom roku pestovania je treba novo vytvorené jednoročné výhonky skrátiť na 4-6 očiek, čím sa docieli rovnomerná koruna a dobrá tvorba bobúľ. Strihanie sa vykonáva až po opadaní lístia. U starších rastlín sa odstraňuje všetko staré drevo, slabé postranné výhonky a prípadné podzemné odnože. Príležitostné preriedenie rastliny ju chráni pred napadnutím plesňami podobne ako dostatočný odstup medzi jednotlivými rastlinami.

Ríbezle je potrebné pravidelne prerieďovať a zabezpečiť rastline oporný kôl. Spodné postranné výhonky ponechajte v dĺžke 30 až 40 cm a zbytok odstrihnite; smerom k vrchu výhonky skracujte stále viac, aby bola zachovaná pyramidálna forma kra. Pri silnej tvorbe postranných vetví je vhodnejšie odstrániť celé výhonky, aby mala rastlina dostatok svetla a aby rodila v primeranom množstve. Výšku stĺpiku si môžete určiť sami tým, že terminál rastliny pripevnený k bambusovej tyči nechávate rásť vzpriamene do výšky alebo tak, že vrchol rastliny skrátite na Vami požadovanú výšku. V zime sa odporúča nádobu rastliny zatepliť.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.