kieroyal ribezle

KieRoyal ríbezle

Prvá výnimočne sladká lahôdková čierna ríbezľa s príjemnou arómou. Veľké, dlhé strapce dozrievajú rovnomerne, bobule neopadávajú. Nízky rast, vysoká úrodnosť. Dozrieva už začiatkom júla. Má mimoriadne vysoký obsah vitamínu C. Obsahuje pozoruhodné množstvo vitamínov B, P a C2, pektín, triesloviny a dôležité minerálne látky. Chráni pred kašľom a zachrípnutím. Oživuje imunitný systém, aktivuje produkciu hormónov. Betakarotín posilňuje sliznicu, niacín uvoľňuje a ukľudňuje nervy. Draslík prospieva srdcu a svalstvu.

Ríbezľa patrí do čeľade egrešovitých. Pre svoj rast potrebuje slnečné až polotienisté, mierne chránené stanovisko. Pôda by mala byť humózna, skôr ťažká a bohatá na živiny. Korene ríbezle sú plytké a ploché, a preto je dôležitá dostatočná zálievka. Čierna ríbezľa potrebuje viac vody ako červené a biele odrody.

Pred zasadením korene trochu skráťte; nechajte, aby sa rastlina poriadne nasala vodou. Do pôdy pridajte trochu kompostu a prihnojte výživou na bobuľoviny. Jamka na výsadbu by mala byť asi dvakrát tak široká a hlboká, ako je koreňový bal, aby sa korene pri vysadzovaní nelámali. Polokmene a vysokokmene sa odporúča opatriť podperou.

Tip: Ríbezle saďte o niečo hlbšie ako boli zasadené u pestovateľa; docielite tým skorú tvorbu nových výhonkov. Ako ochranu pred zimou použite lístie, kompost alebo posekanú trávu a vytvorte z nich vysokú vrstvu okolo koreňov rastliny. Počas rozkladu dodáva táto vrstva rastline mnoho potrebných živín. Aj v lete je vhodné mulčovaciu pokrývku pravidelne obnovovať.

Tvorba kvetov nastáva v máji až júni. Ríbezľa je samosprašná, ale prítomnosť ďalších ríbezľových odrôd v blízkosti a opelenie krížom zvýši úrodu. Od doby kvitnutia je potrebné dbať o to, aby rastlina nestála v suchu, lebo i dočasné sucho alebo neskoré mrazy môžu spôsobiť, že rastlina nebude rodiť. Plody ríbezle sa trhajú zrelé, keďže obrané ovocie už nedozrieva; odporúča sa teda bobule plynulo spotrebúvať.
Ríbezľu (kre i polokmene) vysádzajte v odstupe aspoň 1,5 m. Pri sadení ponechajte na rastline iba 3 až 5 výhonkov a skráťte ich na 4-3 očká.

V druhom roku pestovania je treba novo vytvorené jednoročné výhonky skrátiť na 4-6 očiek, čím sa docieli rovnomerná koruna a dobrá tvorba bobúľ. Strihanie sa vykonáva až po opadaní lístia. U starších rastlín sa odstraňuje všetko staré drevo, slabé postranné výhonky a prípadné podzemné odnože. Príležitostné preriedenie rastliny ju chráni pred napadnutím plesňami podobne ako dostatočný odstup medzi jednotlivými rastlinami.

Ríbezle je potrebné pravidelne prerieďovať a zabezpečiť rastline oporný kôl. Spodné postranné výhonky ponechajte v dĺžke 30 až 40 cm a zbytok odstrihnite; smerom k vrchu výhonky skracujte stále viac, aby bola zachovaná pyramidálna forma kra. Pri silnej tvorbe postranných vetví je vhodnejšie odstrániť celé výhonky, aby mala rastlina dostatok svetla a aby rodila v primeranom množstve. Výšku stĺpiku si môžete určiť sami tým, že terminál rastliny pripevnený k bambusovej tyči nechávate rásť vzpriamene do výšky alebo tak, že vrchol rastliny skrátite na Vami požadovanú výšku. V zime sa odporúča nádobu rastliny zatepliť.

Viac na www.sieberz.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.