Ako sa starať o pivonky v chladných mesiacoch?
Poznáme tri základné druhy pivoniek – najbežnejšie sú trávnaté alebo bylinné, potom drevité, ktorým sa hovorí aj kríkové a ich hybridy. Trávnaté sú zelené prakticky až do zimy, kríkové strácajú na jeseň listy. Všetky druhy v zime spia.
Galéria
Ako sa o ne postarať, aby boli na jar a v lete opäť krásne? Koľko vegetačného pokoja pivonky potrebujú? Aké teploty zvládajú bez problémov? Potrebujú zazimovanie?
Pivonky potrebujú chladný vzduch
Obávate sa, že pivonkám studený vzduch ublíži? V našich podmienkach sa obávať veľmi nemusíte. Pivonka totiž pre svoje zdravie a krásu doslova potrebuje chlad. Vďaka nemu si rastlina vie oddýchnuť, navyše chlad následne stimuluje vývoj pukov. Na to, aby pivonky na jar pekne kvitli, potrebujú približne mesiac chladného zimného počasia.
Väčšina odrôd vyžaduje 500 až 1 000 hodín chladenia, teda približne 20 až 42 dní teplôt od 0 do 5 stupňov Celzia. Nevadí im u nás ani bežný mráz. Ak bývame v priveľmi chladnej lokalite, okolo rastlín nastelieme suché lístie alebo čečinu – záleží aj od druhu, ktorý pestujeme.
Náš tip: Niektorí pestovatelia sa snažia donútiť pivonku kvitnúť aj v zime tým, že ju prenesú do interiéru. Pivonka však nie je cibuľovina, určite sa takémuto počinu nepoteší.
Ako správne sadiť a strihať pivonky?
Dôležitá je najmä hĺbka výsadby. Pivonky rastú z hľuzovitých koreňov s „očkami“, z ktorých vyrastajú nové výhonky. Očká by mali byť zhruba jeden až dva centimetre pod povrchom pôdy. Správna hĺbka výsadby rastline dáva najlepšiu príležitosť prosperovať a vytvárať veľa nádherných, ťažkých kvetov. Mulčovanie spravidla nie je potrebné. Keďže hĺbka výsadby je pre zdravie pivonky rozhodujúca, pridanie čo i len centimetra mulča na povrch pôdy môže mať negatívny vplyv na schopnosť rastliny prosperovať a kvitnúť.
Ak predsa len mulčovať chcete, použite iba tenkú vrstvu priedušného mulča – napríklad slamy, ktorá poskytuje ďalšiu ochranu rastlinám. Nepritláčajte mulč priamo k stonkám, pretože môže zachytávať nežiaducu vlhkosť v pôde okolo hľuzovitého koreňa. Výsledkom bude hniloba alebo choroby, ktoré by inak pivonka nemala. Hrubá vrstva mulča poskytuje teplo, ktoré pivonky v tomto období rozhodne nechcú.
To, či by ste mali alebo nemali strihať pivonky až takmer po zem, závisí od toho, s akým typom pracujete. Ideálny čas na rez je po prvom mraze. Nezabudnite kontrolovať korene pivoniek počas celej zimy.
Liečivá pivonka biela
Viete o tom, že pivonka je v tradičnej medicíne považovaná za liečivo? Hovoríme o odrode Bai Shao Yaom, ktorej koreň používali na sušenie a robili z neho liečivé odvary. Už pred viac ako 1 200 rokmi pomáhali pri artritíde, lupuse, žltačke, kŕčoch i horúčkach. V minulosti sa biela pivonka používala aj na liečbu nespavosti, neplodnosti, ochorení pečene a pokožky. Okrem toho obsahuje paeoniflorin, ktorý prispieva k pružnosti pokožky a mladistvému vzhľadu.
Pivonka – bez ohľadu na to, aký druh či odrodu si vyberiete, je vždy nenáročnou okrasou záhrady alebo predzáhradky. Očarí vás tiež svojou vôňou. Mnohí ju pestujú aj na balkónoch a terasách. Veľké kvety rôznych farieb krásne vyzerajú aj v interiéri. Namiesto jedného odrezaného kvetu takmer vždy vyrastie aspoň jeden ďalší.
Sabína Zavarská
Foto: istock
Môžem sa opýtať čo tam hľadá aksamietnica ? Ak by som postupovala pri pestovaní podľa tohto článku, nie som si istá či by moje pivonky boli dlhoveké. Oni totiž pri správnom pestovaní sú dlhoveké rastliny. Ako chcete kontrolovať korene pivoniek počas zimy? Totiž pivonky kvitnú tým viac, čím sú dlhšie na jednom stanovišti, nemajú radi presádzanie…. atď ,to znamená, že to nie sú interiérové rastliny.