Ako pestovať vistériu
Na jednom popínavom kríku sme objavili nápadne veľké struky. Je možné určiť, o akú rastlinu ide a ako sa pestuje? (Pavol D.)
Plody – struky patria okrasnej popínavej liane vistérii čínskej (Wisteria sinensis) alebo vistérii japonskej (Wisteria floribunda). Niekde je nazývaná aj modrý dážď. Dorastá do výšky, resp. dĺžky, okolo 15 m. Patrí medzi najkrajšie dreviny okrasné kvetom. Nápadné súkvetia sú usporiadané v previsnutých, približne 30 cm dlhých strapcoch. Objavujú sa v máji – júni. Rastliny sú obsypané záplavou kvetov. Niekedy sa kvitnutie v menšej miere opakuje na jeseň. Najčastejšie sa pestujú odrody svetlofialovej, bielej, ružovej farby. Okrasné sú aj veľké zložené nepárnoperovité tmavozelené listy. Pukavé plody sú sploštené struky dlhé 15 – 20 cm, široké 2,5 – 3 cm zelenosivej farby, na povrchu plstnaté. Nápadné sú po opadaní lístia. Dozrievajú v októbri.
Vistéria neznáša ťažké mokré pôdy, potrebuje pôdy. výživné, čerstvé s dostatkom vlahy a slnečné a teplé stanovište. Znáša aj sucho a úpal. Počas tuhých zím namŕza, ale má schopnosť dobre sa obnoviť. Najlepšie sa uplatní ako ozdoba vysokých múrov, stien domov, na konštrukciách, pergolách, plotoch, altánkoch. Niektoré odrody sú vhodné aj na pestovanie vo forme stromu vo voľnej pôde, stromčeka v nádobe i ako bonsaj. Na ošetrovanie je nenáročná. Kvitnutie podporíme zrezávaním dlhých výhonkov v auguste na dve až tri očká. Rozmnožuje sa potápaním, odrody vrúbľovaním na koreňové odrezky. Možné je aj dopestovanie zo semien, rastliny však kvitnú slabo alebo vôbec nekvitnú.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock
Mam visteriu zo semienka teraz čítam že nebude kvitnúť dá sa to dáko spraviť alebo čo mám preto urobiť aby kvitla