Levízia kalifornská v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Listy voskovité a kvety ako z porcelánu. Táto odolná trvalka môže kraľovať aj vo vašej skalke

Hľadáte odolnú trvalku na slnečné, teplé a možno i trochu kamenisté miesto? Máme jeden zaujímavý tip. Levízia kalifornská púta pozornosť ružicami dužinatých listov, z ktorých od mája do júla vyrastajú stonky bohato obsypané rozkošnými žiarivými kvetmi. Ak sa jej na vybranom mieste zapáči, poteší aj druhým kvitnutím na jeseň.

Levízia kalifornská – krátke zoznámenie

Levízia kalifornská (odborne Lewisia cotyledon) pochádza zo západnej oblasti Severnej Ameriky, kde prirodzene rastie v pomerne nehostinných podmienkach – konkrétne v kamenistej a menej úrodnej pôde, na skalnatých svahoch a v rôznych skalných štrbinách. Už tieto pôvodné podmienky poukazujú na jej odolnosť a nenáročnosť. Výborne totiž zvláda sucho, vyššie teploty, a dokonca je mrazuvzdorná až do teploty – 25 °C.

Levízia kalifornská v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Levízie charakterizujú prízemné, súmerné usporiadané ružice listov. Sú sýtozelenej farby, pôsobia mäsito, majú voskovitý povlak (podobne ako u niektorých sukulentov) a zostávajú zelené celoročne. V dobrých podmienkach si levízie udržia listy po celý rok. Od mája do júla sa objavujú stonky vysoké 20 – 40 cm a na ich konci ružice kvetov, ktoré aj v dovtedy všednej skalke na seba okamžite stiahnu pozornosť.

Súčasné kultivary levízií totiž priam žiaria farbami – od bielych, svetloružových, cez marhuľové, lososové, sýto oranžové až po výrazne fialové a purpurové. Mnohé z nich majú lupene po okrajoch svetlejšie, vďaka čomu kvety vyzerajú ako dvojfarebné, čo ešte umocňuje ich príjemnú estetiku. Navyše štruktúra kvetov pôsobí veľmi jemne, krehko až lesklo, na základe čoho si v zahraničí vyslúžili pomenovanie „porcelánové ruže“.

Levízia kalifornská v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

V akých podmienkach levízie pestovať?

Levízie sa dostali už i do pozornosti miestnych záhradkárov. Zadovážiť si môžete hotovú rastlinu/skalničku v kvetinárstve alebo záhradkárstve, ktorú iba vysadíte na vhodné miesto, no k dostaniu sú aj rôzne semená levízií, čo ocenia najmä záhradkári, ktorí si chcú pestovanie novinky vyskúšať od úplných začiatkov. Aké sú ideálne pestovateľské podmienky pre levízie?

  • Stanovište – Levíziám sa bude výborne dariť na slnečnom a teplom mieste. Sú vhodnou voľbou do skaliek, kaskádových záhonov, nepohrdnú ani štrbinami vo väčších solitérnych balvanoch. Zvládnu i polotieň, no budú kvitnúť menej.
  • Pôda – Pre levízie je vhodná dobre priepustná pôda s prímesou piesku alebo štrku. Vadí jej zmáčaná pôda i dlhodobé státie vo vode. Dajte si záležať na tom, aby ste jej vybrali pozíciu, skadiaľ aj v prípade intenzívnych dažďových prehánok bez problémov odtečie voda.
  • Zálievka – Levízie vykazujú vyššiu odolnosť voči suchu. Sú lepšie adaptované na nedostatok vody. Na prebytok vody reagujú rýchlym zahnívaním koreňov, čo sa navonok prejaví blednutím listov a ich postupným zožltnutím (na dotyk budú zmäknuté). Ich nároky na vodu sú preto pomerne nízke. Ak sa rozhodnete pestovať levízie v kvetináčoch, nezabudnite na drenážovú vrstvu a dostatok odtokových otvorov.
Levízia kalifornská v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.