Pozor na presádzanie trvaliek!

image 35341 25 v1

Počula som, že niektoré trvalky sa nesmú presádzať, inak nekvitnú. O ktoré druhy presne ide? V záhrade mám množstvo trvaliek a postrehla som, že napríklad srdcovka mi po presadení vôbec nekvitne. J.N., Bratislava

Srdcovka patrí presne k tým trvalkám, ktoré by sa nemali presádzať, ak to nie je nevyhnutné. Mimoriadne zle na to reaguje. Ak sa preto rozhodnete pestovať tieto rastliny, zvoľte také miesto, ktoré bude definitívne, kde nie sú v blízkosti väčšie stromy a kry, prípadne iné rýchlo (a do šírky) rastúce rastliny. Teda presádzanie nebude po pár rokoch potrebné.  Podobne na presadenie – niekoľko rokov nekvitne, reaguje aj čemerica, presádzať by sa nemali ani pivónie, rovnako zle na to reagujú aj mliečniky, okrasný lan, či okrasný mak. Vždy je potrebné presádzať s čo najviac kompletným koreňovým balom. Vtedy je šanca nielen na uchytenie, ale aj na ďalší rast a kvitnutie najvyššia.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista
Foto: shutterstock/isifa

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.