Starostlivosť o exotické rastliny: Tajomstvá mäsožravých rastlín

image 38286 25 v1

Mäsožravky lákajú hlavne deti. V ponuke je množstvo rôznych druhov, väčšinu z nich môžeme úspešne pestovať aj u nás. Aby sa im darilo, treba sa vedieť o ne trochu postarať.

UROB SI SÁM

náročnosť: +
čas: 30 minút
náklady: do 5 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál 4,70 €
• rašelina 2,50 €
 keramzit 2,20 €
 miska
 sklená nádoba

Náradie
 záhradnícke nožnice
 krhlička s vodou
 rozprašovač
 pinzeta

PRACOVNÝ POSTUP

1. Postrekovanie
Mäsožravé rastliny majú vysoké požiadavky na vzdušnú vlhkosť, preto ich treba postrekovať vlažnou vodou, najlepšie denne. 

2. Vlaha
Vysoká je aj ich spotreba vody. Substrát nesmie nikdy úplne vyschnúť. Zalievame mäkkou vodou izbovej teploty. V zime môže byť prísun vlahy nižší. 

3. Spôsob zalievania
Väčšina mäsožravých rastlín najlepšie reaguje na zálievku podmokom, teda do misky. Keď bude črepník stáť v miske s vodou, nepreschne. 

4. Svetlo
Mäsožravé rastliny veľmi dobre rastú v polotieni. Napríklad saracénia znesie aj priame slnečné svetlo. Vhodné sú južné a východné parapety. 

5. Rozmnoženie
Tieto rastliny rozmnožujeme skoro na jar. Staršie trsy opatrne vyberieme, rozdelíme a nové rastliny vysadíme do nových črepníkov. 

6. Presadenie
Skoro na jar je príležitosť na presadenie mäsožravých rastlín. Presádzaním podporíme ich vitalitu a dlhšiu životnosť. 

7. Drenáž
Presádzame vždy do väčšieho črepníka. Na dno dáme drenážnu vrstvu – perlit alebo keramzit. Použime kyslý substrát, napríklad vláknitú rašelinu s pieskom.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste



8. Výška
Rastlinu vysádzame tak, aby bola v novom črepníku v rovnakej výške ako v pôvodnom. Keby sme ju vysadili hlbšie alebo vyššie, viditeľne by trpela. 

9. Očista
Rastliny treba pravidelne zbavovať suchých a poškodených listov. Použijeme nožnice, pri drobnejších druhoch aj pinzetu. 

10. Prehliadka
Rastliny dôkladne prezeráme. Pri výskyte škodcov a chorôb ihneď zasiahneme vhodným prípravkom. 

11. Nádoba
Najlepšie na pestovanie sú akváriá, polouzatvorené sklené banky či vyššie zaváraninové poháre. Tu sa k rastlinám prirodzene dostane aj hmyz. 

Realizácia: v záhradníctve Kulla v Bratislave

dobré rady

Rosička
Pre skúsených pestovateľov aj pre úplných začiatočníkov sú vhodné napríklad dlhoveké rosičky (Drosera). Do bytov sú vhodné 2 druhy – Drosera binata s dlhými vidličkovitými listami a Drosera capensis s menšími lyžičkovitými listami. Listy sú husto pokryté malými výbežkami – žliazkami, ktoré vo veľkom vylučujú slizovitú tekutinu. Tá je pre hmyz extrémne lepkavá a obsahuje agresívne tráviace šťavy. Rosičky začiatkom leta pekne kvitnú.

Mucholapka
Zaujímavou a často pestovanou mäsožravou rastlinou je mucholapka (Dionaea muscipula). Táto drobnejšia rastlina vyniká okrem kvetov atraktívnymi sklápacími listami. Tie sa uvádzajú „do chodu“ len vtedy, ak si na ne sadne mucha.

Saracénie
Saracénie (Sarracenia) sú charakteristické dlhými vzpriamenými rúrkami s menšími krídelkami. Vo voľnej prírode a na slnečnom mieste sa obvykle tieto rúrky pomerne rýchlo naplnia drobnejším hmyzom.

Krčiažnik
Priamo z trópov sa do moderných bytov dostal krčiažnik (Nepenthes). Aj v tomto prípade sa zlákaný hmyz dostáva po klzkých stenách až na dno krčiažka, kde sú tráviace šťavy. Čím viac sa chytený hmyz vzpiera, tým viac štiav sa vylúči. Po niekoľkých hodinách je obeť úplne rozložená.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Nikde som ale nenasiel najdolezitejsiu informaciu a to cim to najma v zime krmit, ked ziaden hmyz nelieta…

  1. V zime treba zimovat.
   Rosicky, teda Drosery, treba dat do tmavej chladnej miestnosti s obmedziť zálievku. Výnimku tvoria juhoafricke Rosicky Adelae napríklad. Tie stále na svetle v teple a veľkej vlhkosti.
   Dionaea teda mucholapka, tie osobne vytiahnem z kvetináča, premyjem a zabalené v raseliniku vložím do nádoby a pevne uzavriem v tmavom vrecku. Vložím do chladnicky do časti kde je zelenina a tam počkajú do jari kedy ich znovu vysadim. Ďalší rok sú perfektné. V zime ich noc nekrm. Najlepšie vôbec. Zbytočne sa vysiluju, zhinu a vzniku plesne. Keď už, tak osobne urobím kašičku. Granulovane rybie krmivo zmiešame par kvapkami vody na tuhšiu zmes. A následne také malé guľky položím na pascu. Trochu pascu podrazdim aby som nahodil efekt muchy alebo živej návnady. Krmivo pre ryby obsahuje veľký podiel bielkovín co je asi to najlepšie pre tieto rastliny.
   Krciaznik teda nepenthes neriešim. Zasadiť do zeminy pre orchideu ktorú predtým riadne umyť v horúcej vode. Následne pridám trochu raseliniku, zasadit a rosit. Keď sa netvoria pasce treba zvýšiť vlhkosť. Nekrmit.

 2. ja neviem.. uz nieraz som mal tuto burinu a vzdy mi to skapalo… ci som to polieval ci nie ci to malo muchy alebo nie… nikdy mi to neprezilo snad ani mesiac… :(( vacsinou som z toho ze skapali obvinoval slimaka ktoreho som tam vzdy nasiel obzierat ju, ale ktovie 🙁

 3. Laura2020 says:

  Ja mam masozravu rastlinu mucholapku a veľmi dobre sa jej darí 🙂 😊

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.