4 návrhy ako umiestniť záhradný kozub

image 22179 25 v1

Keď v predajni narazíte na vrecko s dreveným uhlím, máte podobné pocity ako ja? V ústach sa vám okamžite zbiehajú slinky a pred vaším vnútorným zrakom defiluje šťavnatý steak alebo voňavučké rebierko? Vitajte v klube!

Od predstavy k realizácii vedie veľmi jednoduchá cesta. Stačí, ak si sami sebe zadáte termínovanú úlohu a potom sa opýtate AKO? Termín je jasný: IHNEĎ!

Ale to „ako?“ v sebe skrýva množstvo variácií. Ak z nich vylúčite návštevu štýlovej reštaurácie a dáte prednosť domácemu prostrediu, vyhnete sa rôznym obmedzeniam. Nemusíte sa zaťažovať vhodnou garderóbou, vyhovujúcim termínom a hlavne sa vyhnete problémom s odvozom. Sami uznáte, že k dobre prepečenému steaku sa hodí sedmička skvelého červeného a k rebierkam pollitrík nádherne oroseného pivka.

Nebude vás síce obsluhovať nažehlený a usmievavý personál a riad si budete musieť na koniec spratať sami, ale ten luxus môžete vymeniť aj za 3 kg kvalitnej diviny naloženej v skvelej marináde s domácimi bylinkami. K tomu množstvo čerstvého šalátu, dva pecne domáceho chleba a partia skvelých priateľov.

záhradný kozub - grafika

Ak ste majiteľmi rodinného domu, máte výhodu domáceho ihriska, pretože svoje grilovacie chúťky môžete naplniť jednoduchšie než obyvatelia z blízkych bytoviek. Treba sa len zamyslieť nad formou a veľkosťou investície do grilovacieho miesta. Na inšpiráciu vám ponúkame niekoľko riešení z jednej konkrétnej záhrady. Spolu s majiteľmi sme vyriešili aj KDE…  

MIESTO PRI DOME

Môžete okamžite využiť plochu pred obývačkou a zo zvýšeného záhona pri terase si môžete urobiť bylinkovú záhradku. Dôležité je nezabudnúť na prívod pitnej vody.

VARIANT A 

PEVNÝ KOZUB
Takéto komplexné riešenia sú veľmi praktické. Máte tu dostatočné miesto na prípravu jedál, a preto si nemusíte uzurpovať časť jedálenského stola, kde sa už hoduje. Pod pracovnou doskou je odkladací priestor na drevo, prípadne môžete jednu časť vybaviť dvierkami, za ktorými bude polica s grilovacím náradím a riad. Ak pracovnú dosku nevybavíte antikorovou výlevkou, nezabudnite aspoň na kraji terasy umiestniť kohútik, aby ste si mohli umyť ruky alebo zeleninu.

kozub v záhrade

VARIANT B 

MOBILNÝ GRILOVACÍ BOX
Na trhu je naozaj dostatočný výber v najrozličnejších vyhotoveniach, preto sa môžete okamžite realizovať. Dôležité je, aby ste si dopredu naplánovali, kde budete gril skladovať, a hlavne, aby ste sa do prístrešku alebo skladu dostali bež vážnejších prekážok. Najlepšie po vydláždenom chodníku a bez schodov.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestekozub v záhrade

MIESTO V ZÁHRADE

Takéto riešenie vás vyženie ďalej od civilizácie, uvoľníte sa a môžete si lepšie vychutnať spoločnosť rodiny alebo priateľov. Primeraná vzdialenosť od domu totiž odrádza od prílišného pobehovania v mene perfekcionizmu z prehnanej pohostinnosti. Menší pracovný pult s odkladacím priestorom, prívod vody a elektriny nie sú na škodu.

VARIANT A 

MUROVANÝ GRIL, OHNISKO
Najlepšie je použiť prírodný kameň alebo špeciálnu tehlu. Do stien nezabudnite nainštalovať úchyty na grilovaciu mriežku alebo prichytenie konštrukcie na zavesenie kotlíka. V spodnej časti musí byť otvor na cirkuláciu vzduchu a vyčistenie ohniska.

kozub v záhrade

VARIANT B 

PRENOSNÝ GRIL ALEBO OHNISKO
Na takéto riešene potrebujete len zopár andezitových platní osadených v trávniku, aby mal gril na čom stáť. K tomu niekoľko stoličiek alebo drevených klátov. Konštrukciu zakaždým ľahko rozmontujete alebo prenesiete pod prístrešok, kde môže byť celú sezónu.

kozub v záhrade

ODBORNÍčKa RADÍ
Odporúčam grilovací priestor vybaviť menším prístreškom, kde sa uchýlite cez rýchlu letnú spŕšku.

Ing. Lucia Bullová,
záhradná architektka

Text a grafika : Tilia Design
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA MEDIA, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.