image 34463 25 v1
Galéria (15)

Altánok v záhrade – drobná stavba, ktorá prináša radosť

Ide o pomerne jednoduchú a malú stavbu, ktorá poskytuje oddych či úkryt pred nepriazňou počasia. Navyše spríjemňuje čas strávený v exteriéri a otvára ďalšie možnosti, ako si môžeme užiť našu záhradu.

Galéria

Altánok pri dome a v záhrade
Altánok pri dome a v záhrade
Altánok pri dome a v záhrade
Altánok pri dome a v záhrade
Altánok pri dome a v záhrade
Altánok pri dome a v záhrade
Altánok pri dome a v záhrade -
Altánok pri dome a v záhrade

V základnej forme si altánok predstavujeme ako zastrešené miesto, ktorého súčasťou je stolovanie v podobe napríklad drevených lavíc a veľkého stola. Pevná strecha nás ochráni pred prudkým slnkom i dažďom a opláštené konštrukcie stien poskytujú väčší komfort stolovania a dostatok súkromia. Zariadenie altánka, jeho vzhľad, prípadne konštrukčné riešenie prispôsobujeme celému radu faktorov. Pri plánovaní altánka je pritom dôležité jeho umiestnenie a veľkosť. Miesto si vyberieme tak, aby nebolo príliš vzdialené od domu (praktické pri prenášaní riadu a stolovaní), ale zároveň aby nebol altánok príliš blízko, čo by kazilo výhľad z neho do záhrady. Nie je dobré ani nacapiť altánok na plot blízko susedovho domu či záhradného posedenia, čím by sme sa celkom zriekli akéhokoľvek súkromia. Ak chceme v altánku aj grilovať, nezaškodí, keď ku grilu dovedieme pitnú vodu či elektrinu. Lepšie ako prekopávať dlhé výkopy je umiestniť ho v dosahu sietí. Z dôvodu pohodlného prístupu je vhodná rovina alebo veľmi mierna terénna vyvýšenina, nikdy nie dolinka, v ktorej sa môže počas dažďa či na jar zachytiť voda.

MUROVANÉ ALTÁNY

DO 3 000 €

Murovaný altánok kombinovaný s pergolou je „prirazený“ k záhradnému domčeku. Samotný altán má rozmery 6 x 4 m, strechu z plechovej krytiny, keramickú dlažbu na podlahe a omietky na stenách. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

DO 5 000 €

Altánok s rozmermi 7 × 4 m je vybavený aj grilom, komínom a vymurovanými odkladacími priestormi. Strechu má z plechovej krytiny. Konštrukcia z betónových tvárnic je obložená umelým kameňom. Uvádzame aj jeho základné rozmery. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

DO 10 000 €

Luxusný altán so šesťuholníkovým pôdorysom a dĺžkou steny 3,5 m vyzerá ako malý zámoček, ktorý zaberá plochu 36 m2. Do malých záhradiek by nebol vhodný. Podlahu má z tvrdého dreva, steny obložené tehlovými pásikmi, plochá strecha je pokrytá fóliou z PVC. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

Rozmery murovaného altánka za 5 000 €
MUROVANÝ ALTÁNOK

Drevo ani zďaleka nie je jediná možnosť pri stavbe altánka. Materiály je dokonca veľmi praktické kombinovať. Pre kvalitnejší vzhľad sa môžeme rozhodnúť pre kombináciu kamennej, betónovej alebo drevenej konštrukcie. V podstate niekedy vzhľad nosnej konštrukcie nie je dôležitý, keďže výsledný efekt dosiahneme finálnym obkladom, napríklad z umelého lámaného kameňa, andezitových platní alebo aj použitím dreveného obkladu.

KONŠTRUKCIA
• Základy robíme pásové do nazamŕzajúcej hĺbky. Murovaná konštrukcia vyžaduje základové pásy, minimálne v miestach, kde plánujeme mať vymurované steny, respektíve stĺpy.
• Murivo neumiestňujeme priamo na základové pásy. Pre obmedzenie pôsobenia poveternostných vplyvov a zemskej vlhkosti začíname debniacimi tvárnicami vystuženými betónom a betonárskou oceľou. Takto zhotovíme tzv. soklík, akýsi podstavec stavby. Na murovanie stien možno použiť pórobetónové tvárnice, staré pálené tehly a aj už spomenuté debniace tvárnice. Pri takejto forme konštrukcie by sa steny mali povrchovo upraviť, napríklad omietkou alebo kamenným, respektíve dreveným obkladom.

KROV
• Konštrukcia krovu strechy opäť závisí od použitého materiálu na zastrešenie. Keďže murovaná konštrukcia znesie väčšie zaťaženie, môžeme si dovoliť zastrešiť altánok aj pálenou či betónovou keramickou škridlou, ale aj ľahkým plechom či šindľom.

PLUSY
+ dlhá životnosť murovaných častí aj bez údržby
+ cena muriva sa začína nižšie ako pri dreve
+ masívna konštrukcia s veľkou nosnosťou
+ nižšie riziko požiaru

MÍNUSY
– základy a výkopy treba robiť po celom obvode
– väčšie objemy a hmotnosti materiálu
– náročnejšia doprava
– celkovo vyššie náklady

VÝBER STRECHY

PULTOVÁ STRECHA

Jedným zo základných výrazových prvkov altánka je použitý typ strechy, jej sklon a typ použitej krytiny. Pre relatívne ľahkú montáž a moderný vzhľad sa používa vo veľkej miere pultová strecha. Vyhneme sa komplikovanejším konštrukčným detailom. Nevýhodou je ale menší sklon strechy, pretože použitie pultovej strechy pri sklonoch viac ako 15° nemá estetické ani funkčné opodstatnenie, prinajmenšom pri stavbách, ako sú altánky. Sklon strechy teda výrazne zužuje výber vhodnej krytiny. Pri malých sklonoch sa odporúča falcovaná plechová krytina. Takáto krytina sa dá použiť už pri sklone od 3°. Alternatívou je použite strešnej hydroizolačnej fólie na báze mäkčeného PVC, pri ktorej musíme taktiež dodržať minimálne 3-stupňový spád.

SEDLOVÁ STRECHA

Obľúbeným typom strechy je aj sedlová strecha. Vzhľadom na väčší sklon strechy sa používa asfaltový šindeľ, plechová krytina alebo klasické pálené keramické škridly – pri nich je nutné doplniť skladbu strechy o latovanie.
V modelovom príklade uvažujme so sedlovou strechou. Tesárskymi spojmi osadíme krokvy na pozdĺžne trámy – väzníky. Krokvy sa spevňujú horizontálnymi klieštinami pre väčšiu stabilitu strešnej konštrukcie. Nasleduje osadenie plného debnenia, na ktoré aplikujeme poistnú hydroizoláciu z asfaltovej lepenky a nakoniec osadenie asfaltového šindľa ako konečnej úpravy strechy. Samozrejme, vzhľadom na plnú funkčnosť strešnej konštrukcie nesmieme zabudnúť na štítové oplechovanie a odvodňovacie žľaby, ktoré bezpečne a pohodlne odvedú vodu dopadajúcu na strechu altánka.

DREVENÝ ALTÁNOK

Ak už máme jasno v tom, kam altánok umiestnime a aký bude veľký, na rade je výber materiálov. Univerzálnym a azda najvhodnejším materiálom v našich podmienkach je drevo. Je cenovo dostupné, pri dobrej starostlivosti trvanlivé a na pohľad veľmi efektné. Dobre sa s ním pracuje a vďaka jeho tvárnosti, opracovateľnosti a variabilite patria všetky konštrukčné detaily svojou náročnosťou k tým jednoduchším. Drevená konštrukcia je však náchylnejšia na opotrebenie vplyvom počasia, preto je veľmi dôležité sa o ňu vo väčšej miere starať pravidelnými nátermi.

ZÁKLADY

Bez ohľadu na použitý materiál má stavba altánka tri fázy – budovanie základov, konštrukcie a strechy. Postupujeme podľa zvoleného nosného materiálu altánka. Pri skelete, čiže stĺpovej konštrukcii, volíme betónové pätky uložené do nezamŕzajúcej hĺbky (okolo 1 m). Efektívne a praktické riešenie. Vďaka menšej potrebe kopania základov i použitého základového betónu ušetríme čas. V miestach umiestnenia stĺpov môžeme ešte do nestuhnutej zmesi betónu osadiť kotevné železné pätky na nosné drevené trámy. Pri tomto postupe sa kladie väčšia náročnosť na presné prevedenie prác. Výhodou je, že pri správnom prevedení a najmä dodržaní stanovenej výšky kotvenia predídeme vŕtaniu a upevňovaniu kotviacich profilov do vytvrdnutej betónovej zmesi. Výber železnej pätky závisí od zvolených rozmerov nosných stĺpov a spôsobu ich upevňovania.

KONŠTRUKCIA

Po osadení nosných stĺpov spevňujeme konštrukciu horizontálnymi väzníkmi v pozdĺžnom i priečnom smere. Celú základnú nosnú konštrukciu doplníme vzpernými pásikmi.

VEĽKOSŤ, VYBAVENIE ALTÁNKA

Veľkosť altánka závisí od dispozičného riešenia a funkcií, ktoré by mal spĺňať. Na pohodlné stolovanie minimálne 6 osôb stačí zhruba 20 m2. V jednoduchej forme postačuje ako vybavenie v plnej miere stolovanie v podobe stoličiek alebo lavíc a stola. Pre lepšiu využiteľnosť sa navrhuje v rámci stavby aj kozub alebo kuchynský pult na úpravu potravín. V letných mesiacoch sa dobre vybavený altánok mení na letnú kuchyňu, hlavne ak je v jeho výbave aj kuchynský drez s tečúcou vodou. Altánok si spájame s oddychom a s tým je spojený aj určitý druh súkromia. Takéto pravidlo platí minimálne v rámci privátnych záhrad. Ak nie je možné situovať altánok tak, aby chránil pred zvedavými pohľadmi, čo sa pri dnešných rozmeroch pozemkov stáva takmer pravidlom, môžeme intimitu prostredia dosiahnuť konštrukčnými prvkami, akými sú steny a treláže, alebo aj vhodnou výsadbou.

DREVENÉ ALTÁNKY

DO 1 000 €

Osemuholníkový pôdorys menšieho dreveného altánka s priemerom 4 m zabezpečuje užívateľovi otvorený pohľad na všetky strany, čo počas vetra môže byť nevýhodou. Lacné riešenie s ľahkou konštrukciou je vhodné do malých záhrad. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

DO 2 000 €

Drevený altánok s chráneným závetrím a rozmermi 6 × 4 m je dostatočne pohodlný, vhodný aj na stolovanie a zmestil by sa doň aj menší pevný gril. Pritom ho môže postaviť bez väčších ťažkostí aj zručný domáci majster. Podrobnejšie sa mu venujeme v pracovnom postupe. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

DO 5 000 €

Veľký drevený altánok so saunou a domácim fitnes centrom je vhodný na rozľahlý pozemok. S rozmermi 10 × 4 m zaberá plochu ako menšia rekreačná chata. Materiál na stavbu by vyšiel asi na 5 000 eur a jeho stavba by už bola pre domáceho majstra veľmi prácna. vizualizácia: Ing. arch. Miroslav Šteiner

Text, vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje