aky nabytok dat do zahrady

Aký nábytok dať do záhrady?

Záhradný nábytok môže záhrade vtlačiť charakteristický ráz, odlíšiť ju od iného záhradného prostredia a dotvoriť jedinečnú atmosféru daného miesta. Môžeme si ho na mieru vyrobiť aj sami.

Záhradný nábytok si kupujeme najmä na posedenie, stolovanie, oddych, zábavu detí i dospelých. Na sedenie slúžia lavičky (s operadlom alebo bez neho) i jednotlivé sedačky (spravidla bez operadla), samostatne, v skupinách alebo dopĺňajúce stôl či pult. Na stolovanie je potrebný stôl doplnený stoličkami, kresielkami alebo so zabudovanou lavicou, prípadne aj servírovací stolík (pre lepšie premiestňovanie môže byť s kolieskami), ale aj stabilný odkladací pult, ktorý nevyhnutne potrebujeme pri vonkajšom grile alebo kozube. Poležať si pri bazéne môžeme na pevných, polohovateľných alebo sklápacích lehátkach. Sedieť, a zároveň sa hojdať, umožňujú nekryté alebo kryté hojdačky (tzv. hollywoodske).

Záhradné prostredie je charakteristické voľne ohraničeným priestorom. Vonku sa všetko zdá menšie než je v interiéri, uzavretom stenami, preto najmä jednotlivé prvky, ktoré záhradný nábytok vytvárajú, môžu byť mohutnejšie alebo vy-tvorené z hrubších častí. Zásadou je, aby pri kombinovaní materiálov pôsobil celok vyvážene. Ak sú podstavy mohutnejšie, musia byť primerané i horné dosky. Celkové pôsobenie dotvára farebnosť. Kontrastné základné farby sú v záhrade použiteľné predovšetkým na štíhlejších konštrukciách. Zemité farby prírody harmonizujú s prostredím, preto sa hodia na masívne prvky. Vkusný záhradný nábytok je jednoduchý v tvare a precízne vypracovaný v materiáli.

Obr.: Kovový nábytok môže byť subtílnejší vďaka pevnosti kovu. Spodné časti nôh však musia byť rozšírené, aby sa nezabárali do pôdy. Nábytok z obyčajnej ocele musíme občas prebrúsiť a natrieť.

Prenosný alebo stabilný

V záhrade používame dva typy nábytku – stabilný (zabudovaný trvalo v exteriéri) a prenosný (mobilný). Zjednodušene môžeme povedať, že stabilný záhradný nábytok sa navrhuje pre potreby rodiny a prenosný oceníme najmä pri   príležitostných návštevách priateľov.

Stabilný nábytok

Je umiestnený v záhrade trvalo aj v zimnom období a je súčasťou jej architektonického riešenia. Výhodou zabudovaného nábytku je, že vnáša do celkovej úpravy poriadok. Môžeme využiť aj niektoré úžitkové stavebné prvky: oporný múrik môže pri úprave výšky a koruny slúžiť aj na príležitostné sedenie, alebo jeho stena vytvorí závetrie pre podobne stvárnenú lavičku. Návrh i zhotovenie stabilného nábytku môže byť prácnejšie, no nespornou výhodou je, že môže byť urobený na mieru, priamo pre dané miesto.

Obr.: Stôl z umelého či prírodného kameňa je pre svoju hmotnosť typickým prvkom stabilného záhradného nábytku.

Materiály

Záhradný nábytok je krátkodobo alebo dlhodobo umiestňovaný do exteriéru, preto musí byť predovšetkým odolný voči nepriaznivým poveternostným vplyvom. Prudké slnko (vyťahujúce farby), vzdušná a zemná vlhkosť (rozrušujúca štruktúru najmä dreva), šľahajúci dážď (pôsobiaci na povrch materiálov), chlad i mráz alebo vysúšajúce vzdušné prúdenie z jednej strany sú faktory bežne pôsobiace vo vonkajšom prostredí, pričom sa pridáva aj rýchle striedanie týchto vplyvov. Týmto vonkajším podmienkam musíme prispôsobiť výber materiálu pre záhradný nábytok tak, aby bol dostatočne trvácny, ale pritom nestrácal aj estetickú pôsobivosť. Má byť pohodlný čo sa týka rozmerov a konštrukčne dostatočne stabilný, lebo spevnené vodorovné záhradné povrchy, vzhľadom na bezpečnosť chôdze za mokra, nemôžu byť také hladké ako podlahy v interiéri.Pre zabudovaný nábytok môžeme využiť najmä tie materiály, z ktorých sa nedá urobiť prenosný: kameň v blokoch, kamenné a tehlové murivo, liaty betón a betónové prefabrikáty, masívne (i neopracované) drevo a ich kombinácie.

Kameň

Samostatný kus pekného prírodného kameňa vhodného tvaru môže poslúžiť ako lavička, sedačka a väčší dokonca i ako stôl. Kamenné bloky možno použiť aj ako podstavce pre zabudovaný nábytok kombinovaný s drevom. V súčasnosti sa vyrábajú rôzne výrobky a doplnky z umelého kameňa (reštituovaného), ako sú kamenné dosky a podstavce pre lavičky, prípadne balustrádové zábradlia. Nie všetky sú však vhodné do modernej záhrady. Ich umiestnenie v priestore záhrady môže byť problematické, vzhľadom na ťažké pôsobenie kamenných prvkov, lebo si vyžadujú jednoduchý tvar a opracovanie.

Kamenné a tehlové murivo

V záhrade ho využijeme pri rozličných stavebných úpravách (zarezané odpočívadlá, vyvýšené terasy, oporné, parapetné i schodišťové múriky), no možno ho využiť aj na podstavy pre stoly, sedačky a lavičky alebo ich z neho vytvoriť celé. Murované lavičky sú najkrajšie z režného – neomietaného, iba vyškárovaného kamenného alebo tehlového muriva. Murivo má byť z kvalitného kameňa alebo plných, celých a nepoškodených tehál veľkého formátu s upravovaným povrchom a zvýšenou odolnosťou voči mrazu. Šírka múrika či podstavca má byť najmenej 30 cm (môže byť i 45 cm). Prácnosť je síce vyššia, ale trvanlivosť a nízke náklady na údržbu sú také výhodné, že vyvážia vyššie zriaďovacie náklady.

Liaty betón

Tento trvanlivý, pomerne lacný a veľmi variabilný materiál je obľúbený pre stabilný záhradný nábytok. Používa sa na ukotvenie prvkov (a do základov) a je výhodný pre podstavce. Pre všetky nadzemné časti by sme mali použiť kvalitnejšie spracovaný pohľadový betón. Fádnej farebnosti betónu sa môžeme vyhnúť použitím bieleho cementu, farbív do betónu alebo náterov. Betónové podstavce je veľmi vhodné kombinovať so sedacími časťami i operadlami z dreva. Veľmi výhodné a ľahko pôsobiace sú sedačky alebo podstavce zo železobetónových prefabrikátov. Sú pevné, variabilné, dajú sa urobiť aj svojpomocne a možno z nich vyskladať viacero tvarov, niekoľko úrovní, rovné i zalomené lavičky, zvýšené obruby odpočívadiel aj jednotlivé prvky.

Drevo

Nábytok z dreva býva najčastejšie prenosný, no môže byť aj stabilný. Celodrevený masív používame pre lavice a stoly pri chatách, okolo ohnísk a v prírodných zákutiach záhrad. Kombinujeme ich s podstavcami z iných hmôt. Teplý povrch dreva sa využíva na vytvorenie sedacích a opierkových častí. Časti zapúšťané do zeme musia byť napustené alebo opatrené  náterom odolným proti vode, ktorý má siahať až nad úroveň terénu. Všetky nadzemné časti treba kvôli predĺženiu životnosti chrániť náterom, ktorý môže byť bezfarebný priesvitný (aby vynikla kresba dreva) alebo krycí farebný (vhodná je biela, tmavohnedá alebo iná so zeleňou ladiaca farba).

Doplnkové materiály

Doplnkovým materiálom exteriérového nábytku je predovšetkým textil. Využíva sa ako materiál na sedacie a opierkové plochy (časti nosnej drevenej, kovovej alebo plastovej konštrukcie sú spojené jednoduchou alebo viacvrstvovou textilnou plochou). Použitá látka musí byť dostatočne pevná (môže byť kombinovaná s umelým vláknom alebo celosyntetická) a farebne stála. Výhodou je možnosť výberu jednofarebného, ale i rôzne vzorovaného dizajnu látky a jeho obmieňanie.

Najväčším problémom záhradného nábytku z hľadiska pohodlnosti je tvrdosť sedacích a opierkových častí, ktorá je daná nevyhnutnou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. V interiéri sa na pohodlné sedenie využíva čalúnenie, no pre exteriérové použitie sú vhodné len odoberateľné vankúše, podložky, opierky alebo matrace (na ležadlo) z pevnej trvanlivej textílie odolnej voči vode. Vnútornú časť má tvoriť materiál z umelého vlákna, umožňujúci priepustnosť vody a cirkuláciu vzduchu vo vnútri vankúša, ktorá je nevyhnutná z hygienických dôvodov. Pestrosť farieb a rozmanitosť vzorov textílií môže vhodne oživiť akékoľvek záhradné prostredie.

Ergonómia a rozmery

Poznať rozmery záhradného nábytku je dôležité najmä pri stabilnom zabudovanom nábytku a vtedy, keď si ho zhotovujeme alebo trvalo umiestňujeme sami. Sedačky a lavičky musia mať sedaciu časť širokú aspoň 30 cm (môže byť i 40 – 50 cm) vo výške 40 – 45 cm nad zemou. Podstavec pri stabilných lavičkách má byť ukotvený minimálne 40 cm hlboko. Vyššie môže byť umiestnené miesto na sedenie na múrikoch. Na pohodlné sedenie sa odporúča operadlo, ktoré má byť vo výške 90 cm nad zemou. Ako oporu chrbta môžeme využiť aj vertikalitu záveterných stien alebo oporných múrikov. V primeranej výške ich doplníme stabilne pripevnenými, na dotyk teplými, drevenými doskovými opierkami.

Pre jednotlivé sedačky sú vhodné rozmery sedísk 30 x 30 až 50 x 50 cm, pri kruhových tvaroch má byť ich priemer 30 – 40 cm. Dĺžka lavičky má byť 150 až 200 cm. Pri použití drevených prvkov by mala byť ich hrúbka minimálne 10 cm, pri dlhších, v strede nepodopretých sediskách lavičiek, treba použiť radšej hrubšie fošne.

Stôl musí mať výšku 65 – 75 cm. Stôl zo zrezaného kmeňa alebo pňa môže byť nižší, ale vždy by mal byť vyšší ako sedačky. Zapustenie do zeme pri stabilnom prevedení, je 60 – 80 cm. Okrúhla stolová doska má mať priemer aspoň 80 cm alebo rozmery najmenej 70 x 100 cm. Pri výbere stola je vhodné myslieť na to, že väčší stôl môže poslúžiť, okrem stolovania, i na drobné práce okolo domu a v záhrade. Pri zabudovanom stolovacom mieste majú byť sedačky alebo lavice vo vzdialenosti 70 cm od stola, aby bol dostatočný priestor na umiestnenie nôh stolujúcich.

Odkladací alebo manipulačný pult v rámci grilovacieho zákutia alebo miesta s kozubom umiestňujeme tiež vo výške 75 cm, pričom jeho vhodná šírka je 50 – 60 cm. Miesto na odkladanie vecí môže byť umiestnené aj pod pracovnou plochou pultu na drevno – latkovej alebo aj drôtenej mriežke.

Ležadlá na opaľovanie sa k bazénom nerobia stabilné – vzhľadom na ich časovo obmedzené používanie a značný záber miesta. Vodorovné časti majú byť vo výške 40 cm od zeme, pohodlná šírka je 80 – 90 cm a potrebná dĺžka aspoň 150 cm (lepšia je 160 – 170 cm). Ležadlo je vtedy pohodlné, ak je jeho jedna časť (tretina) zošikmená alebo polohovateľná. Jedno stabilné ležadlo – lavicu (kamennú alebo betónovú, rovnú) môžeme však na spevnenú plochu k bazénu umiestniť  natrvalo, lebo okrem ležania nám poslúži aj na odkladanie vecí, ktoré budeme potrebovať na kúpanie (uteráky, kúpací plášť). Nemôžu byť položené na mieste, kde by mohli zvlhnúť.

Ing. Ľubica Lešinská
Fotografie a ilustrácia: Ing. Ľubica Lešinská, MESCH

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje