Ako rozmnožiť fuksie z odrezkov

Ak sa vám podarilo na začiatku sezóny zohnať netradičné druhy fuksií, koniec leta a začiatok jesene je vhodný čas na odber odrezkov.

Z jednej rastliny možno odobrať aj viac odrezkov. Z jednej stonky využijete vrcholový aj stonkový odrezok. Každý by mal mať aspoň dva páry listov. Režte ich tesne nad najbližším párom listov. Odrezky si však pripravte až tesne pred tým, ako ich vysadíte. Nesmú zvädnúť, šanca na ich uchytenie by bola nízka.

rozmnožovanie fuksií odrezkami

Na zakoreňovanie použite substrát určený na rozmnožovanie rastlín.

Na zakorenenie môžete využiť už namiešaný substrát. Zakoreňovanie odrezkov trvá asi 3 týždne. Počas tohto obdobia odrezky nevyťahujte zo substrátu. Dôležité je, aby bol substrát neustále mierne vlhký, nie premáčaný. Po zakorenení odrezky rozsaďte do malých črepníkov. Na chladnom (do 7 °C) a svetlom mieste uchovajte zakorenené rastliny počas zimy až do ďalšej sezóny.

Odber odrezkov

Odber odrezkov fuksie
Asi hodinu pred odberom rastlinu výdatne zavlažte. Odrezok by mal byť dlhý 10 až 15 cm a mal by mať 2 až 4 páry listov. Každý list môžete zredukovať o polovicu, aby ste znížili odparovanie vody. | Zdroj: Miro Pochyba

Výsadba odrezkov

Výsadba odrezkov fuksie
Konce odrezkov ponorte do pohára s vodou a potom do práškového stimulátora. Odrezky pozapichujte do substrátu. Pikírovacím kolíkom si vopred môžete urobiť malé jamky, aby ste pri zapichovaní zo stoniek nezotreli stimulátor. Odrezky zavlažte jemným prúdom vody. | Zdroj: Miro Pochyba

Text: Redakcia
Foto: Miro Pochyba, isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.