8 tipov na veľké záhradné zmeny pred príchodom jari
Galéria (13)

8 tipov na veľké záhradné zmeny pred príchodom jari

Zimné obdobie je ideálne na hľadanie nových inšpirácií a plánovanie zmien v záhrade. Mnohé z nich nám ušetria čas, peniaze a prinesú do života aj viac pohody.

Galéria

Plánujeme záhradu
Plánujeme záhradu
Plánujeme záhradu
Plánujeme záhradu
Plánujeme záhradu
Plánujeme záhradu
Plánujeme záhradu
Plánujeme záhradu

Niekedy sa vyplatí siahnuť aj po niečom inom a zistiť, aké to môže mať prednosti.

Zaužívané kroky a skúsenosti sú síce fajn, ale zmena je život. Netreba od základov meniť doterajší spôsob záhradkárčenia, skôr ho možno doplniť o nové prvky a trendové možnosti. Záhrada by mala byť miestom, ktoré nám poskytne nielen úžitok, ale najmä podmienky na oddych. Zároveň by to mal byť priestor, ktorý nás bude aj reprezentovať. Vždy je vhodné pri zmenách osloviť aj odborníkov na záhrady, hoci mnohé, najmä tie drobnejšie, zvládneme aj svojpomocne.

Vyvýšený záhon je výbornou voľbou, ak zvažujeme ekologické záhradkárčenie. Foto iStock.com

Vyvýšené záhony

Patria k stále obľúbenejším súčastiam záhrad. Takéto záhony majú množstvo pozitív a môžu mať rôznu podobu. Hodia sa do menších aj väčších záhrad, do moderných aj tradičných. Vo vyvýšených záhonoch môžeme pestovať zeleninu, ovocie – napríklad jahody, bylinky či rozmanité okrasné rastliny. V rámci jedného záhona možno pestovať buď jeden druh, alebo zaujímavú kombináciu rastlín. Pri správnej voľbe druhov, ak sa rozhodneme pre zmiešaný záhon, môžeme docieliť vyššiu úrodu a napríklad aj to, že vysadené rastliny sa budú navzájom ochraňovať pred niektorými chorobami a škodcami (prítomnosť aksamietnice, bazalky a pod.).

Dnes už nie je problém vyvýšený záhon kúpiť hotový, dokonca v rôznych veľkostiach či z rôznych materiálov. Zručný domáci majster si ho však dokáže zhotoviť aj svojpomocne.

Určite nie je zanedbateľný ani fakt, že vyvýšený záhon umožňuje venovať sa pestovaniu rastlín aj ľuďom, ktorí by mali problém zohnúť sa k hriadke. Vyvýšený záhon je pohodlnejší a pestovanie rastlín v ňom je menej zaťažujúce pre chrbticu.

 Foto iStock.com

Vertikálne steny

Postupne sa viac udomácňujú nielen v interiéroch, ale v mnohých krajinách dnes už nájdeme aj exteriérové vertikálne výsadby. Tie pozostávajú predovšetkým z premyslenej skladby trvaliek, okrasných tráv, byliniek, papraďorastov, nižších a kompaktne rastúcich drevín. Rastliny sú vysadené v špeciálnych nádobách so substrátom, ktoré sú zavesené na pevnej konštrukcii pripevnej na stene alebo v špeciálnej textílii. O závlahu a prísun živín sa stará automatický závlahový systém. Zalievať každú rastlinu by bolo veľmi prácne. Vďaka pravidelnému prísunu vlahy sa rastliny krátko po výsadbe zapoja, porast zhustne a je na pohľad atraktívny. Základom je vybrať si pre dané podmienky vhodné rastliny. Na slnečnom mieste sa totiž nebude dariť všetkým trvalkám (napríklad ani spomínaným papraďorastom).

Okrasným trávam už ale áno. Hoci je investícia do takejto výsadby vyššia, časom sa vracia v podobe ušetreného času a veľkolepého efektu. Vertikálna výsadba ušetrí priestor, ozdravuje prostredie, zvyšuje vlhkosť vzduchu a pôsobí harmonickým a upokojujúcim dojmom. Viac sa hodí do moderných záhrad, do dvorov a átrií. Jej inštaláciu je vhodné prenechať odbornej firme, ale starostlivosť je jednoduchá a zvládne ju aj pestovateľ – začiatočník.

 Foto iStock.com

Zeleň v nádobách

Možno túžite po hortenziách alebo azalkách, ale nemáte pre ne v záhrade ideálne podmienky. Netreba sa ich pestovania vzdať. Vysaďte si ich do väčších nádob, doprajte im substrát, aký presne vyžadujú, a umiestnite ich na miesto, ktoré im najlepšie vyhovuje. Potom sa už len tešte z krásnych kvetov. Pestovanie rozmanitej zelene v dekoratívnych vegetačných nádobách je stále obľúbenejšie. Záhradu či dvor vám doplnia, spestria, podľa možnosti a potrieb ich môžete premiestniť aj na iné miesta. Stačí ich zalievať, občas prihnojiť, a ak treba, tak pristrihnúť.

Zeleň v nádobách oceníte aj vtedy, ak nemáte dostatok priestoru, prípadne len väčšiu terasu a balkón. Spektrum zelene vhodné na pestovanie v nádobách je dnes už veľmi široké. Samozrejme, nie je vhodné vytvárať si pri dome celú zbierku zelene v kvetináčoch, radšej treba zvoliť jednu či dve takéto výsadby. Namiesto množstva rôznych malých črepníkov investujte do kvalitných väčších. V črepníkoch môžete pestovať rôzne druhy letničiek, exotické rastliny, okrasné trávy, trvalky, zeleninu a ovocné rastliny, dokonca aj menšie stromy. V tomto prípade však musí byť črepník dostatočne veľký a stabilný.

« Úrodnosť pôdy v úžitkovej časti záhrady môžeme zvýšiť aj vďaka zelenému hnojeniu. »

 Foto iStock.com

Stromy

Letá sú čoraz horúcejšie a pobyt v záhradách bez tieňa, kde sa nie je kam schovať pred slnkom, je neúnosnejší. Zároveň však v mnohých záhradách pribúda podiel vydláždených plôch, čo len zvyšuje pocit vyššej teploty. Darcami blahodarného tieňa, ako aj tvorcami hodnotnej mikroklímy a príjemného priestoru na relax sú stromy. Môžu to byť stromy nielen s úžitkovou, ale aj okrasnou hodnotou.

Samozrejme, netreba nimi záhradný priestor preplniť, skôr zakomponovať jeden-dva exempláre. Výber je mimoriadne pestrý, ceny priaznivé, dostať dokonca kúpiť aj jedince vhodné do menších záhrad, s menšími a kompaktnejšími korunami. V súčasnosti nie je problém ani so starostlivosťou – mnohé záhradnícke firmy poskytujú aj služby starostlivosti o stromy. Ak treba, poradia aj s výsadbou urastenejšieho jedinca.

 Foto iStock.com

Trávnik inak

Je všeobecne známe, že k plochám, ktoré nám v rámci starostlivosti zoberú najviac času, patria trávniky. Treba ich pravidelne kosiť, zavlažovať, prihnojovať, ošetrovať proti burine, prerezávať a prevzdušňovať. A iba ak k tomuto pristupujeme dôsledne, docielime očakávaný efekt. Často potom ukážkový trávnik ani naplno nevyužívame. Hoci je nepopierateľný fakt, že na detské hry či leňošenie je trávnik „nenahraditeľný“. Lenže netreba ho mať vždy príliš veľa, radšej menej, alebo zvoliť aj inú možnosť. Skvelou príležitosťou, ako si vytvoriť súvislú zelenú pokrývku pôdy, sú pôdopokryvné rastliny – trvalky, dreviny, ale aj trávy. Po vysadení a zapojení je takáto plocha prakticky bezúdržbová. Ďalšou možnosťou je, ak nemáte doma alergika, založenie kvetinovej lúky, čo môže byť vhodné riešenie pre vidiecke a chalupárske záhrady, kam precízne nízkokosený trávnik až tak nezapadá.

 Foto iStock.com

Vlaha a nastielanie

Ak sa chceme pýšiť peknou záhradou, musíme jej dopriať najmä dostatok vlahy a živín. Zalievať môžeme napríklad tak, že využijeme nazbieranú dažďovú vodu. Dôležité je, aby sa vlaha k rastlinám dostala pravidelne v potrebnom množstve. To, aby sa vlaha udržala okolo rastlín čo najdlhšie, docielime viacerými spôsobmi. K tým najefektívnejším patrí nastielanie. Využiť môžeme rôzne materiály, osvedčená je kôra, ale aj štrk, drevná štiepka, slama, hrubší kompost a ďalšie. Nástielka v optimálnej vrstve zabezpečí rastlinám dostatok vlahy, zamedzí rastu buriny a podporí rozvoj užitočných mikroorganizmov v pôde. Predtým než použijeme konkrétny typ nástielky, overme si, ktorej skupine rastlín aký typ nástielky vyhovuje.

 Foto iStock.com

Rastliny

Zimné obdobie mnohí využívame na plánovanie skladby rastlín, ktorú budeme v nadchádzajúcej sezóne pestovať. Aj v tomto smere môžeme realizovať viacero zmien. Pestujme len rastliny, ktorým sa v našej záhrade darí. Také, ktorým najviac vyhovujú podmienky našej záhrady, nebude ich potrebné neustále postrekovať a podporovať v raste. Pestovanie nevhodne zvolených rastlín nám berie nielen čas, ale aj financie. Do sortimentu pribudlo množstvo odolných rastlín, ale aj kultivarov tých tradičných.

V záhrade pestujme radšej menej druhov, ale vysaďme si väčší počet jedincov jedného druhu. Ak máme na trvalkovom záhone vysadených aspoň päť kusov z jedného druhu, vytvoríme tým krásne kvitnúci trs. Vyhnime sa pestovaniu na pohľad atraktívnych exotických rastlín – často totiž vyžadujú dôkladné zazimovanie a ani to nie je zárukou úspechu. Okrem toho, v záhrade nepôsobia prirodzene. Dajme prednosť domácim druhom, z ovocných rastlín si napríklad môžeme zvoliť mnohé druhy, ktoré sa dajú zakomponovať do okrasných záhonov. A to je ďalšie zaujímavé smerovanie záhradkárčenia – spojenie okrasných a úžitkových rastlín.

 Foto iStock.com

Záhradný odpad

To, čo nám neraz spôsobuje starosti, môže byť aj prínosom. Načo kupovať množstvo drahých hnojív, keď môžeme využiť to, čo nám dáva záhrada. Kvalitný kompost patrí medzi najlepšie hnojivá, navyše je ekologický. Využijeme ho pri pestovaní zeleniny, ovocných rastlín, ale aj balkónových a záhonových okrasných druhov, podporí bohaté kvitnutie trvaliek a využiť ho môžeme aj pri pestovaní ruží. Ak si chceme v záhrade vyrábať kompost, mali by sme si zadovážiť kompostér. Vybrať si môžeme z veľkého množstva rôznych typov, záleží na tom, či máme menšiu alebo väčšiu záhradu.

V ponuke sú dnes aj dizajnovo netradičné typy kompostérov, ktoré môžu byť v záhrade celkom zaujímavým prvkom. Potom už len stačí oboznámiť sa so základnými pravidlami kompostovania a začať. Na prvý kompost nebudeme dlho čakať, proces kompostovania môže prebiehať neustále. Využiť môžeme aj nazbierané lístie, ktoré bude základom kvalitnej listovky. Tou si každoročne na jar môžeme obohatiť pestovateľské substráty.

 Foto iStock.com

Text: Daniel Košťál
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.