Marec v záhrade
Konečne je tu... Očakávaná jar prichádza nesmelo, ako keby netušila, že je jedným z najkrajších ročných období. Kde-tu začínajú vykúkať prvé cibuľoviny a nechajú sa pohládzať slnečnými lúčmi, ktoré mieria na všetko, čo ešte drieme a nechce sa zazelenať. Vo vzduchu sa vznáša vôňa prvých kvitnúcich kríkov. Je najvyšší čas odomknúť náraďovňu a pustiť sa do práce. Záhradná sezóna sa práve začína!
Galéria
Vresovec rozdáva energiuNa jar je vresovec mäsový (Erica carnea) zahalený bielymi, ružovými alebo fialovými zvončekovitými kvetmi a jeho listy počas kvitnutia úplne zanikajú. Vresovec je vždyzelený krík vhodný do skaliek, vresovísk a záhonov s nižšími ihličnanmi. Vynikne aj v predzáhradke. Má mnoho príťažlivých kultivarov, je nenáročný, rýchlo naberie výšku 30 cm, ale nerozrastie sa príliš do okolia. Po každom roku kvitne bohatšie, ak ho s koreňovým balom vysadíte na slnečné miesto do mierne kyslej a humusovitej, prípadne mierne zásaditej pôdy. Prvé dva roky po výsadbe je dôležitá pravidelná zálievka, najmä v horúcom lete. Ak vresovec po odkvitnutí hlbšie zrežete, o rok zakvitne oveľa bohatšie.
Poriadok v skalke
Ak ste ešte neodstránili zo skalky zimnú prikrývku, nečistoty a napadané lístie, je najvyšší čas tak urobiť. Nezabudnite uvoľniť miesto pučiacim cibuľovinám a prvým kvetom skalničiek. Dosypte substrát tam, kde chýba, a ukotvite uvoľnené kamene, prípadne dosypte kamennú sutinu. Na prázdne miesta vysaďte nové rastliny.
Krókusy v trávniku
Najkrajší je pohľad na trávnik so stovkami rozkvitnutých krókusov. Ak sa ním chcete každoročne na jar tešiť, určite na výsadbu krókusov myslite už na jeseň. Vyberte si rôzne farby, aby bol kvetinový karneval dokonalý. Zalievať nemusíte, stačí sa spoľahnúť na zrážky. S kosením trávnika počkajte, kým krókusy neodkvitnú a nezožltnú im listy.
Kam umiestniť parenisko
Parenisko je v záhrade užitočné, pretože sa v ňom dajú predpestovať rôzne zeleninové alebo kvetinové priesady, prípadne zakoreniť odrezky niektorých drevín. V parenisku si môžete namiešať presne takú zeminu, akú na pestovanie rozličných rastlín potrebujete. Existujú viaceré typy parenísk v rôznych cenách. Čím skôr sa rozhodnete pre ich nákup, tým väčší budete mať výber. Parenisko by malo byť estetické a zároveň funkčné. Ak je zhotovené z kvalitných a odolných materiálov, môže byť trvalou, nielen sezónnou súčasťou pozemku. Vyhovuje mu slnečné miesto v úžitkovej časti záhrady, najlepšie pri chodníku – aby nepôsobilo rušivým dojmom a aby k nemu bol ľahký prístup. Parenisko pevne ukotvite v pôde a jeho sklá udržiavajte priehľadné.
Tulipány odoženú stres
Ak máte za sebou stresujúce obdobie uzávierok a len tak-tak splnených termínov a ešte stále cítite chlad odchádzajúcej zimy, doprajte si malé víkendové ničnerobenie. Ešte predtým si zožeňte veľkú kyticu žltých tulipánov či narcisov. Prieskumy totiž hovoria, že žltá farba jarných cibulovín upokojuje a vôňa týchto kvetov pomáha regenerovať vystresovaný organizmus. Nezabudnite, že rezané jarné cibuľoviny si žiadajú vyššiu, najlepšie sklenú vázu a nie príliš vykúrenú miestnosť. Kytica sa najdlhšie udrží svieža, keď ju odložíme na chladné miesto. Samozrejmosťou je aj pravidelná výmena vody a výživa na rezané kvety.
Spevnené plochy a farby
Pamätáte sa, ako ste si na jeseň robili plány, že v záhrade spevníte chodníčky aj iné plochy? Teraz je na to ten správny čas. Nezabudnite ich prispôsobiť štýlu, ktorý prevláda v danom priestore, prípadne takému, v akom sa nesie dom. Popri jarných oživujúcich zmenách môžete svojej záhrade darovať aj viac farebnosti. Rôzne sýto farebné plochy, napríklad steny, múriky či doplnky, sú momentálne takpovediac in. Vyberte však len jednu-dve farby a aj tieto uplatňujte s mierou. Priestor potom môžete oživiť sezónne kvitnúce rastliny napríklad v kontrastnej farbe.
V marci nezabudnite:
• ostrihať tesne nad zemou suché steblá okrasných tráv • odhrnúť zeminu od ruží a prihnojiť ich kompostom • začať s presádzaním a prihnojením izbových rastlín • vysiať kvetiny a zeleninu do voľnej pôdy alebo parenísk • prihnojiť jarné cibuľoviny; dôležité je odstrániť odkvitnuté kvety • vysadiť cibule ľalií a myslieť aj na nákup hľúz gladiol, kán a georgín • začať s výsadbou okrasných drevín, ihličnanov, tráv a trvaliek • vysadiť v záhrade dvojročné rastliny: sirôtky, nezábudky a sedmokrásky • zrezať suché a zmrznuté časti krov a suché steblá trvaliek • vyhrabať trávnik, zbaviť ho nečistôt a rozhodiť naň preosiaty kompost • začať s výsevom nového trávnika • subtropické dreviny v nádobách postaviť na teplejšie a svetlejšie miesto • odstrániť zimnú prikrývku z trvalkových záhonov a prekypriť v nich pôdu • rozdeliť staršie a husté trsy trvaliek kvitnúcich v lete a na jeseň • hlboko zrezať v lete kvitnúce kry – tavoľník, nátržník a levanduľu • vysádzať ovocné dreviny, najmä teplomilnejšie druhy – marhule a broskyne • vybrať a preosiať kompost |
Text a foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom
Komentáre